התאחדות סוכני הנסיעות: מ-600 חברים לפני כעשור - ל-471 בלבד

באספה הכללית שתתקיים ממחר באילת, יוצגו המלצות ואסטרטגיית פעולה למיתוגו של סוכן הנסיעות

עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עירית רוזנבלום

לקראת האספה הכללית של התאחדות סוכני הנסיעות, שתתקיים ממחר באילת, הוציאה הנהלת ההתאחדות את הדו"ח השנתי ממנו עולה כי מ-600 חברים לפני כעשור, מונה ההתאחדות כיום 471 חברים בלבד.

לדברי מנכ"ל ההתאחדות, יוסי פתאל, השינויים שחלו בשנים האחרונות במצבת החברים בהתאחדות, משקפים את השינויים המבניים שחלו בענף הנסיעות בישראל. לדבריו, השינוי הבולט ביותר הוא הסתופפותן של סוכנויות הנסיעות תחת כנפיהן של ארגוני סוכני ורשתות הומוגניות והצטמצמות במספר העסקים הקטנים. "תהליך זה אינו ייחודי לישראל, כשם שהוא אינו ייחודי לענף הנסיעות, ואין בו גם כדי לשקף הצטמצמות בהיקף הפעילות בענף אלא רק במבנהו והאופן שבו הוא פועל. יתרה מזו, הצמצום במספר הסוכנויות אינו מלמד על צמצמום במספר העובדים בענף שנותר יציב מאוד", הוא מסביר בדו"ח.

פתאל טוען שבהתאחדות חברים כל "השחקנים" הגדולים והחשובים בענף הנסיעות כמו גם מרבית העסקים הקטנים והבינוניים העוסקים בתיירות פנים ובתיירות יוצאת. "דו"חות מצבת החברים בהתאחדות מלמדות אמנם על ירידה מתמשכת במהלך העשור האחרון במספר הנקוב של החברים בארגון, אך אין בכך כדי לשקף כל כרסום במעמדה של ההתאחדות כמייצגת הבלעדית של הענף", הוא מציין. את הירידה הוא מסביר בפרישתם של מקצת מהסוכנויות העוסקות בתיירות נכנסת עקב הפרדת לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל מההתאחדות; בהצטרפותם של עסקים קטנים לקבוצות הגדולות, כמו גם סגירתן של נקודות מכירה פיזיות אשר הפכו מיותרות עקב השימוש ההולך וגובר בהזמנות באמצעים אלקטרוניים.

בהתאחדות מודים שבמהלך העשורים האחרונים חל כרסום עמוק בתדמיתו של סוכן הנסיעות. "נראה שההילה שאפפה אותו בשנים עברו התחלפה בתדמית מיושנת, בלתי רלוונטית ובמידה רבה בעייתית", נכתב בדו"ח, "ללא נקיטת פעולה בנושא, תמשיך עננת הדימוי להטיל צל על סוכני הנסיעות, והם עלולים להיתקל בקשיים לפעול בסביבה אינטרנטית ואולי גם יתקשו לגבות דמי טיפול עבור שירותיהם המקצועיים".

לשם כך נעשה ביוזמת ההתאחדות קמפיין מתמשך למיתוגו של סוכן הנסיעות בהובלתה של חברת המיתוג OPEN, שכבר ערכה תחקיר מעמיק על בסיסו והיא עתידה להציג את המלצותיה ואסטרטגיית פעולה במסגרת האסיפה הכללית.

לדברי היו"ר, קובי קרני, שנת 2010 הייתה שנה מכוננת גם בכל הקשור לקביעת סדר יום עתידי לחברי ההתאחדות, לצורך הגנה על עתידם. קרני מציין בדו"ח כי אחד המהלכים האסטרטגיים החשובים ביותר שעשתה ההתאחדות במהלך השנה החולפת היה בירור מחודש של עתידם של סוכני הנסיעות ומטרותיהם המשותפות. לצורך כך, גויס מכון "מנהיגות" העוסק בסיוע ובהובלת שינויים מערכתיים כוללים, ובפיתוח ושינוי ארגוני מערכתי רחב היקף.

פתאל כותב בדו"ח כי "ריבונו של עולם העניק לבן האנוש רק רמ"ח אברים, אך בן האנוש בימינו אימץ לעצמו איבר נוסף: המכשיר הסלולרי. מעתה אמור, אם כן, "רמ"ט איברים". לטענתו, המכשיר הסלולרי הוא הכלי המרכזי והחשוב ביותר לפעולת הקשר והליווי של הלקוח בנסיעתו או בחופשתו.

"המכשיר הקטן הזה הופך בהדרגה לחוליה המקשרת והמתווכת בינינו לבין הצלחה בפעילותינו הכלכלית", כותב פתאל, "בניגוד למהפכות העבר שארכו דורות עד שהסתיימו, הרי שאנו עדים בימינו להתהוותה של המהפכה הנוכחית. המהפכה בימינו הינה עובדה מוגמרת. היא אינה תופעה חולפת, טלטלה נקודתית או אירוע חד פעמי. היא כאן כדי להישאר ולשנות את מציאות חיינו. זהו הכיוון והשמים הם הגבול. זוהי מהפכה מרתקת ומלהיבה והיא נושאת בחובה אפשרויות שלא נודעו כמותן. אני מקווה שבשנה הבאה נמצא את הכוחות והתבונה להתאים עצמנו אל עתיד המידפק אל הווה חיינו", הוא מסכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker