בית המשפט קבע: פלאפון תמנה קצין ציות שיבחן כי אינה מתקשרת לצרכנים בניגוד לרצונם

בית המשפט דחה את ערעורה של החברה על קנס של 216 אלף שקל שהושת עליה בעקבות שיחות טלפון לצרכנים בניגוד לרצונם ■ במסגרת הסכם פשרה בין הרשות להגנת הצרכן לחברה, נקבע כי פלאפון תקים מערך אכיפה שיטמיע את הוראות החוק להגנת הצרכן, ובתמורה יופחת 30% מהקנס

הדר קנה
הדר קנה
מטה חברת פלאפון
מטה חברת פלאפון (למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה) צילום: עופר וקנין

פלאפון תמנה קצין ציות שיבחן כי אינה מתקשרת לצרכנים בניגוד לרצונם ויהיה אמון על  אכיפת הוראות חוק הגנת הצרכן – כך נקבע במסגרת הסכם פשרה בין הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן לבין החברה, שקיבל תוקף של פסק דין.

החלטת בית משפט השלום בתל אביב ניתנה אתמול בערעור של חברת פלאפון נגד עיצומים של 216 אלף שקל שהושתו עליה על ידי הרשות להגנת הצרכן. העיצומים הוטלו על החברה עקב ביצוע שיחות טלפון חוזרות ונשנות לצרכנים בניגוד לרצונם ובניגוד לחוק הגנת הצרכן. בית המשפט דחה את הערעור של פלאפון על העיצומים במסגרת הסכם פשרה בין הצדדים, וקבע כי ימונה קצין ציות שיהיה אמון על אכיפת החוק בפלאפון וכי הקנס יופחת בכ-30%.

עו"ד חנה וינשטוק טירי, היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן
עו"ד חנה וינשטוק טירי, היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכןצילום: שאולי לנדנר

לפי חוק הגנת הצרכן, ביצוע שיחות טלפון חוזרות ונשנות לצרכנים לאחר שהביעו במפורש או במשתמע את רצונם כי העוסק יימנע מכך – הוא מעשה אסור והוא בגדר הפעלת השפעה לא הוגנת. העיצום הכספי על החברה הוטל לאחר חקירה רחבה שביצע אגף חקירות ומודיעין ברשות להגנת הצרכן, שבה התגלה כי ב2016-2015 פנתה פלאפון לצרכנים שונים באמצעות נציגים טלפוניים ומסרונים והציעה לצרכנים לרכוש מגוון שירותי תקשורת. לפי חומר החקירה, שיחות השיווק, שהתקיימו ברוב שעות היממה, לא פסקו גם לאחר שהצרכנים ביקשו מהנציגים כי החברה תחדל לפנות אליהם. לאחר השתת הקנס הכספי על ידי הרשות עירערה פלאפון לבית המשפט.

בהסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים הסכימה פלאפון למספר תנאים. הראשון הוא שהערעור שהגישה על הקנס יידחה; השני הוא שפלאפון תמנה עובד קבוע בתפקיד קצין ציות, שיהיה אמון על אכיפת הוראות חוק הגנת הצרכן לשביעות רצון הרשות ויקים מנגנון אכיפה פנימי הכולל נוהל טיפול במקרה של הפרת החוק וביצוע הדרכות אחת לחצי שנה לנציגים ולמשווקים החיצוניים. פלאפון התחייבה להמציא לרשות הוכחות לביצוע והטמעת מערך הבקרה. בתמורה להסכמות אלה התחייבה הרשות להפחית 30% מהקנס ל-151 אלף שקל (במקום 216 אלף).

עו"ד חנה וינשטוק־טירי, היועצת המשפטית של הרשות, אמרה: "הרשות ממשיכה לפעול מול כל עסק שמפר את הוראות חוק הגנת הצרכן, במטרה להגן על הצרכנים אם על ידי הטלת עיצום כספי ואם בבתי משפט, תוך התמודדות עם טענות מפרים בערעורים. אני שמחה לראות כי בתי המשפט מקבלים את עמדות הרשות המבטאות מדיניות אכיפה נכונה, סבירה ויעילה ומסייעים בהעלאת רף ההגנה על הצרכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker