אחרי האבוקדו והקיווי: "אל תקנו מנגו שֶלִי"

מועצת הצמחים מזהירה כי גם השנה מגדלים קוטפים פירות בוסריים לפני בוא העונה, כדי לגבות עליהם מחיר גבוה יותר בשווקים ■ "הזן הזה מקבל צבע אדמדם כהה עוד לפני ההבשלה המלאה שלו, וכך ניתן להטעות את הצרכנים"

הדר קנה
הדר קנה
מנגו
מנגו שנקטף בעתוצילום: זאב שטרן
הדר קנה
הדר קנה

גם השנה מפרסמת מועצת הצמחים אזהרה לצרכנים שלא לקנות מנגו בוסר מסוג שֶלִי, שעולה בימים אלה על המדפים, אלא להמתין עוד כשבועיים למנגו בשל וראוי למאכל.

זו אינה הפעם הראשונה שמועצת הצמחים מוציאה אזהרות מסוג זה. בשנה שעברה היו אלה אבוקדו מסוג גליל וקיווי ששווקו למדפים לפני הבשלתם. מקור ה"תופעה" במגדלים הקוטפים פירות בוסריים לפני העונה, כדי שיוכלו לגבות בעבורם מחיר גבוה.

לדברי ארנה סנדל, מנהלת איכות וסטנדרטים בענף הפירות במועצת הצמחים, "קטיף המנגו בארץ אמור להתחיל בסוף יוני, כאשר הזנים המוקדמים יותר מתחילים להבשיל. הקטיף אמור להתחיל בערבה ולהגיע לעמק הירדן וסובב כנרת רק באמצע יולי. זן המנגו שלי מבשיל מאוחר יותר - זמן הקטיף האופטימלי שלו הוא באוגוסט. לצערי, בעוד אנו אפילו לא באמצע יוני, יש מגדלים הממהרים לשווק לצרכנים כבר עכשיו את השלי, כאשר הוא עודנו בוסר. מי שירכוש כעת מנגו מהזן הזה יתאכזב מאוד: חיצונית, הפרי אמנם צבעוני ורך, אבל הטעם שלו 'חיוור' ואינו מזכיר את המנגו שכולנו מכירים ואוהבים".

סנדל מוסיפה כי "זן שלי מקבל צבע אדמדם כהה עוד לפני ההבשלה המלאה שלו, וכך ניתן להטעות את הצרכנים שאינם מבחינים בין זן לזן וטועים לראות בצבע הקליפה סימן להבשלה. בנוסף, חלק מבתי האריזה מעבירים את המנגו תהליך מהיר של הבחלה (הבשלה, ה"ק) שגורם לו להתרכך מעט. אנו במועצת הצמחים פועלים כל השנה במטרה למנוע קטיף מוקדם".

עם זאת, על פי הודעת מועצת הפירות קיים יוצא דופן אחד לאזהרה: "פירות מנגו שמגיעים מאזור הערבה הם בשלים. ניתן לזהות פירות אלה על פי המדבקה שנמצאת עליהם -  עליה כתוב 'יופי של ירקות', 'ליאן' או 'קיבוץ בית הערבה' - וכמובן שניתן לשאול את הירקן לגבי מקור הפרי או איזור גידולו".  

מטעי המנגו בישראל משתרעים כיום על כ-20 אלף דונם. במהלך השנה האחרונה נרשמה עלייה של כ-18% בשטחים המוקצים לגידול הפרי, כאשר רוב שטחי הגידול הם באזורים החמים (הערבה התיכונה, עמק הירדן ועמק בית שאן) ובעיקר באזור סובב הכנרת. בעבר יבול המנגו נע סביב 1.5 טון לדונם, כאשר כיום מדובר על 6-4 טון לדונם, כתוצאה משנים של מחקר ושיפור הפוריות. יבול המנגו היה צפוי להגיע השנה לכ-90 אלף טונות, אך כתוצאה מנזקי טבע נראה כי היבול יסתכם בכ-60 אלף טונות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker