מנכ"ל אפל ישראל נחקר ברשות להגנת הצרכן בפרשת האטת המכשירים

לפי החשד, אפל הטמיעה לכאורה רכיב הגורם להאטה מכוונת של המכשירים הישנים ולא עידכנה את הצרכנים ■ בשלב זה, החקירה נגד אפל ישראל היא במישור מינהלתי בלבד, אך היא עלולה לספוג קנסות כבדים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני פרידמן, מנכ"ל אפל ישראל
הדר קנה
הדר קנה

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה כי עברה לחקירה גלויה נגד חברת אפל ישראל בפרשת ההאטה במכשירי האייפון. אתמול נחקר במשרדי הרשות מנכ"ל אפל ישראל, רוני פרידמן. אם הרשות תמצא כי אפל הפרה את החוק בישראל, היא צפויה לקנסות כבדים בסך של עשרות מיליוני שקלים.

החקירה נפתחה לאחר שגולשים בישראל התלוננו ברשתות החברתיות על האטה במכשירי אייפון. בדצמבר 2017 הודתה אפל העולמית לראשונה כי איכות הביצוע יורדת במכשירים הישנים. הודעת אפל פורסמה בעקבות תלונות של בעלי מכשירי אייפון ברחבי העולם.

ברשות להגנת הצרכן חושדים כי תגובת אפל לתלונות מלמדת על כך שהחברה הטמיעה לכאורה רכיב הגורם להאטה מכוונת של המכשירים הישנים. בנוסף, חושדים ברשות כי דברי ההסבר שהוצגו לצרכנים לפני קבלת גירסת העדכון אינם כוללים את גילוי המידע המהותי המתייחס לקיומה לכאורה של תכונת ההאטה. מדובר בחשד להטעיה, שמנוגדת לחוק הגנת הצרכן. הסעיף שבו חשודה החברה הוא איסור הטעיה. על פי החוק, "לא יעשה עוסק דבר - במעשה או במחדל, בכתב או בעל פה או בכל דרך אחרת לרבות לאחר מועד ההתקשרות בעסקה - העלול להטעות צרכן בכל ענין מהותי בעסקה".

על פי הערכות, מדובר באחד מהתיקים הגדולים של הרשות להגנת הצרכן  לשנת 2018. לרשות יש סמכויות של אכיפה ופיקוח, כולל סמכות חקירתית - המאפשרת להיכנס לחברות ולבדוק תהליכים, ובמקרה הצורך להטיל עיצומים כספיים ואף לפעול ברמה הפלילית.

בשלב זה, החקירה נגד אפל ישראל היא במישור המינהלתי בלבד - כלומר אפל צפויה רק לקנסות, אך הם עלולים להיות כבדים. לרשות יש סמכות להטיל עיצומים כספיים בסך מאות אלפי שקלים - 22–45 אלף שקל על כל הפרה. המשמעות היא שכל משתמש של אפל בישראל שסבל מהאטה יכול להיכנס לתחשיב. על פי ההערכות של חברת מחקרי השוק GFK, מכשירי האייפון של אפל מהווים כ-16.2% משוק הסמארטפונים בישראל, והקנס להגיע לעשרות ואף מאות מיליוני שקלים.

פרידמן משמש כמנכ"ל אפל ישראל מזה כשנה. מדובר באחד התפקידים הבכירים בתעשיית ההיי־טק המקומית. לפני כן שימש סגן נשיא תאגידי באינטל ישראל. במרכז הפיתוח של אפל בישראל מועסקים כ–1,000 עובדים, ולפי פרסומים, מרבית הפעילות בישראל מתרכזת בפרויקט מציאות רבודה (AR), שצפוי להיות המוצר פורץ הדרך הבא של החברה.

מתמודדת עם תביעות ברחבי העולם

החקירה בישראל מגיעה על רקע ההסתבכות של אפל גם במישור העולמי. בינואר האחרון החלו משרד המשפטים האמריקאי ורשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) לחקור אם אפל הפרה את חוקי ניירות הערך כאשר דיווחה על ההאטה המכוונת של מכשירי האייפון הישנים. על פי פרסום בבלומברג, הרשויות פנו אל החברה כדי לקבל מידע, והבדיקה נמצאת בשלבים מוקדמים.

אפל הודתה בדצמבר כי האטה את המהירות במכשירי אייפון מסוימים כדי למנוע בעיות סוללה, והתנצלה על כך. עם זאת, מהחברה נמסר כי לא נעשה דבר במכוון כדי לקצר את חייו של אף מוצר שלה.

אפל כבר מתמודדת עם כמה תביעות בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם, ובהם ישראל, שטוענות כי הונתה את משתמשי האייפון בכך שהאטה ללא אזהרה מוקדמת את המהירות של מכשירים ישנים כדי לפצות על היחלשות הסוללה, וככל הנראה גם לגרום ללקוחותיה לשדרג למכשירים חדשים.

חקירת הרשות היא חלק מהחלטה מכוונת לנקוט במדיניות מחמירה כנגד שוק התקשורת הישראלי, שבו כלולות מפעילות הסלולר וגם החברות המספקות את המכשירים. כך למשל, בינואר האחרון הודיעה הרשות לחברות פלאפון ופרטנר כי תטיל עליהן קנסות בסך כולל של 4.5 מיליון שקל (2.85 מיליון שקל לפלאפון ו–1.7 מיליון שקל לפרטנר) בגין "שיטת המתנות" ב–2017–2015.

לדברי עו"ד ענת אבן־חן, מומחית רגולציה בתחום הצרכנות ממשרד ברנע, "נראה שלאחרונה הרשת נוקטת בקו יותר אקטיבי ויוזמת חקירות ועיצומים. לראייה, לאחרונה אף פורסם על הכוונה של הרשות להטיל עיצום כספי משמעותי על וואלהשופס. חברות בינלאומיות שפועלת בישראל, כמו אפל או פייסבוק, לא יכולות להתעלם מהרגולציה הישראלית, וחייבות לבחון את הפעילות שלהן ולבדוק אם הן עומדות בחקיקה. באירוע בינלאומי שמשפיע על צרכני ישראל, הרשויות בארץ רואות עצמן כמי שרוצות להגן על הצרכן הישראלי. החקירה הזו היא איתות לתאגידים הבינלאומיים שחושבים שהם מעל חוקי המדינות, שגם לנו יש סמכויות אכיפה ואנו עומדים עליהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker