המדריך המלא |

זה מתקרב: כך תשיגו טיסה, מלון וכרטיס למשחק במונדיאל בפחות מ-1,000 יורו

איך משריינים מקום במשחקים המבוקשים, מה עושים עם כרטיסים שנרכשו בהגרלה של פיפ"א ולא מעוניינים בהם, למי פונים אם יש בעיה עם הכרטיס ביום המשחק, איך בוחרים טיסה ומלון — ומה עושים בזמן הפנוי? ■ כל מה שצריך לדעת לקראת משחקי גביע העולם בכדורגל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאו מסי במדי נבחרת ארגנטינה
לאו מסי במדי נבחרת ארגנטינהצילום: אי־פי

ישראלים רבים עומדים להיצ­מד למסכי הטלוויזיה בחודשים יוני ויולי, בתקווה לראות את מסי, ניימאר ורונאלדו מבקיעים שערים במשחקי גביע העולם בכדורגל 2018, שיתקיים ברוסיה. על פי הערכות בענף תיירות הספורט בישראל, כ–10,000 ישראלים יבחרו להגיע למגרשים ולצפות במשחקים החיים, ורובם יבקרו לפחות בשני משחקים. גם לפי נתוני פיפ״א הרשמיים, הישראלים מככבים בהזמנות הכרטיסים — והם ממוקמים בעשירייה הפותחת בהזמנת כרטיסים למונדיאל. לפניה מדורגים הקהל הרוסי, שמוביל את הרשימה, האמריקאים, הגרמנים והברזילאים.

"שליש מהכרטיסים למונדיאל כבר אזלו", אומר שי עבדה, מנהל יעדי ספורט באשת טורס, המאשר כי הביקוש לכרטיסים למונדיאל בשוק הישראלי גבוה. "בניגוד למשחקים בליגה האירופית, שבהם נהוג להזמין כחודש מראש, הביקוש למונדיאל מתחיל כחצי שנה מראש. בימים אלה היצע הכרטיסים פוחת, ולמשחקים של הנבחרות המבוקשות ביותר, ברזיל וארגנטינה, נשארו כרטיסים בודדים", הוא מוסיף.

מחירי כרטיסים וחבילות למונדיאל

השיטה: הגרלות מוקדמות, ומתווכים שגוזרים קופון

מי שתיכנן את הזמנת הכרטיסים מספיק זמן מראש נהנה ממחירים אטרקטיביים יחסית לטיסות ולמלונות — וגם מרכישה ישירה, בטוחה וזולה מפיפ״א, המשווקת הבלעדית היחידה למשחקים.

כדי להתגבר על עומס המכירות והביקוש הרב, בשנים האחרונות מנהיגה פיפ"א שיטה למכירת כרטיסים בהגרלה מוקדמת, שבה למשתתפים אין דרך לדעת מראש איזה כרטיס יוצע להם. הרוכשים יכולים לציין בעת ההרשמה להגרלה את השלב במשחקים ואת קטגוריית הכרטיסים המועדפים עליהם (הכרטיסים מחולקים לארבע קטגוריות של מחירים, לפי המיקום באצטדיונים) — ולקוות שייזכו בהם. בפועל, ישראלים רבים זכו בכרטיסים שאינם מעוניינים לממש, מסיבת שונות, כמו הריחוק של המגרשים מהבירה, או נבחרות שאינן אהודות במיוחד על הקהל הישראלי.

בין אם במכוון ובין אם לא, שיטה זו של מכירת הכרטיסים פותחת את שוק מכירות הכרטיסים לצד שלישי, שעל פי הערכות גורף מיליוני יורו נוספים על עלויות הכרטיסים המקוריות. חברות למכירת כרטיסים לאירועי ספורט ולהופעות מוזיקה מתווכות ורוכשות כרטיסים למשחקים מאנשים בודדים שזכו בהם ואינם מעוניינים בהם, או מספקים שרכשו כרטיסים בהגרלה — ומשווקות אותם לקהל הרחב במחירים גבוהים יותר.

״השוק דפוק״, אומר יוסי אלפסי, מנכ״ל LiveTickets. ״אם הכל היה קל, וכל מה שהיה צריך לעשות כדי לקנות כרטיס זה להיכנס לאתר ולהזמין — אז לא היו מתעוררות בעיות, ו–50 אלף כרטיסים למשחק היו נמכרים ללא תקלות. בפועל, אנשים רבים זכו בכרטיסים שאינם מעוניינים בהם, וממשיכים לחפש כרטיסים שרצו בהם — וכך נוצר סחר בכרטיסים. אני, למשל, קניתי כרטיסים למש­חק עם נבחרת מקסיקו, שאני לא מעוניין בו, ואם הייתי צריך להחזיר אותם לפיפ״א הייתי מפסיד כסף על עמלת הביטול. במקום זה, אני מעדיף לחפש אוהדים מקסיקאים שמחפשים כרטיסים ומעוניינים לקנות אותם״.

לדברי אלפסי, זו השיטה של כולם: צרכני כרטיסים רבים ברחבי העולם שזכו בכרטיסים התחילו למכור אותם למשווקי כרטיסים כמוהו וכמו אחרים, מתוך כוונה לקבל את הכסף שהשקיעו ולקנות את הכרטיסים שביקשו מלכתחילה. מקורות שונים בענף תיירות הספורט מסבירים כי בשלב הזה מחירי הכרטיסים עולים, מכיוון שאותם אנשים מעוניינים לקבל יותר ממה ששילמו על הכרטיס המקורי, כדי לקנות כרטיסים מבוקשים או קטגוריות צפייה שונות. למשל, כרטיס שעלה בסבב ההגרלות של פיפ״א 150–250 יורו — עולה כיום עד פי חמישה במכירת תיווך.

ספי דונר, מנכ״ל Ticketingo, מסביר כי פיפ״א אינה מצליחה להתמודד עם עולם התיווך שנוצר, מאחר שאינה מתאימה את המכירה לאופי הקהל. ״פיפ״א קובעת מחיר אחיד לכל המשחקים בשלב הבתים, ללא התייחסות לזהות הקבוצות והאוהדים, או לשאלה באיזו עיר מתקיים המשחק. שוק מכירות הכרטיסים כבר יודע איך לנהל את המכירות בהתאם לביקושים — ופיפ״א לא שם. היא מתעלמת מזה, וכך נוצרים עיוותים״.

מחירי כרטיסים וחבילות למונדיאל

החשש: הכרטיסים לא יכובדו באצטדיונים

הבעיה הגדולה שממנה חוששים צרכנים רבים, וגם מוכרי הכרטיסים, היא מה יקרה בעת הכניסה למגרשים: אם הכרטיסים שנמכרו בתיווך יתקבלו — או שמא עשרות אלפי אוהדים ייאלצו להמתין בחוץ ולתת לקבוצות לשחק במגרש ריק.

"פיפ"א מנסה להקשות על פעילותם של הגופים השונים שעוסקים במסחר בכרטיסי שוק משני למונדיאל, באופן דומה לנוהג שלה במונדיאלים הקודמים״, אומר דונר. ״מי שרוכש מפיפ"א כרטיסים למונדיאל, חותם על כך שלא יסחור בהם אלא באתר של פיפ״א המיועד לכך. בפועל, אם הקונה מפר את ההסכם ומוכר את כרטיסיו במקום אחר או דרך אתרים למכירת כרטיסים, אין לפיפ"א שום יכולת למנוע את פעילותם של האתרים השונים שמציגים את הכרטיסים האלה".

אלפסי מסביר כי בעת רכישת הכרטיס הראשוני מפיפ״א מתבקש הרוכש להכניס את שמו, וכי השם שעל הכרטיס אינו ניתן לשינוי. ואולם ניתן להוסיף נספחים, שאותם כן אפשר לשנות — וכך מתאפשרת העברת הכרטיס. לדבריו, פיפ״א לא באמת יכולה למנוע את השוק המשני אף שהיא רוצה. ״היסטורית, מעולם לא קרה שבדקו תעודות זהות במונדיאל, ומה שמשנה זה המספר הסידורי שעל הכרטיס״.

בעת הכניסה למשחקי המונדיאל מבקשים בשלטונות רוסיה שכל אחד מבאי המשחקים יגיע עם תעודת זיהוי ייעודית למשחק (Fan ID), שאותה ניתן להוציא רק לאחר רכישת כרטיסים. התעודה תאפשר למחזיקים בה לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית ביום המשחק ולעבור בין ערים. דונר מסביר כי התעודה נוצרה במטרה לאפשר לשלטונות רוסיה שליטה הדוקה יותר באירוע, ומניעה של הפרעות סדר במהלך המשחקים. כמו כן, הכרטיס מאפשר לדלג על הוצאת הוויזה עבור קהלים הנדרשים לכך.

קיים חשש שהשם בתעודה והשם המופיע על כרטיס המשחק שנרכש בתיווך יהיו שונים, ולכן יעלו קשיים בעת הכניסה למגרשים. אבל דונר מרגיע: ״תעודת הזיהוי תראה כשירות לכניסה למשחקים — ולא יבדקו התאמות בין השמות״.

בענף מכירות הכרטיסים מציעים כמובן לרכוש את הכרטיסים מחברות גדולות ומוכרות בישראל, שיוכלו לפתור בעיות בשטח אם יתעוררו, ולא לרכוש כרטיסים באופן עצמאי מאנשים פרטיים שמוכרים את כרטיסיהם. ״אף פעם אין 100%״, אומר אלפסי. ״בכל מונדיאל יש פדיחות, ולכן אנחנו מחזיקים אנשים שמסתובבים בין המגרשים, והלקוחות שלנו מקבלים מראש מספרי חירום. אנחנו מחזיקים כרטיסים עודפים בעלויות שמגיעות גם לאלפי יורו, כדי להתמודד עם בעיות שעלולות לצוץ״.

לדבריו, במקרה של בעיות בכניסה, האחריות שלו להחזיר את עלות הכרטיס היא זניחה. ״להחזיר 500 יורו עלות כרטיס על נסיעה שעלתה ללקוח 2,000 יורו היא לא לעניין, ולכן אנחנו נותנים את האחריות שלנו במגרשים — ולא רק מוכרים את הכרטיס״.

לינה: גם מחירי המלונות מזנקים

שיקולים לא פחות חשובים שיש להביא בחשבון בעת תכנון הנסיעה הם אפשרויות הטיסה והלינה, שמצטרפות לעלות הכרטיסים. בימים רגילים במוסקבה וסנט פטרסבורג עלויות הלינה סבירות ואף נמצאות בגבול התחתון בהשוואה לבירות אירופיות אחרות. אך באופן טבעי, בעקבות הביקוש הרב, מחירי המלונות בערים ברוסיה מזנקים בתקופת המונדיאל. לדברי אלפסי, לילה במלון במוסקבה, שעולה בימים רגילים 30 יורו ללילה, יכול לעלות גם 300 יורו בקיץ.

עבדה מספר כי בהכנות למונדיאל הנוכחי קרו דברים שלא היו בעבר: מלונות רבים ביטלו הזמנות שאושרו, לאחר שגילו כי הביקוש גדול יותר מכפי שציפו — ולכן ניסו לגזור קופון על חשבון התיירים שמגיעים מרחבי העולם.

כריסטיאנו רונאלדוצילום: AP

״לצערנו, נתקלנו בכמה מקרים שספקים שהזמנו מהם מלונות לא כיבדו את ההזמנה", הוא מספר. "באחד ממלונות החמישה כוכבים במרכז מוסקבה, כאשר ביקשנו את מספר השובר המסודר, קיבלנו תשובה והתנצלות על כך שנעשתה טעות בהזמנה והמחיר שאושר מלכתחילה קפץ פי ארבעה מ–1,000 יורו ל–4,000 יורו עבור ארבעה לילות. עם ההתנצלות היפה נאמר לנו כי לפנים משורת הדין המלון מוכן לתת לנו 20% הנחה למחיר החדש. כמובן שסירבנו״.

לדברי עבדה, "בגלל מקרים כאלה יש חשיבות רבה בביצוע ההזמנה דרך ספקים גדולים ומוכרים שיכולים לתת מענה ולמצוא פתרון חלופי למזמינים במקרים כאלה".

גם באתר ההזמנות בוקינג מציעים אפשרויות לינה רבות בתקופת המונדיאל, ומזמינים יחידניים סיפרו כי ביצעו את הזמנתם דרך האתר בהצלחה. עם זאת, גם באתר ההזמנות הגדול בעולם היו כמה תקריות בעייתיות באחרונה. כך, למשל, מזמינים ישראלים גילו לאחר ההזמנה כי היא מבוטלת, והחדר לא שמור להם יותר עקב שינוי תעריפים.

בבוקינג אומרים בתגובה כי שירות הלקוחות זמין 24 שעות ביממה כדי לסייע ללקוחות בכל שאלה או טרדה. ״במקרים חריגים, שמקומות אירוח לא מכבדים את ההזמנה של הלקוחות מאיזושהי סיבה, שירות הלקוחות פועל במטרה לחקור את הסוגיה מול מקומות האירוח במידת הצורך, וכן כדי לטעון בשם לקוחותינו, לתמוך בהם ולסייע להם בכל דרך שניתן. אם אנחנו מגלים מקומות אירוח שפועלים בניגוד לתנאי ההסכם שלנו, אנחנו דואגים להסיר אותם מאתרנו, כפי שעשינו בעבר. כל מקרה כזה נבחן ומטופל לגופו״.

טיסות: פערים של 20% במחירי החבילות

מלבד הכרטיסים והמלונות יש להביא בחשבון גם את עלויות הטיסות לרוסיה, שכרטיסים להן ניתן לרכוש באופן עצמאי מחברות תעופה שונות, כמו אל על, אירופלוט ו–Ural Airlines. מחירי חבילות הכוללות מלון וטיסה נקבעים מראש על ידי חברות התיירות. גם משך הלינה משתנה בחבילות השונות, ולכן מומלץ להשוות בין האפשרויות המוצעות.

בדיקת TheMarker מגלה כי פערי המחירים בין החבילות למשחק הגמר יכולים להגיע גם ל–22%. כך, בצבר למשל מציעים חבילת גמר הכוללת כרטיס בקטגוריות הנמוכות ביותר 3–4 (הקובעות את היציע), שלושה לילות במלון ארבעה כוכבים וטיסת אל על למוסקבה ב–7,998 יורו — או בכ–34.6 אלף שקל לזוג. לעומת זאת, חבילה בטיקיטינגו עם כרטיס דומה, מלון שלושה כוכבים וטיסה בחברת אירופלוט נמכרת ב–6,560 יורו לזוג — כ–28.4 אלף שקל — 6,228 שקל פחות. פערים דומים נמצאו גם בחבילות למשחקי החצי גמר. חשוב לציין שחבילות הכוללות כרטיס, טיסה ומלון אינן נמכרות כבודדות, אלא רק לזוגות.

בדיקה של החבילות לכרטיסים שבהם רוב הישראלים מעוניינים — משחקי שלב הבתים של ארגנטינה־איסלנד וגרמניה־מקסיקו — חושפת כי התחרות על הכרטיסים הביאה לעליית מחיריהם, וכתוצאה מכך דווקא החבילות המוכנות, שלרוב יקרות יותר, הפכו לאטרקטיביות. כך, באיסתא מציעים חבילה עם כרטיסים למשחקים בקטגוריה 1, ארבעה לילות במלון שלושה כוכבים וטיסת אל על ב–3,998 יורו לזוג —17.3 אלף שקל לזוג. בבניית חבילה דומה באופן עצמאי, המחיר הנמוך ביותר היה ברכישת כרטיסים דרך Viagogo בקטגוריה דומה, לשלושה לילות, מלון שלושה כוכבים וטיסה עם אירופלוט ב–3,965 יורו — 17.2 אלף שקל — פער שאולי אינו מצדיק את המאמץ לתפור את החבילה באופן עצמאי.

המשחקים שיהיו עדיפים ביותר להרכבות עצמאיות הם בעיקר אלה שבשמינית גמר, שם פערי המחירים בין הכרטיסים משתנים לפי הקטגוריות וחברות הכרטיסים המציעות אותם, ועשויים להגיע לכ–100%. כמו כן, לא נשארו עוד אפשרויות רבות לחבילות, מעבר למשחקי הגמר או האפשרויות הכוללות את ארגנטינה או ברזיל. לכן, מי שיבחר לטוס למונדיאל כדי להשתתף בחוויה, ולא בהכרח כדי לעודד קבוצה ספציפית, יוכל גם עכשיו להרכיב חבילות בפחות מ–1,000 יורו לאדם, כולל כרטיס למשחק, טיסה ומלון.

איסקו במדי נבחרת ספרדצילום: JAVIER BARBANCHO/רויטרס

 5 טיפים לתיירי המונדיאל ברוסיה

1.התמצאות: מוסקבה מחולקת במפה לשלושה מעגלים. לכן, מתן פלד, מנהל פרויקט מונדיאל בהייסנס ואיסתא ספורט, ממליץ ללון במלונות הממוקמים בשני המעגלים הראשונים, או בקרבת הגבול של המעגל השני. כמו כן, מומלץ לישון במרחק הליכה סביר מתחנות המטרו. חשוב לדעת שהמעבר בין הרכבות ארוך, ולכן מלון הממוקם ליד תחנת מטרו שבה קו ישיר למרכז העיר, לכיכר האדומה — הוא אטרקטיבי במיוחד.

2.מלונות: ברחבי רוסיה, ובעיקר במוסקבה, העלו בתי המלון את המחירים באופן ניכר בתקופת המונדיאל — לעתים אף במאות אחוזים. לכן, מומלץ להתפשר מעט על איכות המלונות ועל מספר הכוכבים, וללון בבתי מלון של רשתות רוסיות ולא בהכרח של רשתות בינלאומיות מוכרות (שהן יקרות יותר). דוגמה טובה לכך היא הרשתות הרוסיות Izmailovo, דלתא וגמא, שנותנות תמורה נאותה למחיר נמוך יחסית.

3.תחבורה: בערים המרכזיות שבהן מתקיימים המשחקים, מוסקבה וסנט פטרסבורג, התחבורה הכי נוחה היא המטרו. נכון להיום, כל שלטי התחנות ברוסית בלבד, אך לפי ההכנות בעיר, נראה כי המצב צפוי להשתנות לקראת המונדיאל ביוני וביולי. בנוסף, אפליקציות הסעות כמו אובר וגט טקסי פעילות ברוסיה, ומומלץ להשתמש בהן בתקופת המונדיאל.

4. כרטיסים: יש ארבע קטגוריות של כרטיסים: קטגוריה מספר 1 היא הטובה והיקרה ביותר, וממוקמת לאורך המגרש. קטגוריה מספר 2 ממוקמת באזור קרנות השערים, קטגוריה 3 מרוחקת יותר ונמצאת בשלבים השונים על המגרש, וקטגוריה 4, הזולה ביותר, ממוקמת מאחורי השערים.

5.חבילות: בעת רכישת חבילה למונדיאל או הרכבתה כדאי לשים לב לכמה פרמטרים: החברה שממנה רוכשים את החבילה והמוניטין שלה, הכרטיסים המוצעים, ספקי הכרטיסים, מיקום המלון, זמני הטיסות — וכמובן המחיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker