נזקי החום ב-2010: 14% מהירקות הושמדו ורווחי החקלאים ירדו ב-15%

מחירי השזיפים עלו ב-39%; ענף האבוקדו רשם גידול מרשים של 43.7% בכמות הפרי שיוצאה לאירופה

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

הלמ"ס הציגה היום את נתוני החקלאות ב-2010 -השנה החמה ביותר בתולדות מדינת ישראל. הנתון הבולט ביותר הוא השחיקה בשיעור 14% בכמות הירקות והפירות שהגיעו לשוק המקומי ולשווקי היצוא כתוצאה מפגעי החום לעומת 2009. נתון בולט נוסף בנתוני הלמ"ס הוא התייקרות מחירי פירות הקיץ, שהיו גבוהים ב-2010 בעשרות אחוזים ממחירי הפרי בשנה שקדמה לה. את התייקרות הפירות הובילו השזיפים למיניהם, שמחירם הממוצע לצרכן היה גבוה ב-39% ממחיריהם ב- 2009 והאפרסקים שהיו יקרים ב-19.3%.

נזקי החום גם כמו גם המחסור בעובדים בענף, הביאו לשחיקה גדולה ברווחיות החקלאות והרווח (היתרה) שנותר בידי החקלאים לאחר ניכוי ההוצאות כולל הוצאות לשכר עבודה, היה נמוך ב-15% מהרווח שגזרו החקלאים ב-2009. גידולי היצוא סבלו גם הם מהחום הכבד אך יותר מכך מהמחסור בעובדי קטיף ואסיף וכמות היצוא החקלאי ירדה ב-2% לעומת עלייה כמותית של 10% ב-2009. הענף שהציג את הפגיעה הקשה ביותר בשל המחסור בעובדים היה יצוא עגבניות השרי, המהווה מרכיב חשוב, מרכזי ורווחי בסל יצוא הירקות מישראל לאירופה, שרשם ירידה של 22.6% בכמויות היצוא לעומת 2009.

גם התשומות המשמשות את היצור החקלאי התייקרו (למעט זבל כימי וחומרי הדברה) בשיעור משמעותי מאוד ב-2010. בין היתר התייקרו הדלק, השמנים והחשמל בשיעור ממוצע של 16.8%, המים ב-18% והגרעינים לתערובות להזנת בעלי חיים ב-6.8%.

מאידך, היו כמה ענפים חקלאיים שבלטו בהישגיהם. הבולט ביותר היה ענף האבוקדו, שרשם גידול מרשים של 43.7% בכמות הפרי שיוצאה לאירופה. גם ענף פרי ההדר הוכיח התאוששות מרשימה כשרשם גידול של 6.3% ביצוא, בעיקר בזכות הדרישה הגוברת באירופה לזנים החדשים של קליפים (קלמנטינות) שפותחו במכוני המחקר והפיתוח החקלאיים בארץ.

צילום: לימור אדרי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker