מושחתים ועתירי סוכר: מה מכניסות תנובה, שטראוס וטרה למעדנים של ילדינו

שטראוס, תנובה וטרה מנצלות את הזמן שנותר להן - והשיקו בשבועות האחרונים מוצרי חלב המכילים עד 6.8 כפיות סוכר בגביע, שמיועדים גם לילדים ■ החברות טוענות כי הן מציעות מגוון רחב של מוצרים, וממשיכות להפחית את כמות הסוכר

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מדפי מעדני חלב בסופר
מדפי מעדני חלב בסופרצילום: עדי דברת מזריץ

יצרניות המזון הגדולות בישראל, ובראשן המחלבות, מתגאות כדבר שבשגרה במאמציהן לכאורה לשיפור מוצריהן והפיכתם לבריאים יותר — באמצעות הפחתת כמויות הסוכר, הנתרן והשומן. ואולם בדיקת TheMarker מגלה כי בפועל המחלבות מנצלות את השנתיים שהמדינה נתנה להן עד שחובת סימון מוצרים מזיקים במדבקות אדומות תיכנס לתוקף כדי להשיק מעדנים מושחתים ועתירי סוכר.

בשבועות האחרונים השיקו המחלבות הגדולות — שטראוס, תנובה וטרה — מעדנים חדשים עתירי סוכר, חלקם פונים לילדים ואחרים לבני נוער ומבוגרים. כמו כן, נכללו בבדיקה מעדנים נוספים, שצפויים להיות להגיע למדפים רשמית בימים הקרובים.

תקנות סימון מזון מזיק אמנם אושרו בסוף 2017, אך חוק איילת שקד, שיזמה השרה בזמן כהונתה בתור חברת כנסת, קובע כי שינוי סימון מזון ייכנס לתוקף שנתיים מתום השנה הקלנדרית שבה אושר. התקנות קובעות רף לכמויות סוכר, נתרן ושומן רווי במוצרים — שמעליו יסומן המוצר באדום. לפי התקנות, שייכנסו לתוקפן בתחילת 2020, מוצר שמכיל מעל 13.5 גרם סוכר ל–100 גרם מוצר יקבל סימון אדום. שנה לאחר כניסת התקנות לתוקף יירד הרף ל–12 גרם סוכר ל–100 גרם.

העתיד מתוק

שטראוס, השולטת בקטגוריית המעדנים עם נתח שוק של כ–67% (לפי נתוני סטורנקסט ל–2017), השיקה בתחילת החודש שני מעדנים חדשים למותג מילקי, המשלבים בין מותגי הממתקים המובילים של עלית מבית שטראוס לבין המעדן הנמכר ביותר בישראל — מילקי בטעם פסק זמן ומילקי בטעם טורטית; ושני מעדנים תחת המותג ספלנדיד — ספלנדיד בלונדי וספלנדיד שוקולד עשיר.

טרה של החברה המרכזית למשקאות, השחקנית הקטנה בקטגוריה מבין המחלבות המובילות — עם 15.5% מקטגוריית היוגורטים ו–5.1% מקטגוריית המעדנים לפי נתוני אשתקד, החליטה לקחת את מותג היוגורט שלה, מולר, שאמור היה להשתלב בקטגוריית היוגורטים הנחשבת בריאה, ולהפכו לבריא הרבה פחות, באמצעות חבירה למותגי החטיפים ודגני הבוקר המתוקים של חברת יוניליוור והשיקה מעדן מולר בצירוף החטיף קליק, ומולר בצירוף דגני בוקר כריות. בנוסף, השיקה החברה מעדני מולר בטעמי עוגת גבינה עם עוגיות בטעם קרמל ומולר בתוספת פצפוצי אורז בטעם קרמל.

גם תנובה, החולשת על נתח שוק של 22.5% משוק המעדנים, לא שוקטת על השמרים. בימים אלה החברה נערכת להשקת מעדנים חדשים תחת המותג יולו, בטעמי שוקולד מריר "מחוף השנהב", שוקולד לבן "מדגסקר" ופולי ערביקה "מברזיל".

מעדן חלב יולו גנאש
מעדן חלב יולו גנאשצילום: עדי דברת

"הקטגורייה עונה על צורך של פינוק"

מבדיקת TheMarker, במקרה של שטראוס — מעדני ספלנדיד החדשים מכילים 17.7 גרם ו-18.7 גרם ל–100 גרם מוצר. לפי החישוב של משרד הבריאות, שלפיו כל 4 גרם סוכר שווים לכפית סוכר, ומשקלו של המעדן (120 גרם) — כל מעדן ספלנדיד מכיל 5.61–5.31 כפיות סוכר. בכל הנוגע לטעמים החדשים של מילקי, הם אמנם מכילים פחות סוכר ממעדן מילקי המקורי (15.2 גרם סוכר ל–100 גרם במילקי פסק זמן ו-14.5 גרם סוכר ב–100 גרם במילקי בטעם טורטית — לעומת 17.8 גרם סוכר ב–100 גרם מוצר במילקי הרגיל), אך הם בכל זאת עתירי סוכר וזכאים למדבקה אדומה. כל מעדן מילקי מהסדרה החדשה במשקל 133 גרם מכיל 5–4.8 כפיות סוכר.

בבדיקת המעדנים החדשים של מולר מבית טרה, לא ניתן היה לדעת את כמות הסוכר שבמוצר רק מהסתכלות על האריזות, שכן טרה לא מפרסמת על גבי מוצריה את הנתון הזה. מדובר במדיניות יוצאת דופן משום שהמחלבות המתחרות מציינות מזה שנים את כמות הסוכר שבמוצרי החלב שלהן מטעמי שקיפות ולמרות שהחוק לא מחייב זאת. בנוסף, על מוצרי החברה המרכזית למשקאות, שמחזיקה בטרה, מופיעה כמות הסוכר שבמוצר. עם זאת, ממידע שמסרה לנו המחלבה, עולה כי יוגורט מולר בטעמים החדשים מכיל16–14.8 גרם סוכר ל–100 גרם. לאור העובדה שמשקלי היוגורטים מהסדרה החדשה הם 170 גרם — כל יוגורט מכיל 6.8–6.29 כפיות סוכר (למעט יוגורט מולר קרמל, שמשקלו 164 גרם).

לפי תנובה, מעדני יולו שיושקו בקרוב מכילים בין 16.9–17.6 גרם סוכר ל–100 גרם, מה שמביא את המוצר ל–5.4–5.1 כפיות למעדן בגודל 123 גרם. גם בתנובה מציינים כי טעמי יולו החדשים מכילים פחות סוכר מיולו שוקולד חלב המקורי, שמכיל 18.5 גרם סוכר ל–100 גרם מוצר.

מטרה נמסר: "מולר מציע לבחירת הצרכנים מגוון מוצרים, החל ביוגורט לבן ללא תוספת סוכר, יוגורט עם חתיכות פרי 0% שומן ללא ממתיקים מלאכותיים, יוגורט פירות 3% שומן ועוד מוצרים בקטגוריית הבריאות. כמו כן, מציע המותג מולר מוצרים גם בקטגוריית הפינוק — תוך עמידה מלאה בחוקי הסימון הרגולטורים".

מתנובה נמסר: "תנובה מציעה מגוון מוצרים עם רמות סוכר שונות, החל ממוצרים ללא סוכר בכלל ועד מוצרים המכילים סוכר כנהוג במוצרי שוקולד. קטגוריית המעדנים נועדה לענות על צורך של פינוק".

משטראוס נמסר: "שטראוס מציעה מגוון מוצרים, ובהם מעדנים המשמשים גם כקינוח. החברה הפחיתה ותמשיך להפחית סוכר בכלל המוצרים של החברה — ובהם גם במעדנים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker