מה נשתה הלילה הזה? גם מי שלא שותה יין צפוי להצטייד בכמה בקבוקים לסדר הפסח

לפי הערכות, הישראלים יקנו לקראת הפסח 9 מיליון בקבוקי יין ב-310 מיליון שקל; כדי לסייע לכם להחליט אילו יינות לקנות מהמבחר הגדול המוצע בחנויות, דירג אתר Sommelier יינות איכותיים במחירים משתלמים; אלה ההמלצות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

>> בכל בית בישראל חוגגים את ליל הסדר קצת אחרת, אבל סביר להניח שחוץ מהגדה, צלחת פסח וכוס לאליהו הנביא - על כל השולחנות יעמוד לפחות בקבוק יין אחד. שתי תקופות השיא של ענף היין בישראל הן במארס-אפריל, לפני הפסח, ובאוגוסט-ספטמבר, לקראת חגי תשרי. לפי סקירה שערכה חברת המידע העסקי BdiCoface בתקופות אלה גדלות באופן משמעותי המכירות בענף ומהוות כ-50% מסך הכנסותיו בשנה.

לפי הערכת BDI, לקראת החג יקנו הישראלים 9 מיליון בקבוקי יין בעלות של 310 מיליון שקל מחזור המכירות של שוק היין בישראל הוא כ-1.25 מיליארד שקל בשנה, מתוך הוצאה לצריכה פרטית על כלל המשקאות החריפים בשנה שנאמדת ב-4 מיליארד שקל. רוב הסכום שמגלגל הענף (כמיליארד שקל) מקורו בתוצרת מקומית, ו-28 מיליון בקבוקי יין מתוך 32 מיליון הבקבוקים שנמכרים בשנה הם של יקבים ישראליים.

אף שקיים מבחר גדול של יינות בישראל, מרבית הישראלים בוחרים לשתות יינות אדומים, שמהווים 70% מהתחום. בענף היינות בישראל פועלות מאות חברות, אך מרבית הפעילות מתרכזת ביקבים כרמל מזרחי, ברקן ורמת הגולן. עם זאת, לישראל מיובאים יינות רבים מצרפת, המחזיקה ב-25% מסך היינות המיובאים לישראל.

צילום: דניאל בר און

כמו מרבית סוגי האלכוהול, גם את היינות אפשר לקנות כמעט בכל נקודת מכירה של מזון - מקיוסק וחנויות נוחות בתחנות הדלק ועד חנויות אקסקלוסיביות שמתמחות ביין. ערוץ השיווק המרכזי הוא רשתות שיווק מזון ומכולות המיועדות לממכר מוצרים שונים, בהם יינות. "הכנסות הענף מערוץ השיווק בחנויות שאינן מתמחות הוא כ-750 מיליון שקל בשנה, שהם כ-60% מכלל הכנסות הענף", אומרת תהילה ינאי, מנכ"ל משותף ב-BdiCoface. "בין הסיבות לנתח המשמעותי שמהוות ההכנסות ממכירת יינות בחנויות שאינן מתמחות, היא הנוחות והמגוון של מותגים ומחירים שמציעות הרשתות הללו".

ערוצים נוספים הם חנויות מתמחות שעיקר פעילותן הוא מכירת יינות, בירות ומשקאות אלכוהוליים, בהם המוכרים הם לרוב אנשי מקצוע, וגם ערוצי שיווק אחרים כמו מסעדות, פאבים ובתי קפה.

180 יינות מ-28 יקבים

את היינות הנמכרים בישראל אפשר לחלק לשלוש קבוצות מחיר מרכזיות. היוקרתיים, שמחירם 80 שקל ויותר; הבינוניים, שמחירם הוא 30-80 שקל; והזולים, שמחירם הוא פחות מ-30 שקל. ההערכות הן כי כ-60% מכלל הכנסות בענף הם של יינות ברמת מחיר בינונית.

צילום: TheMarker

אז איזה בקבוקי יין איכותיים במחירים סבירים אפשר לקנות לארוחת חג הפסח? אתר היין Sommelier.co.il ערך זו השנה השלישית את תחרות Best Value - תחרות יין שנתית הנערכת לקראת החג ששמה דגש על נושא התמורה למחיר, וקובעת מהם היינות הישראליים הטובים ביותר לפי קטגוריות מחיר של עד 79 שקל ועד 50 שקל.

בתחרות השתתפו יותר מ-180 יינות שונים מ-28 יקבים, כשכל יקב יכול היה לשלוח יינות מסוגים שונים כל עוד הם עמדו בתנאי המחיר שהוגדרו. תנאי זה מצמצם משמעותית את נוכחותם של היינות של יקבי הבוטיק, שרובם מתחילים במחירים גבוהים יותר, אך עדיין היו יקבי בוטיק כמו טוליפ ובן חיים שלקחו חלק בתחרות. מעבר לכך לא היו הגבלות לרישום לתחרות, שכן ההשתתפות לא היתה כרוכה בעלות כספית, אך אם היקב זכה באחד משלושת המקומות הראשונים, הוא התחייב מראש לשלם 1,150-3,350 שקל בהתאם למקום שבו זכה.

"יש כאן כלי שממליץ על יינות במחיר סביר, בעזרתו יוכל הצרכן לבחור את היין המתאים לו בצורה יותר מושכלת. תוצאות התחרות נותנות לצרכן את היכולת לדעת שעבור הסכום שאותו הוציא הוא קיבל את הטוב ביותר, לפחות לדעת שופטי התחרות", אומר אבי בן עמי, בעלי אתר Sommelier.

היינות נבדקו במבחני טעימה עיוורת על ידי צוות שופטים שכלל כ-30 אנשי מקצוע מהתחום כמו ייננים, סומלייה, עיתונאי יין וטועמים מקצועיים. בן עמי מדגיש כי במקרה שבקטגוריה מסוימת נבחן יין של יקב של יינן מסוים, האחרון לא לקח חלק באותה טעימה. הטועמים לא ידעו דבר על היין מלבד הקטגוריה שבו הוא נבחן והשיפוט נעשה בפיקוח עו"ד נחמן כהן צדק, שותף בכיר במשרד פרל כהן-צדק לצר, וחיים שפיגל, מנהל אגף מזון ומשקאות במלונות דן.

חזקים גם במבעבעים

בתחרות נבדקו יינות אדומים ולבנים, וכל קטגוריה חולקה לארבעה סוגים שונים של יינות, כמו שרדונה וסוביניון בלאן בלבנים, ומרלו וקברנה סוביניון ביינות האדומים. בנוסף, השנה התחרו לראשונה גם יינות מבעבעים, ישראליים ומיובאים, בשלוש קטגוריות מחיר - עד 29 שקל, עד 49 שקל ועד 79 שקל.

"אלה יינות מאוד עכשוויים, שמוצאים אותם באירועים רבים ומאוד מתאימים לקונצפט של ה-Best Value, כי נפוץ מאוד לראות אותם נמכרים במבצעים של שלוש ב-100 שקל", מסביר בן עמי את ההחלטה להכניס השנה את היינות המבעבעים לתחרות. "ביינות המבעבעים את הלקוח מעניין בעיקר המחיר ולא היצרן", הוא אומר.

מי שחשב שיין מבעבע טוב הוא רק יין מיובא, זכה להפתעה. לדברי בן עמי, שוק היינות המבעבעים נשלט על ידי יבואנים, ולכן בקטגוריה זו התחרות נפתחה ליבוא, אך היקבים הישראליים הגיעו להישגים מרשימים בתחרות בקטגוריית מחיר של עד 49 שקל ועד 79 שקל, שבהן דורגו יקב כרמל ויקב רמת הגולן במקום הראשון. הבדל נוסף בין הקטגוריות הללו מלבד המחיר, הוא שהיינות המבעבעים הזולים יותר, עד 29 שקל, הם חצי יבשים, לעומת היינות היקרים יותר שהם יבשים ונחשבים יותר בעיני הקהל המקצועי.

היינות שהשתתפו בתחרות הם מהבצירים האחרונים, כך שבניגוד לדעה הרווחת כי יין משתבח עם השנים, בטווח מחירים זה ההמלצה היא לא לרכוש יינות מבצירים רחוקים מדי. "ביינות הלבנים חשוב לחפש את היין מהבציר האחרון או הכי מאוחר זה שלפניו, כלומר 2009. ביינות האדומים האפשרויות רחבות יותר, ויינות עד 2007 שנשמרו בתנאים נאותים אמורים להיות טובים אך הם", אומר בן עמי.

מי שירצה לטעום מהיינות הזוכים לפני שיחליט איזה יין לקנות לחג, במוצאי שבת הקרובה תתקיים מסיבת יין של זוכי תחרות Best Value ברחבת בית הכנסת הגדול בתל אביב. באירוע יוצעו לטעימה היינות שזכו במקום הראשון בכל אחת מהקטגוריות. את היינות ניתן יהיה לקנות במחירי חנות מיוחדים. מחיר כניסה לאירוע הוא 50 שקל, והוא כולל טעימות. החזר של 30 שקל יינתן בקניית יין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker