השידה העתיקה של סבתא חוזרת לסלון

כיסא מתנדנד משנות ה-30, ציור שמן מהמאה ה-19 שצבעו דהה - כמעט כל חפץ ישן בעל ערך כספי או רגשי יכול לחזור למצבו המקורי בעזרת תהליך רסטורציה. איך בוחרים בעל מקצוע וכמה זה עולה

גליה היפש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גליה היפש

>> הימים שלפני חג הפסח הם זמן טוב לחידוש הבית ולשיפוצו, ובעוד כולם נמצאים בקדחת קניות וצביעת קירות, אולי הגיע הזמן להוציא מהבוידעם המשפחתי חפצים ישנים שישמחו לרענון. אם יש בידיכם כורסה או שידה עתיקה, תמונות שמן ישנות, ספרים נדירים ומתפוררים או תצלומים ישנים שערכם הנוסטלגי רב - תוכלו לחדשם.

לא מדובר בחידוש רהיטים, כמו החלפת הריפוד לספה המשפחתית, אלא בשימור של פריט עתיק באמצעות אותם החומרים שמהם נוצר, כדי שיוכל לשמש עוד שנים רבות. אם הצבע דהה או נאכל בתמונות עתיקות - תהליך רסטורציה שלהן יכול לסייע להחזיר אותן למראה המקורי.

רוב הרסטורטורים למדו את האמנות הזו בבתי ספר באירופה - איטליה, בריטניה ורוסיה - שם מתמחים בשחזור ריהוט ותמונות עתיקות. גלריות ומוזיאונים משתמשים בשירותיהם באופן קבוע, אך גם אנשים פרטיים שיש להם חפצים ישנים בעלי ערך כספי או רגשי נעזרים ברסטורטורים.

לשמר את הרהיטים של דיזנגוף

"חידוש רהיט ופעולות השימור נעשים תוך ניסיון לא לפגוע באותנטיות ובערך שלו", מסביר הרסטורטור רונן דור ממושב שדי חמד שבשרון. "תיקון אצל נגר, שכבודו במקומו מונח, הוא בדרך כלל החלפה של חלק פגום ולא תיקון של האותנטי. כך מוחקים את כל ההיסטוריה והמראה העתיק של הרהיט. פעמים רבות נגר לא ירצה בכלל להתעסק עם רהיט ישן".

התהליך, לטענתו, מתאים לכל רהיט שהוא בעל ערך, רגשי או אחר, ללא תלות בגילו, מצבו או סוגו. "טיפול יכול לקחת כמה שעות, אז מדובר בדרך כלל בסוג של רענון לגימור הקיים כדי לשמר ולהאריך את אורך חייו. יש גם טיפולים מקיפים שאורכים כמה שבועות ויכללו בדרך כלל הסרה מלאה ומבוקרת של גימורים קודמים, תיקוני נגרות, שחזורים וגימור מחדש".

דור, בוגר המסלול המקצועי ללימודי רסטורציית רהיטים בבית הספר ארכא שבגנואה, איטליה, מקבל פניות מגוונות - כחלק משימור בניין העירייה הישן של עיריית תל אביב-יפו, במסגרת חגיגות המאה לעיר, דור הוא שנבחר לשמר את הרהיטים בלשכתו של ראש העיר הראשון, מאיר דיזנגוף.

גם אנשים פרטיים פונים אל דור - אספנים, חובבים ומקצועיים, בני משפחה שקיבלו פרטי ריהוט בירושה ומעוניינים לשמרם וגם כאלה שמתכוננים לחג הפסח, למשל, ומעוניינים שהשולחן והכיסאות יהיו יציבים ויפים והבית ייראה במיטבו. "אנשים שמעריכים חפצים עם היסטוריה וסיפור ולא ממהרים לזרוק ולהחליף אותם", כהגדרתו.

עלות הטיפול, לדבריו, תלויה בקריטריונים כמו סוג הפגמים, סוג העץ, הגימור או גיל הרהיט, אבל באופן כללי טיפול נקודתי או רענון יעלה 200-1,500 שקל, וטיפול מקיף יעלה 1,000-8,000 שקל.

כל נייר והסיפור שלו

רהיטים הם לא הדבר היחיד שאפשר לשחזר ולשמר. בסטודיו מקמנוס שימור נייר שבמושב רשפון עושים רסטורציה של נייר - החל ביצירות אמנות מנייר כמו הדפסים, רישומים ואמנות מודרנית וכרזות - וכלה במסמכים, מפות ישנות, תצלומים, בולים וספרים. חלק נכבד מעבודת הסטודיו הוא בתחום הייעוץ לשימור, ייעוץ שבני הזוג נעה כהנר ובעלה ניל מקמנוס, המתמחה בשימור ספרים, נותנים למוזיאונים ומוסדות ציבוריים.

"כמעט לכל מושב או קיבוץ יש ארכיון, והם מלאים בחומר מנייר. הם רוצים לשמר תוכניות ישנות, התכתבויות שונות וכו'", מסבירה כהנר, שלמדה לתואר שני בשימור אמנות על נייר באוניברסיטת נורת-אמבריה בניו-קאסל שבאנגליה. "אמנם קיימת סריקת מחשב שלהם, אבל עדיין רוצים לשמור את הדבר המקורי. הסריקות יקרות, וחשוב לאחסן את הדברים בארונות ובמגירות מתאימים בטמפרטורה נכונה, שלא פוגעים באיכות הנייר.

"יש לנו מעבדה בסטודיו, ואנחנו גם מקבלים עבודות לטיפול. לפעמים יש קרע שצריך לאחות, לפעמים הטיפול הוא עמוק יותר והעבודה משנה את פניה. לעתים צריך להוריד דבק, להפריד ממסגור גרוע כשהתמונה מודבקת על קרטון לא טוב או להוריד כתמים מניירות - לכל נייר יש את הסיפור שלו.

"יש לנו כרגע ציורים יפאניים מהמאה ה-17 וה-18, שזו עבודה מסובכת מאוד. ויש פוסטר שלא שווה כלום מבחינה כספית, אבל יקר ללב הלקוח. הגיע אלינו ציור של הילד שנקרע והסלוטייפ שהדביקו עשה כתם נוראי. ההורים מוכנים להשקיע כדי שאתקן, אחדש ואוריד את הכתם גם אם אין לזה ערך כספי, אלא ערך רגשי", מסכמת כהנר.

לגבי המחיר אומרת כהנר כי הכל תלוי בחומר, בקורותיה של התמונה: "אם התמונה רקובה מעובש, מהו הטיפול שהיא צריכה לעבור. יש גם אופציות לטיפול מינימלי. טווח המחירים יכול לנוע בין 100 שקל לתיקון קטן ל-1,000 שקל לשיקום כתמים ופגיעה בהדפס אקוורל. תעריף שעת ייעוץ הוא 250 שקל, וזה יכול להיות גם לגבי עבודה מעשית. שחזור של תמונה מקורית על הנייר עצמו עולה 500-700 שקל, תלוי בכמות העבודה. היתה תמונה בשחור-לבן של ביאליק שהיה בה חור ונאכל לו המצח, וזה סוג של שחזור שעשינו. אנחנו עוסקים גם בהוצאת תצלומים מודבקים מאלבומים ישנים - יש לכך טכניקה מיוחדת".

גם סבטלנה טקץ' מתל אביב עוסקת בשימור של נייר, אבל ההתמחות שלה היא ברסטורציה של תמונות שמן ישנות, והיא למדה זאת במכון לרסטורציה ברוסיה. היא עובדת עם גלריות שונות ברחבי הארץ ועם לקוחות פרטיים. "אני משחזרת תמונות, פותרת בעיות כמו צבע שמתייבש ושביר על הבד, גלים על התמונה, קילופי צבע או חורים בבד", מספרת טקץ'.

"יש תמונות ששוות 900 דולר ומקבלות טיפול כזה, ויש תמונות של 100 אלף דולר. הערך הרגשי הוא זה שחשוב. המחיר יכול להתחיל ב-50 דולר אם מדובר בניקוי ולכה בלבד, ולהגיע עד 3,000 דולר לשחזור מלא יותר, עם השלמות, שהעבודה עליו יכולה לקחת כמה חודשים. תלוי מה עושים, מה גם שניקוי של תמונה מלפני 20 שנה זה לא כמו ניקוי תמונה מהמאה ה-18, כי החומרים שונים לגמרי", מסבירה טקץ'.

"ברסטורציה קשה למצוא את המחיר הנכון", מוסיפה טקץ'. "אין מחירון שאפשר לבדוק, כל אחד לוקח משהו אחר. השאלה היא מה מקבלים כתוצאה. צריך לבדוק שהרסטורטור הוא באמת טוב, אחרת אפשר לקבל בחזרה תמונה במצב הרבה יותר גרוע. כדאי להתייעץ עם אנשים שכבר עברו תהליך כזה ולקבל מהם המלצות, או לקבל המלצות מגלריות שעובדות קבוע עם רסטורטורים".

ב-90% מהמקרים אפשר לתקן שטיח

אם אתם רוצים לשפץ שטיח עתיק, התהליך פשוט יותר. ברשת "צמר שטיחים יפים", לדוגמה, יש מחלקה מיוחדת העוסקת בתיקון, בשיפוץ ובניקוי שטיחים, כולל שטיחים עתיקים ונדירים. המחלקה מטפלת כמעט בכל סוגי השטיחים הקיימים כולל רסטורציה בטכניקות שונות ובחומרים מיוחדים, בהתאם לסוג השטיח ולפגם.

תמיר כהן, מבעלי הרשת, אומר כי ב-90% מהמקרים אפשר לתקן את השטיח, בין אם מדובר בלכלוך, פרנזים, שטיח עבודת יד, שטיח משי, תיקון צבע, הפרדה של צבעים בעקבות הצפה, חורים שנוצרו בשטיח או בעיית עש. לרוב, אומר כהן, מדובר בשטיח בעל ערך סנטימנטלי, או שטיח של אספנים, שהוא עתיק או יקר מאוד, בשווי של כ-2,000 עד 20 אלף דולר.

השירות של מחלקת התיקונים של החברה כולל הגעה לבית הלקוח כדי לאמוד את נזקי השטיח ולתת ייעוץ והצעת מחיר. לאחר מכן הם לוקחים את השטיח ומחזירים אותו לאחר התיקון. מחיר תיקון ממוצע הוא 40-200 שקל למטר רבוע, ועבור שטיח עתיק ומיוחד המחיר עולה ל-400-750 שקל למטר רבוע.

-

הפריט: תמונת שמן מסוף המאה ה-19 של וינצנזו פטרוצלי

הרסטורטור: שרון תג'ר מהסטודיו לשימור בהוד השרון

מה נעשה בפריט: תיקון קרעים וחורים, הדבקתו על תמיכה אחורית, מילוי חסרים והשלמות בצבע ומריחת לכה

עלות משוערת: 4,000 שקל

-

הפריט: כרזת נייר ישנה של ההסתדרות הציונית

הרסטורטור: נעה כהנר מסטודיו מקמנוס ברשפון

מה נעשה בפריט: ייצוב הנייר מבחינה כימית ופיסית, הדבקתו על נייר יפני לחיזוק וייצוב והשלמות צבע

עלות משוערת: 2,000-2,500 שקל לא כולל מע"מ

-

הפריט: שטיח זיגלר עתיק, גודל 2 על 3 מטרים

הרסטורטור: צמר שטיחים יפים

מה נעשה בפריט: תיקוני צבע ושחזור צבעים מקוריים

עלות משוערת: 4,500 שקל

-

הפריט: ציור שמן מהמאה ה-19, גודל 70 על 90 ס"מ

הרסטורטור: סבטלנה טקץ' מתל אביב

מה נעשה בפריט: ניקוי, הדבקה על בד חדש, מילוי החורים ותיקוני צבע

עלות משוערת: 1,500-2,000 דולר

-

הפריט: כיסא דמשקאי משנות ה-30

הרסטורטור: רונן דור ממושב שדי חמד

מה נעשה בפריט: טיפול מלא בצבע ובדוגמה ושחזור חלקים חסרים

עלות משוערת: 4,000 שקל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker