נוסעים לחו"ל? כך תחסכו בהוצאות הרכב

פז'ו, שברולט או פורד - לא משנה באיזו מכונית תבחרו לנהוג בחופשה הקרובה בחו"ל, תאלצו להיפרד מכמה אלפי שקלים. עם זאת, השוואה מסודרת בין המחירים שמציעות סוכנויות הנסיעות והחברות להשכרת רכב תוכל לחסוך לכם מאות שקלים. אז מי החברה הכי זולה? בחמישה מבין שבעה יעדים שנבדקו, הציעה שלמה Sixt את המחירים הנמוכים ביותר

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי
רותי לוי

<< בזמן שאתם צועדים עם המזוודות לרכבת באירופה, או ממתינים למונית בשדה התעופה בארה"ב, יש אנשים שהולכים רק כמה צעדים כדי לאסוף מפתחות לפולקסוואגן או לפורד שדאגו להזמין עוד מישראל. למעשה, בפסח הקרוב צפויים כ-20 אלף כלי רכב להימסר לתיירים ישראלים ברחבי העולם, כך מעריך בועז יעקבי, מנהל תחום התיירות בחברת ההשכרה שלמה Sixt. מדובר בגידול של 35% לעומת כמות העסקות המתבצעות בתקופות השפל.

בישראל פועלות כמה חברות בשוק השכרת הרכב, חלקן משמשות גם נציגות של חברות בינלאומיות המחזיקות ציי רכב בכל העולם - למשל שלמה Sixt, הרץ, אוויס ובאדג'ט. החברות אופרן ויורופ-קאר פועלות אף הן בתחום, כברוקריות המנהלות מכרז מתמיד בין הספקים בחו"ל.

השוואת המחירים בין כל החברות והגופים מבלבלת ומסובכת לצרכן. פרט לפערים בין הכיסוי הביטוחי - שבחברות מסוימות ניתן כברירת מחדל, ואילו באחרות הוא כרוך בתשלום נוסף - החברות מחזיקות בכלי רכב שונים ומדרגות אותם לרמות (C ,B ,A ואילך) באופן לא אחיד ולפי שיקול דעתן הבלעדי.

למרות זאת, בתעשייה נקבעו קודים אחידים (ראה טבלה) הבנויים מארבע אותיות ומעידים על סוג כלי הרכב, גודלו ותיבת ההילוכים שלו. האות האחרונה מעידה על קיומו של מזגן ועל סוג הדלק שצורך כלי הרכב.

מידע על הקודים האלה ניתן לקבל בכל אחת מהחברות, וטוב יעשו לקוחות שאינם מבינים גדולים במכוניות אם יבצעו השוואת מחירים על פי הקוד הזה, ולא על פי השם המסחרי של כלי הרכב.

"הלקוחות מתקשים להבין שהפורד פוקוס האירופית היא לא בדיוק מה שהם מכירים מישראל", אומר אריאל טובל, מנהל המגזר הפרטי בהרץ. "היא קטנה יותר, ולכן חשוב שהלקוחות יספרו לחברה בדיוק מה הצרכים שלהם - כמה אנשים ומזוודות הם מתכוונים לדחוס ברכב.

ככלל, תמיד עדיף לקחת מכונית המדורגת ברמה אחת מעל. הקפיצה במחיר במכוניות הפשוטות היא של כמה יורו ליום. זוג עם שני ילדים וכיסא תינוק, שנוסע למרחקים, עלול לגלות שהמכונית הקומפקטית צפופה, אף שהיא מסוגלת להכיל את כולם. בכל מקרה, תמיד אפשר לבקש שהחברות שישלחו תמונות להתרשמות במייל לפני חתימת העסקה".

צילום: לימור אדרי

השכירו ישירות מחברות ההשכרה

כשהלקוח הישראלי רוצה להזמין רכב בחו"ל, עומדות בפניו שתי אפשרויות: לפנות באופן ישיר לאחת מחברות השכרת כלי הרכב או לבצע את ההזמנה באמצעות סוכנות נסיעות, שדרכה מזמינים גם את הטיסה והמלון.

חברות השכרת כלי רכב עובדות בשיתוף פעולה עם סוכנויות התיירות. כך לדוגמה, גולשי אתר איסתא יוכלו לראות את המאגר של אופרן בעמוד השכרת הרכב; קבוצת קשרי תעופה מציגה באתרה את אוטו-יורופ; ואתר וואלה טורס מתממשק עם ההצעות של אוויס. בכל אלה מוצגים מחירים זהים, שכן אתרי הסוכנויות משמשים קישור בלבד למאגר של חברות ההשכרה.

עם זאת, סוכנויות הנסיעות מציעות גם חבילות שכוללות מלבד טיסה ומלון, גם מכונית מושכרת, המכונות "טוס וסע". בניסיון לבדוק אם חבילות אלה משתלמות יותר מאשר השכרה דרך חברות ההשכרה, ביצענו השוואת מחירים מול החברות אופיר טורס, הדקה ה-90 וקשרי תעופה.

בחבילת טוס וסע אקראית שפורסמה באתר של קשרי תעופה, הוצע לנו מחיר לטיסה ורכב מושכר מאוטו יורופ לאגם גארדה שבאיטליה ב-700 שקל יותר מאשר המחיר שקיבלנו ברכישת כל אחד מהמרכיבים בנפרד: טיסה זהה באתר קשרי תעופה ורכב זהה מאוטו יורופ לאותו מועד.

חבילות אחרות שבדקנו בקשרי תעופה הראו הפרשים פחות משמעותיים. באתר הדקה ה-90 לא הוצגו במועד הבדיקה חבילות טוס וסע, אך בהתקשרות עם מוקד שירות הלקוחות של החברה הציע הנציג להרכיב עבורנו חבילה כזו. הרכב שבחר מחברת הרץ תומחר בכ-100 שקל יותר ממה שהצלחנו להשיג בעצמנו באתר של הרץ.

בחבילת טוס וסע לברצלונה של אופיר טורס, מצאנו מחיר דומה מאוד בהצעת הסוכנות ובהצעה של חברת ההשכרה הזולה ביותר שנמצאה, אך היצע התאריכים הדל וחוסר האפשרות לבחור בין הקטגוריות של המכונית הרצויות הובילה אותנו למסקנה ששיחה אחת בעברית ישירות מול חברת השכרת כלי הרכב הישראלית עדיפה.

מלחמת המחירים של שלמה Sixt

כדי להשוות בין הצעות חברות השכרת הרכב השונות, בדקנו את הצעותיהן לשבוע בחופשת הפסח למגוון יעדים החביבים על הקהל הישראלי לשכירת רכבים בחו"ל: קליפורניה, פלורידה וניו יורק בארה"ב; וגרמניה, איטליה, צרפת וספרד באירופה. בכל יבשת נבדקו שתי קטגוריות - משפחתית קומפקטית ומשפחתית גדולה. כמו כן, יש להביא בחשבון שבאירופה המכוניות ידניות וקטנות יותר.

מהשוואת המחירים בין חברות ההשכרה עולה כי שלמה Sixt הציעה באופן עקבי את המחירים האטרקטיביים ביותר, למעט ביעדים ספרד ופלורידה, שבהם התקשתה לספק כלי רכב. מעבר לכך, לא ניתן להכריז על יתרון עקבי וחד משמעי לחברה מסוימת, וכדי להשיג מחיר טוב מומלץ לבדוק את המחירים בכמה חברות לפני ההזמנה.

באדג'ט לא נכנסה לטבלאות מכיוון שלא הציעה את המכוניות הקומפקטיות מהקבוצה שנבדקה. את קבוצת המשפחתיות הגדולות היא דווקא כן הציעה, אך הנציגים במוקד לא ידעו לתת לנו מידע על גובה התעריפים המשלימים שנרכשים בחו"ל, כך שלא ניתן היה להרכיב מחיר סופי להצעה. באירופה הדגישו בפנינו שלא ניתן להחזיר את המכונית ליעד שאינו זהה ליעד האיסוף ובארה"ב, בכל מקרה, מצאנו שהחברה יקרה יחסית לאחרות.

לעתים יותר זול בטלפון

הרץ ואוויס מאפשרות לבצע עסקות לשכירת כלי רכב באתרי אינטרנט יעילים ומקיפים. בעוד שבאוויס המחיר באתר זהה לזה שניתן במוקד השירות הטלפוני, באתר הרץ ניתנת 5% הנחה ברכישה אינטרנטית.

רכישה אינטרנטית מוזלת נהוגה פעמים רבות בתחום התיירות - כדי לעקוף כביכול את עמלת הסוכן. לפיכך, הופתענו כי בחברות מסוימות שיחה מול מחלקת ההזמנות של החברות הוזילו עבורנו את העסקה משמעותית: באופרן ובשלמה Sixt גילינו הנחות משתנות של עד 13% למחזיקים בכרטיסי אשראי ומועדונים שונים.

עוד מצאנו כי תהליך הרכישה באתר אוטו-יורופ הוא בעייתי, ופעמים רבות מציג מידע חלקי ולא ברור. בכל מקרה, במוקד הטלפוני של החברה הוצעו לנו מחירים נמוכים הרבה יותר מאלה שהוצגו באתר, שאף כללו שדרוגים במרכיבי החבילה

שוכרים רכב בחו"ל? שימו לב

 החברה מחויבת לקטיגוריה ולא לסוג רכב מסוים. את סוג הרכב תגלו לרוב רק שתקבלו אותו.

 שלמו מראש ומהבית. תשלום על ביטוחים, נהג נוסף, GPS או כיסא תינוק יהיה זול בהזמנה מראש מישראל מאשר ברכישה במעמד קבלת המפתחות בחו"ל.

 הרחיבו את הביטוח שיכלול ביטול השתתפות עצמית. או לכל הפחות, לשלם עבור ביטוח "החזר השתתפות עצמית" במקרה שהחברה אינה מוכרת את האפשרות הביטול: העלות היא זעומה (כ-5 יורו ליום) ביחס להשתתפות העצמית שתידרש מכם במקרה שהרכב ניזוק (עד 2,000 יורו). בארה"ב ובאיטליה ביטוח ביטול השתתפות הוא ברירת מחדל כחלק מההסכם.

 נהגים מתחת לגיל 25 נדרשים לתוספת ביטוח. הגיל המינימלי להשכרת רכב בחו"ל הוא בדרך כלל 21 ולעתים אף 24. נהגים מתחת לגיל 25, מוגבלים לעתים לנהיגה בקבוצות רכב מסוימות.

 שתפו את נציג המכירות במסלול הנסיעה שלכם. הרשאות מעבר בין גבולות משתנות בהתאם לספקי הרכב ולחוקים ביעדים השונים. הכניסה למדינות מזרח אירופה או מקסיקו למשל, עלולה להיות בעייתית ויש להסדירה מראש.

 דווחו על פרטי הטיסה. בחברת ההשכרה מצפים לכם בשעה שעבורה הזמנתם את כלי הרכב. הקפידו למסור את פרטי הטיסה במעמד ההזמנה, והעדיפו לעדכן את המוקד הטלפוני בישראל הפעיל 24 שעות ביממה אם ידוע לכם העיכוב מראש.

 הקפידו על מסמכים. בדוכן ההשכרה בחו"ל תידרשו להציג כרטיס אשראי בינלאומי, רישיון נהיגה ישראלי ורישיון נהיגה בינלאומי, דרכון ושובר השכרת רכב.

 ודאו את תקינות הרכב. ודאו שהרכב שאתם מקבלים הוא במצב תקין ומכיל רישיון רכב, צמיג רזרבי, אביזרים להחלפת גלגל, משולש בטיחות ואפוד זוהר במידה שנדרש על פי חוק. בנוסף, הביאו בחשבון כי נזק לשמשות, למראות, לצמיגים ולמרכב תחתון לא מכוסה בביטוחים השונים.

 החזירו מכל מלא. באירופה מחויבים להחזיר את מכל דלק מלא. החזרה עם מכל לא מלא גוררת קנסות ותמחור גבוה מאוד לדלק החסר. השתדלו לתדלק בקרבת תחנת ההחזרה והקפידו לשמור את הקבלה האחרונה של התדלוק. בארה"ב מרבית החברות הציעו מראש מכל דלק ראשון במתנה, כך שזכרו לא לבזבז את כספכם ולמלאו בחזרה לחינם.

 הקפידו להחזיר את הרכב עד השעה שבה הוא נלקח. יום שכירות הוא 24 שעות. כמו כן, ודאו כי קיבלתם אישור על החזרת הרכב ללא נזק.

-

עזרו בכתיבת ההמלצות: דורון ויקטור ובועז יעקבי מחברת שלמה Sixt, אריאל טובל מחברת הרץ ואייל אזולאי מחברת ממסי תיירות

כך בדקנו

הבדיקה התבצעה ב-24 במארס, עבור רכב שכור ל-17-24 באפריל לנהגים מעל גיל 25, עם איסוף והחזרה למקום זהה בשדות התעופה הראשיים ביעדים ברצלונה, מילאנו, פאריס, מינכן, לוס אנג'לס, מיאמי וניו יורק.

נבדקו שתי קטגוריות של מכוניות באירופה ושתיים בארה"ב - ההשוואה בין כלי הרכב נעשתה לפי הקוד האחיד הבינלאומי, כפי שמצוין בטבלאות. כל המחירים כללו תשלום עבור נהג נוסף, דמי נמל, הרחבת ביטוח צד ג' למיליון דולר, מס מקומי, ק"מ ללא הגבלה וביטוח נזק וגניבה עם ביטול השתתפות עצמית. במדינות שבהן נהוגה השתתפות עצמית והחברה לא הציעה ביטוח של ביטול השתתפות, הוספנו ביטוח מסוג "החזר השתתפות עצמית" שמשמעו החזר כספי שניתן רטרואקטיבית בישראל. בארה"ב כוללים המחירים גם מכל דלק ראשון בחינם.

המחירים נבדקו באתרים ובמוקדי שירות הלקוחות של החברות. במחיר המוצג בחברת הרץ מגולמת הנחה של 5% שניתנת בהזמנה אינטרנטית. במחיר המוצג בשלמה Sixt לאירופה מגולמת ההנחה המינימלית הניתנת בקנייה באמצעות כרטיס אשראי. סוגים שונים של כרטיסים עשויים להשיג הנחה מעט גבוהה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker