מגדלי העופות הסכימו על צמצום הייצור — והמחירים צפויים לעלות

מגדלי העופות לרבייה הסכימו על צמצום של 20% בייצור והתחילו להשמיד ביצים ואפרוחים ■ המגדלים: "אנחנו מפסידים כסף בעוד רשתות השיווק מרוויחות" ■ אייל רביד, מבעלי ויקטורי: "הנתונים שהמגדלים מציגים אינם נכונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לול בצפוןצילום: ירון קמינסקי

מחירי העופות הטריים בדרך להתייקר: מגדלי להקות העופות לרבייה חתמו על הסכם להקטנת ייצור ולהשמדת ביצים ואפרוחים. לפי ההסכם, שהוא למעשה קרטל בחסות החוק, המגדלים יקטינו את הייצור בכ–20% בחמישה שבועות. המהלך כבר נכנס לתוקף, בימים האחרונים הושמדו ביצים.

מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, אישר את פרטי ההסכם וטוען כי למגדלים לא היתה ברירה אלא להחליט על צמצום ייצור. "יש בשוק עודפים עצומים שמסכנים את המגדלים", אמר אלקבץ. "כיום אנחנו מכניסים ללולים כ–5 מיליון אפרוחים בשבוע, והמספר הזה מביא אותנו לעודפים שמסכנים את מגדלי הרבייה, כי אין מי שיקח את כל האפרוחים ואין יכולת שחיטה לכמות הזאת".

לדבריו, ההסכם קצוב בזמן בשל החשש מביקורת תקשורתית וציבורית: "המטרה שלנו היא לא שמחירי העוף יעלו, אלא שמגדלי הרבייה ומגדלי הפטם ישרדו. רשתות השיווק קונות עופות במחירים נמוכים, משאירות אצלן את הרווח והמחיר לצרכן נשאר גבוה. המגדל מקבל תמורה נמוכה וכל משחטה מפסידה מיליון שקל ביום, אבל הצרכן בסוף לא קונה עוף במחירים נמוכים יותר. עכשיו מגדלי הרבייה ייצרו פחות וגם יפסידו פחות".

אלקבץ טוען שהמחיר לצרכן לא צפוי לעלות: "כבר כיום הרשתות קונות ק"ג עוף בשמונה שקלים לפני מע"מ ומוכרות אותו ב–18 שקל. הן מרוויחות שמונה שקלים לק"ג ויותר על עוף שנמצא אצלן חמישה ימים, בעוד שהמגדל עם כל העבודה שלו מקבל פחות מעלות הייצור".

בניגוד לאלקבץ, הדעה הרווחת בענף, המגובה באינדיקציות בשטח, היא שמחירי העופות כן יעלו. מגדל פטם ובעל משחטה אמר: "כבר קיבלתי הודעה ממגדל הרבייה שלי שהמחיר שאני קונה ממנו אפרוחים יעלה ביולי. הוא הסביר לי שיש הסכם חדש להקטנת ייצור ושמגדלי הרבייה לא יסבסדו את עלות ההשמדה. אם אני קונה במחיר גבוה יותר אני גם אמכור לרשתות במחיר גבוה יותר".

ברשתות השיווק דחו על הסף את טענות המגדלים כי הן קונות עופות טריים במחירים נמוכים ומוכרות אותם ברווחיות גדולה. אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי רשת ויקטורי, אמר כי "הנתונים שהמגדלים מציגים לא נכונים — אנחנו לא משלמים שמונה שקלים לק"ג עוף טרי אלא כ–13 שקל לק"ג אחרי מע"מ. אקנה בשמחה עוף גם בעשרה שקלים לק"ג. בנוסף, בשבועיים האחרונים המחיר שבו אנחנו קונים עופות טריים עלה ביותר מ–20%".

המשחטות ומועצת הלול מחוץ לקרטל

כפי שפורסם ב-TheMarker לפני כשבועיים, גם מגדלי העופות (הפטם) החליטו לחדש את הקרטל, במטרה להקטין את מספר העופות בשוק בכ–4 מיליון בחודש ולהעלות את מחיר העוף. ואולם נכון לעתה הם טרם הצליחו להגיע להסכמות ביניהם.

לפי חוק ההגבלים, לחקלאים מותר לתאם ביניהם חלוקת מכסות ומחירים — אך מי שאינו חקלאי אינו יכול להשתתף בדיונים אלה. למשחטות, למשל, אסור להשתתף בדיונים או בקרטל, אף שההבחנה בין מגדל למשחטה נהפכה בעייתית יותר באחרונה, לאחר שחלק מהמשחטות החלו לגדל עופות בלולים של חקלאים, כשהן נותנות תשלום מוסכם לחקלאי. גם למועצת הלול אסור על פי חוק ההגבלים להיות צד לקרטל, אך גורמים משפטיים לא ידעו לומר בוודאות אם מותר לה להיות צד לתכנון הקרטל.

על מועצת הלול נאסר לפעול כגוף המתאם את הקרטל. החקלאים, מצדם, אינם מסוגלים לפקח על הקרטל ללא הנתונים שנמצאים בידי המועצה. בשנים האחרונות מנסים במועצת הלול לשנות את החוק, כך שהמועצה תקבל סמכות להיות חלק מקרטל.

אלקבץ אמר כי ההסכם בין מגדלי העופות לרבייה לא מנוגד לחוק, שכן המשחטות לא היו צד בהסכם: "קיבלנו חוות דעת משפטית מנומקת ששומרת על כל מי שהוא חלק מההסכם הזה ולא נעשתה עבירה על חוק ההגבלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker