אלי ישי לנתניהו ושטייניץ: להקפיא המע"מ על הדלק עד לתום המשבר

מחיר הדלק יתייקר היום בחצות בשיעור של 4%; ישי: על הממשלה מוטלת חובה למצוא פתרון לעליית מחירי הדלק

צבי זרחיה

יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, קורא לרה"מ בנימין נתניהו ולשר האוצר יובל שטייניץ להקפיא את המע"מ על הדלק למשך שנה או לחילופין עד לתום המשבר בעולם הערבי. לדבריו, על הממשלה מוטלת חובה למצוא פתרון לעליית מחירי הדלק. יצויין כי הכנסת דחתה בשבוע שעבר הצעת חוק לביטול המע"מ על הדלק - הממשלה התנגדה להצעת החוק.

מחיר הדלק יתייקר היום בחצות בשיעור של 4% - וישבור שיא במחירו הקמעוני. ליטר בנזין 95 אוקטן יתייקר ב-28 אגורות לליטר ויגיע ל-7.3 שקלים לליטר.

הייקור נובע מן העלייה במחיר הבנזין הבינלאומי - המהווה 36% מן המחיר הסופי לצרכן. הזינוק במחירה של חבית נפט כתוצאה מאי היציבות הפוליטית במזרח התיכון והמהלכים הספקולטיביים במגזר הנפט - הביאו בחודש האחרון לזינוק של 10.86% במחיר הבנזין (9 סנט לליטר). שער החליפין של השקל מול הדולר ירד באותה התקופה בכ-1% - כך שמחיר הבנזין הבינלאומי בתוספת מע"מ ועיגולים הסתכם ב-28 אגורות לליטר. בעקבות ייקור הבנזין פחת רכיב המס במחיר הקמעוני מ-56% ל-53.4%.

משרד התשתיות הודיע כי הוא שוקל להקפיא את העדכון התקופתי הקרוב של מרווח השיווק במחיר הדלק - ממנו נהנות חברות הדלק הקמעוניות. מדובר בגבייה של 71 אגורות לליטר עבור כיסוי סל הוצאות השיווק - המתעדכן אחת לחצי שנה בהתאם לשינוי מרווחי השיווק במדינות אירופה. מרווח זה מצוי היום בבחינה מחודשת של משרד התשתיות - ולכן שוקל המשרד להקפיא את העדכון הקרוב הצפוי בחודש אפריל, והצעה זו תובא לאישור ועדת המחירים הבין-משרדית בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker