סכנה לציבור: אלכוהול רעיל נמכר בחנויות ובפיצוציות ברחבי ישראל

בעקבות מקרים שבהם אנשים צרכו משקאות אלכוהוליים ונפגעו, ביקורת משותפת של משרדי הכלכלה, התעשייה והבריאות מצאה משקאות בעלי תכולה גבוהה של מתנול ■ צריכתם עלולה לגרום לפגיעה עצבית, פגיעה בראייה - ואף למוות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מדף משקאות אלכוהוליים
מדף משקאות אלכוהולייםצילום: מוטי מילרוד

משרדי הכלכלה והבריאות מזהירים מפני משקאות אלכוהוליים רעילים שנמכרים בחנויות ובפיצוציות ברחבי הארץ.

בעקבות כמה מקרים שאירעו באחרונה, שבהם אנשים שצרכו משקאות אלכוהוליים נפגעו, מפקחים ממשרדי הכלכלה והתעשייה ערכו ביקורת בשיתוף עם נציגי משרד הבריאות - ומצאו משקאות אלכוהוליים בעלי תכולה גבוהה של מתנול. משקאות אלה הוגדרו כרעילים, ונמסר כי צריכה שלהם עלולה עלולה לגרום לפגיעה עצבית, לפגיעה בלתי הפיכה בראייה, ואף למוות.

יעקב וכטל, הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, הסביר כי אפשר לזהות המשקאות אלכוהוליים כחשודים אם אין על האריזה שתי מדבקות - בחזית ובגב האריזה. התווית בחזית האריזה חייבת להיות מסומנת בשם המשקה בעברית, בתכולה של המשקה ביחידות נפח (מ"ל או ליטר) ובחוזק המשקה באחוזי נפח. התווית בגב האריזה של המשקה חייבת לכלול  מידע מלא על היצרן או היבואן של המשקה בעברית; תאריך הייצור או מנת הייצור של המשקה, או תאריך שימוש אחרון של המשקה; ערך קלורי; וכן מידע נוסף הקבוע בתקן. עוד ניתן לזהות משקה שאינו תקין על פי מחיר נמוך מעבר לסביר.

מוכרי המשקאות האלכוהוליים חייבים להחזיק את המסמכים המעידים על מקור אספקת הסחורה ולהימנע מקליטת סחורה זולה שמקורה אינו מזוהה. היצרנים של המשקאות חייבים להחזיק ברישיון יצרן בר תוקף מטעם משרד הבריאות.

וכטל הוסיף והזהיר: "נגביר את פעילות המפקחים ולא נהסס לנקוט יד קשה נגד יצרנים ומפיצים שעוברים על החוק ומסכנים את בריאות הציבור. נמשיך לפקח יחד עם משרד הבריאות על שוק האלכוהול כדי לאתר ולעצור את ייצורם ומכירתם של משקאות מסוכנים לבריאות. אנו קוראים לציבור הצרכנים לשים לב לאזהרות המתפרסמות בהתאם לצורך, ולאמץ את הכללים לאיתור אלכוהול שאינו מתאים לדרישות התקן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker