שאמה: "מדיניות האוצר תוביל למדינה עם אזרחים מיואשים החיים בסביבה ירוקה ומחייכת"

האוצר: המס על הדלק הועלה מתוך שיקולים כמו שמירת איכות הסביבה ■ נתניהו לשאמה: טפל בהורדת מחירי הדלק ■ לטענת האוצר: העלאה בינואר היוותה פחות ממחצית סך העלייה במחירי הדלק וכתוצאה של עלייה במחירי הדלקים בעולם

צבי זרחיה

רה"מ בנימין נתניהו ביקש אחר הצהריים מיו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן לטפל בהורדת מחירי הדלק. נתניהו גם אמר לשאמה שיבדוק הסדרת רגולציה ופתיחת ענף הדלק לתחרות. הדברים נאמרו בישיבתה של סיעת הליכוד שבה קבל שאמה על העלאת מחירי הדלק בתחילת ינואר 2011 שחלקה נבעה מהעלאת המס על הדלק.

שאמה הכהן תובע להוריד את מחירי הדלק וביום רביעי יכנס ישיבה מיוחדת של ועדת הכלכלה בעניין. לדברי שאמה, מדיניות משרד האוצר - שבמסגרתה הועלה הבלו על הדלק - תוביל למדינה עם אזרחים עצובים, מיואשים, ומרוששים החיים בסביבה ירוקה ומחייכת. שאמה הכהן הוסיף כי "שר האוצר לא נכח בישיבתה של סיעת הליכוד ולכן פספס את דברי רה"מ בעניין. "אני מניח שאם שר האוצר היה נוכח לא היה משרדו מגיב בצורה כזו המזלזלת באינטיליגנציה של הציבור".

האוצר: המס על הדלק הועלה מתוך שיקולים כמו שמירת איכות הסביבה

לאחר הביקורת הציבורית על העלאת מחירי הדלק, משרד האוצר מסר היום כי "במסגרת הכנת התקציב לשנים 2011-2012 נבחנו כלל האפשרויות להגדלת ההכנסה ממסים. ההחלטה על העלאת המסים התקבלה תוך שקילת שיקולים רחבים נוספים כגון איכות הסביבה וההשפעות החיצוניות. המס על הדלק (בלו) היה בין המסים שהועלו מסיבות אלו".

video platform video management video solutions video player

על פי הודעת המשרד, "ממשלת ישראל שמה לה למטרה מתווה של מדיניות מסים יורדת ליחידים וחברות. במסגרת מטרה זו הוקטנו ורווחו מדרגות המס, כמו כן הוחלט על הרחבת תוכנית מס הכנסה שלילי. עם זאת, על מנת לעמוד ביעד הגרעון שנקבע בחקיקה נדרשת הכנסה מסוימת ממסים".

משרד האוצר מציין כי "מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית מוצמדים למדד המחירים לצרכן ולא למחירי הדלק, על כן מדובר בפועל בהעמקת הסבסוד הממשלתי לתחבורה הציבורית וזאת הודות לתועלות הסביבתיות והמשקיות הגלומות בה. כמו כן, העלאת המס על הדלק בינואר 2011 היוותה פחות ממחצית מסך העלייה במחירי הדלק כאשר עיקר העלאה הינה תוצאה של עלייה כללית במחירי הדלקים בעולם".

אמש דיווחנו כי ממחקר שנערך במרכז המחקר והמידע בכנסת לבקשתו של יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) עולה כי הצרכן הישראלי משלם מסים בגין רכישת דלק בנזין 95 כ-26% יותר מהצרכן האירופי. כלומר, מדובר בתוספת של כמעט שקל לליטר. המשמעות הכספית הינה הפרש של כ-7 מיליארד שקל לשנה. וועדת הכלכלה אמורה להתכנס ביום רביעי הקרוב לדיון ראשון מתוך סדרה של דיונים בכשלי שוק ועיוותים בשוק הדלקים.

לפי המחקר, מחיר הדלק לצרכן מורכב משלושה רכיבים עיקריים: מחיר שער בז"ן (מחיר הדלק מזוקק ללא רכיבי מיסוי), רכיב מרווח המיסוי (בלו+מע"מ), רכיב מרווח השיווק (עבור שיווק ואספקת הדלק משער בז"ן ועד מיכלי הדלק בכלי הרכב).

השוואת כל אחד מהרכיבים הללו המשולם על ידי הצרכן הישראלי לממוצע 15 מדינות מערב אירופה מעלה שהצרכן הישראלי משלם יותר. כך למשל, מרווח המיסוי (בלו ומע"מ) בישראל הינו 0.78 אירו שמהווים 55.2% מהמחיר - לעומת 0.67 אירו שמהווים 58.7% מהמחיר בממוצע במדינות מערב אירופה, פער של 3.5 נקודות אחוז.

מרווח השיווק (הוצאות תפעול ורווח) בישראל הינו 0.18 אירו המהווים 13.1% מהמחיר - לעומת 0.10 אירו המהווים 8.4% בממוצע במדינות מערב אירופה, פער של 4.7%.

ניתוח תמחירי זה מעלה כי בעוד המחיר לצרכן בישראל דומה לממוצע במדינות אירופה, הרי הרכב המחיר הוא שונה - בישראל נתח המיסוי נמוך בהשוואה לאירופה, ואילו נתח השיווק ורווחי החברות ותחנות הדלק גבוה בהשוואה למדינות מערב אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker