עד 1,000 דולר ובתוך יומיים: הקניות באינטרנט בדרך להפוך לפשוטות יותר

משרד הכלכלה אישר היום תזכיר לצו ליבוא אישי, שנועד להוריד חסמים ולהפוך ההליך ליעיל ופשוט - וצפוי להיכנס לתוקף עוד שבועיים ■ בין היתר, יושק מסלול הקלות ייעודי ליבוא מוצרים לשיפוץ או בנייה של הבית, שבמסגרתו תינתן הכרה ביבוא אישי לכל תכולת הדירה

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבילות מאסוס, אנגליהצילום: Bloomberg
הדר קנה

לאחר שנערך שימוע בנושא, משרד הכלכלה אישר היום (ב') תזכיר חוק לצו יבוא אישי,  שאמור להפוך את הליך היבוא המקוון ליעיל ופשוט יותר. הצו ייכנס לתוקף בעוד שבועיים.

מטרת התזכיר היא הסרת חסמים ליבוא אישי דרך האינטרנט. מכיוון שעד היום לא היתה קיימת הגדרה ברורה ופשוטה למספר המוצרים שניתן לייבא באופן אישי, הצרכנים התקשו בביצוע הרכישות ונוצר חוסר ודאות בעת הזמנת המוצרים. אלה גם השפיעו על קצב שחרור הטובין מהמכס ועל העלויות המושתות על הרוכשים.

התזכיר הנוכחי נועד לפתור את הבעיות האלה. מעתה יתאפשר לייבא עד חמישה מוצרים או 30 יחידות של מוצר, בסך עד 1,000 דולר. בנוסף, זמני מתן האישורים לשחרור מוצרים יתקצרו ליומיים בלבד ביבוא של מגוון מוצרים - ובהם צעצועים, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה, תוספי מזון, חלפים לרכב, מחשבים, טלוויזיות וטאבלטים.

כמו כן, תינתן הכרה ביבוא אישי לכל תכולת הדירה באמצעות השקת מסלול הקלות ייעודי למייבאים מוצרים לצורך שיפוץ או בניית בית. במסגרת מסלול זה, יתאפשר לייבא כמויות גדולות יותר, ונטל ההוכחה כי המוצרים המיובאים נועדו לבנייה או לשיפוץ בית יחול על המייבא.

בתחומים שבהם יש יבוא מקוון - יש ירידת מחירים

תחום היבוא האישי נהפך בשנים האחרונות לגורם חשוב בהפחתת יוקר המחיה בישראל. בדו"ח בנק ישראל ל-2017 הוצגה בין היתר השפעת המסחר המקוון, שכולל גם את היבוא האישי, על ירידת המחירים בתחומים שונים. מהנתונים ניכר כי בתחומים החשופים למסחר מקוון ויבוא אישי ניכרת ירידת מחירים ב-2017 לעומת 2011. עוד עולה כי המחירים של מערכות צפייה ושמע ירדו ביותר מ-50%, מחיר המוצרים אישיים וקוסמטיקה ירדו בכ-20%, ריהוט וציוד לבית בכ-15% והלבשה והנעלה בכ-10%.

לפני שלושה שבועות הוציא משרד הכלכלה את הצו לשימוע ולהערות הציבור למשך 21 יום. בעקבות כך, הגיש איגוד לשכות המסחר התנגדות לתזכיר, בטענה כי החוק מפלה את העסקים בישראל לרעה לעומת עסקים חו"ל. עוד הוסיפו באיגוד לשכות המסחר כי החוק "ימוטט את כל מנגנוני ההגנה הקיימים כיום מפני יבוא פסול ופרוץ לישראל, תוך הרס המגזר העסקי". בין היתר טענו באיגוד כי ההגדרות הרחבות ליבוא אישי יעודדו יבוא מסחרי בתחפושת של יבוא אישי, תוך התחמקות מתשלום מסים ומעמידה בחוקי ופגיעה באינטרסים ציבוריים של ביטחון, בטיחות ובריאות.

במשרד הכלכלה לא קיבלו טענות איגוד לשכות המסחר. מקור במשרד אף אמר ל-TheMarker: "תמוה בעינינו שאדם (הכוונה לאוריאל לין, נשיא לשכת המסחר; ה"ק), שכל הזמן יוצא נגד רגולציה, לפתע מתנגד להחלטה שכל מטרתה היא לפשט את הרגלוציה". אמירה זו מתייחסת לטענות של לין מהתקופה האחרונה,שלפיהן בישראל מוטלת על הקמעונאים רגלוציה עודפת שגורמת לעליית מחירים ומקשה על הקמעונאים הישראלים לפעול באופן תחרותי יותר מול האתרים בחו"ל.

ממשרד הכלכלה והתעשייה מסרו כי הם התייחסו לכל הערה שהתקבלה במסגרת השימוע הציבורי, לרבות אלה שהתקבלו מאיגוד לשכות המסחר. "חלק מההערות של איגוד לשכות המסחר מבקש למנוע הפחתת רגולציה והקלה לצרכנים באופן שאינו מתיישב עם דרישתם העקבית להקל ברגולציה", נמסר ממשרד הכלכלה.

פטור ממס ביבוא אישי - עד 75 דולר לחבילה

נושא חשוב במיוחד, שהוועדה לא קיבלה מנדט להחליט לגביו, הוא הגדלת הפטור ממס ביבוא אישי העומד היום על 75 דולר לחבילה. העלאת הפטור ממס היא נושא רגיש, בשל משמעויות הרוחב שיש לו על הכלכלה הישראלית וסכומי הכסף האדירים שיושפעו מכך.

הרוחות סביב תקרת הפטור סוערות מזה חודשים רבים. מצד אחד מתייצבים התומכים בהעלאתה, שעמם נמנים ארגוני הצרכנים, דואר ישראל וחברות קמעוניות בחו"ל המתמחות במכירה דרך הרשת. אלה טוענים כי העלאת הפטור תיטיב עם הצרכנים ותפחית את יוקר המחיה בישראל.

מהעבר השני ניצבים רשות המסים, איגוד לשכות המסחר, הקמעונאים ובעלי הקניונים. אלה טוענים כי הזמנת מוצרים באינטרנט גרמה לפגיעה במכירותיהם וכי קיים אי־שוויון בנטל המסים. הם מאיימים שהעלאה של הפטור תוביל לפגיעה בעסקים - עד כדי סגירת חנויות ופיטורים של עשרות אלפי עובדים. בנושא זה לא התקבלה כל החלטה ולכן הקרבות בזירה זו צפויים להימשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker