התיירות ליפן נעצרה: חברות מבטלות טיולים

בחברות הנסיעות אומרים כי אין בהלה וביטולים המוניים של הנסיעות ליפן, אך אחת הלקוחות אמרה אתמול: "אם החברה לא תחזיר לנו את הכספים, נתארגן בקבוצה כדי להגיש נגדה תביעה"

זוהר בלומנקרנץ
עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ
עירית רוזנבלום

>> מתרחב גל הביטולים של קבוצות תיירות עקב אסון הכורים הגרעיניים ביפן: נוסעי קבוצות שמתוכננות לצאת למדינה דורשים את כספם חזרה ואינם מבקשים מועדי יציאה חלופיים.

קבוצה בת כ-30 נוסעים שהיתה אמורה לצאת ביום ראשון עם חברת בדרכים לטיול מאורגן ביפן ביטלה את נסיעתה. זו הקבוצה השנייה בתוך 24 שעות שביטלה טיול ליפן עם בדרכים. כמו כן, בוטלו הטיולים המאורגנים של החברה שהיו מתוכננים ל-16 ו-18 במארס. 500-600 מנוסעי החברה אמורים לצאת ליפן במארס-מאי.

"אני לא מוכנה לקבל הצעה אלטרנטיבית למועד אחר, ודורשת לקבל חזרה את מלוא הסכום, כ-17 אלף שקל ששילמתי עבור סיור בן שבועיים", אמרה אתמול נוסעת בחברה. "תיכננתי לצאת במיוחד בתקופת הפריחה של עצי הדובדבן. ההסכם עם החברה הוא לפרק הזמן המוגדר שעליו היא התחייבה", אמרה.

צונאמי שנגרם בעקבות רעידת אדמהצילום: רויטרס

"אמנם היינו צריכים לנחות באוסקה, אזור מרוחק ממוקד רעש האדמה, אך החלטתי שלא לקחת סיכונים - במיוחד לאור החשש מפני אסון אקולוגי כתוצאה מהקרינה הגרעינית", הוסיפה אחת מחברות הקבוצה.

לדבריה, היא "שומעת באמצעי התקשורת שאין מספיק מזון ויש מחסור במים. קיימת גם סכנה של קרינה גרעינית. למה אני צריכה להתמודד עם זה? רציתי ליהנות מהטיול, לא לפחד ולסבול".

הטיסות מישראל נקבעו עם חברות תעופה שונות, בהן טורקיש איירליינס, אליטליה ואוזבקיסטאן איירליינס, דרך מדינות האם ומשם ליפן.

לדברי הנוסעת, "אם החברה לא תחזיר לנו את הכספים, נתארגן בקבוצה כדי להגיש נגדה תביעה משפטית".

מנהל חברת בדרכים, אייל אלפרט, אמר בתגובה: "יש לנו 20 קבוצות שמתוכננות לצאת בשלושת השבועות הקרובים ליפן. קבלת ההחלטות תתבצע על בסיס יומיומי. זה לא הזמן להוציא טיולים שנועדו להנאת הנוסעים. אנו מציעים למטיילים מועדים אלטרנטיביים. עניין החזרת הכספים מורכב יותר, אך לא נפקיר את נוסעינו".

"הקרינה מדאיגה אותנו"

"הלקוחות מתקשרים מודאגים, אבל סומכים עלינו", אומר מעוז דור, מרכז הטיולים באסיה בסוכנות עולם אחר, שהטיול הבא שלה ליפן צפוי לצאת ב-22 באפריל.

לדברי המשנה למנכ"ל קבוצת אופיר טורס, יהודה זפרני, החל בשבוע הבא ועד חג הפסח היו צפויים לצאת כ-25-30 טיולים מאורגנים של החברה ליפן. לדבריו, באופיר טורס לא נרשמו עד כה ביטולים מצד לקוחות, אך יש התעניינות בנוגע לשינוי של מועדי הטיולים. "קבוצת אופיר טורס תקיים הערכת מצב בימים הקרובים", הוסיף זפרני.

הטיול הקרוב ליפן מטעם אגד תיור ונופש, שהיה אמור לצאת ב-8 אפריל, בוטל. הלקוחות קיבלו הודעה על ביטולו לאור המצב, וכספם יוחזר ללא תשלום דמי ביטול.

עירית להב, האחראית על הטיולים לאסיה של חברת אילה, אמרה כי טיולי החברה מתוכננים לסוף מארס ול-19 באפריל. "הסוכנים שלנו ביפן אומרים שאין חשש לטייל, אבל הכיוון שלנו הוא לבטל. כנראה שנדחה אותם לחגי תשרי".

בחברת אילה רשומים גם לקוחות במסגרת טיול עצמאי-מאורגן. אחת מהן היא שוש חן מתל אביב, שעמדה לנסוע בשבוע הבא: "הודענו שנעשה את הטיול בפעם אחרת", היא אומרת. "מדאיג אותנו ההרס והקרינה הרדיואקטיבית. אנחנו לא רוצים לטייל בארץ מוכת אסון".

דמיאן יפה, מנכ"ל החברה הגיאוגרפית, אומר שלעונת פריחת הדובדבן (מארס-אפריל) ביפן מתוכננים בחברה 15 טיולים מאורגנים. לדבריו, יש בשלוש השנים האחרונות עלייה אינטנסיבית בנסיעות ליפן. "זה נהיה אופנתי למי שמחפש משהו אחר במזרח - מעין טיול למתקדמים, גם מבחינת תקציב".

יפה מציין שלא בוטלו טיולים באופן רשמי. "מסלול הטיול הוא באזורים שלא נפגעו. אם יהיה סיכון למטיילים, לא ניקח אותו. בסוף השבוע נעשה הערכת מצב". לדבריו, חלק מלקוחות ביטלו, חלקם מחפשים חלופות ואחרים מוכנים לדחות את הנסיעה. "אין ביטולים גורפים", הוא מדגיש, "הנזק העיקרי הוא לטיול בסוף מארס, שבו הכספים כבר שולמו לספקים".

לחברת יפן חוויה אחרת מתוכננים טיולים ב-1 וב-19 באפריל. לדברי הבעלים, אילה דנון, הסוכנים ביפן אומרים שה-Golden Route - מסלול היעדים הקלאסיים - פתוח ורחוק ממוקד האסון. "יש ביטול אחד או שניים, אבל אין בהלה. לא הודעתי על ביטול הטיול. נקבל החלטה בימים הקרובים. הרבה תלוי במצב הכור. המדיניות שלי היא שלא יוצאים כל עוד נשקפת סכנה למטיילים".

בורגס, בולגריהצילום: אי-פי
פריחת הדובדבן ביפןצילום: אי פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker