קנייה חברתית במכרז הפוך: אתר חדש יאפשר לכם לנסות להשיג הנחות עבור כל מוצר שתבחרו

האתר הנקרא בנדיל מבקש מהגולשים לבחור מוצר, ולצרף מספיק חברים לעסקה כדי שהספק יסכים למכור אותו בהנחה

רותי לוי

בתוך שלל אתרי הרכישה החברתית שממשיכים לצוץ באינטרנט הישראלי, הוקם באחרונה מיזם חדש בשם בנדיל אשר מציע פלטפורמה חברתית להקמת קבוצות רכישה. משמעות הדבר היא שבאמצעות אתר החברה יכול כל גולש להקים קבוצת קנייה עבור כל מוצר שעולה על דעתו.

לאחר הקמת הקבוצה באתר מוזמן המקים להפיץ את דבר קיומה ברשת החברתית על מנת לעודד גולשים אחרים להצטרף ולייצר כוח קנייה גדול מספיק בשביל להשיג את ההנחה הגבוהה ביותר. אך לא מדובר בפלטפורמה בלבד - החל מרגע הקמת הקבוצה פועל צוות האתר ברקע: מתקשר ומתמקח עם ספקים שונים על מנת לסגור עסקה בהנחה מינימלית של 10% מעלות המוצר, ומפרסם את הקבוצה ברשת החברתית על מנת לנסות ולאתר מצטרפים פוטנציאלים.

בנדיל פועלת הן כאתר והן כאפליקציית פייסבוק הנושאת את אותו השם. כל המשתמשים באתר מזוהים באמצעות פרופיל הפייסבוק שלהם וכל התארגנות קבוצתית מוגבלת בזמן של בין שבוע לשבועיים. "ההזדהות באמצעות הפרופיל מבטיחה שקיפות, כלומר שמדובר באנשים אמיתיים עם כוונה אמיתית לרכוש את המוצר", מסביר רן טימור, מנכ"ל בנדיל ואחד משלושת יזמי האתר. "הזמן כמובן מניע את האנשים להצטרף ומצד שני נותן תאריך סופי על מנת שחברי הקבוצה לא יאבדו עניין". בתום הזמן שהוקצב שולח צוות האתר מייל לכל החברים הרשומים לעסקה עם כל פרטי הדיל שנסגר.

אתר בנדיל פועל מתחילת השנה ונכון להיום יש לו כ-1,500 משתמשים רשומים. עד כה הצליח להוציא לפועל 10 עסקות. "בשונה מחברות הקופונים המציפות את האינטרנט, כאן תבוצע קנייה של הדברים אותם הצרכן באמת צריך, ולא מוצרים שהמוכר מוכן להציע", אומר בועז שונמי, אחד מהיזמים ומנהל הטכנולוגיה של האתר. ואכן, לא תמיד מדובר במוצרים טריוויאלים שנהוג למצוא באתרי קניות. אחת העסקות, למשל, השיגה הנחה עבור קבוצת נשים שביקשו לרכוש 'אפי-נו' - מכשיר עזר להכנה ללידה. הקבוצה מנתה 12 נשים אשר רכשו את המוצר שעלותו המקורית 650 שקל ב-585 שקל. בעסקה אחרת רכשו 5 קונים מכשיר איי-רובוט שמחירו המקורי 2,500 שקל בהנחה של 10%.

רעיון וותיק בגרסה משופרת

הרעיון של בנדיל אינו חדש - ניסיון דומה עשה אתר MZS אשר הוקם לפני 3 שנים אך זכה לתנועת גולשים נמוכה. עם זאת, השוני העיקרי הוא בחלק הפעיל שלוקח צוות האתר בהוצאת העסקות לפועל. "יש פה גם עניין של מומנטום", מסביר טימור. "הפריצה של אתרי הקופונים לא רק העצימה את תופעת הרכישה האינטרנטית, אלא הוכיחה את הכוח של התארגנות קבוצתית ברשת החברתית - ולכן פורמט כזה עשוי להצליח בתקופה הנוכחית".

בבנדיל מקווים כי בעזרת שיווק נכון והבאת הבשורה לקהל הרחב, אפשר יהיה להביא את האתר לרמת פופולריות שאחריה הספקים עצמם ייכנסו למערכת ויתנו הצעות תחרותיות. בשיטה זו מתנהל מכרז הפוך בו הספקים מתחרים על לב הצרכן. "כרגע אנחנו מדברים על הנחה מינימלית של 10% מערך המוצר, אך היא יכולה להעמיק ככל שמכרז הספקים יהיה ער יותר ותוסס יותר", מסביר טימור.

המודל העסקי של החברה מצומצם בינתיים, כאשר הרווח עומד על אחוזים בודדים שנגבים מהספק - עמלה נמוכה בהרבה ממה שנהוג באתרי הרכישות החברתיות, בהם משלם הספק בעבור כל עסקה שמתנהלת דרך האתר בין 15%-20%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker