שטראוס הטעתה צרכנים ותשלם פיצוי בשווי 8.5 מיליון שקל במוצרים

החברה הטעתה את הצרכנים בנוגע לכשרותם של המוצרים מילקי, סקי מוקצף ודניאלה אשר נעשה בהם שימוש בג'לטין

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שטראוס תפצה את צרכניה ב-8.5 מיליון שקל, בגין הטעייה צרכנית, באי דיווחה לציבור כי הג'לטין בו עשתה שימוש במוצרי מילקי, סקי מוקצף ודניאלה אינו כשר.

בית משפט המחוזי בתל אביב, בראשות השופט עמירם בנימיני, אישר השבוע הסדר פשרה בתובענה ייצוגית שהוגשה על ידי רונית וטובה נגלר, באמצעות עוה"ד קרן ומור תגר ממשרד מ. תגר, בה נטען כי חברת שטראוס הטעתה את הצרכנים בנוגע לכשרותם של המוצרים והציגה אותם ככשרים באישור הרבנות הראשית, למרות העובדה שבמועדים הרלוונטים לתביעה, שנים 2004-1999, מוצרים אלו היו עשויים ג'לטין עשוי מעצמות בקר, שאינן כשרות.

חברת שטראוס הודתה כי אכן לא היו בידיה תעודת הכשר פורמליות כנדרש אך טענה כי ניתנו לה אישורי כשרות זמניים מהרבנות הראשית לישראל ומהרב הראשי של נהריה. עוד טענה חברת שטראוס, לפי חוות דעת רבניות, כי כשרותם המהותית של המוצרים לא נפגמה שכן הגל'טין עובר תהליך שהופך אותו לפרווה, לכן גם ג'לטין שמקורו בבהמה טמאה שלא עברה שחיטה ראוי לשימוש במוצרי חלב.

סכום הפיצוי יחולק לציבור בשלוש דרכים. ראשית תספק החברה 1.5 מיליון מוצרים מסוג מילקי, דניאלה, סקי וניל, דנונה פרי ואחרים, שמהווים שווי הטבה של 6 מיליון שקל, למוסדות לימוד דתיים, עמותות הסעדה או מועדוניות ילדים המספקות מזון כשר במשך שנתיים ימים - החלוקה תתבצע באמצעות המערך הלוגיסטי של ארגון לקט ישראל התומך בכ-250 עמותות לנזקקים. שנית תעניק חברת שטראוס הנחה לכלל הציבור כאשר תעניק בגובה 12% על המוצרים דניאלה ומילקי למשך שנתיים ימים - המוצר מילקי יחולק בהטבה זו במשך 30 יום, 15 יום כל שנה ואילו המוצר דניאלה יחולק במשך ששה שבועו, 3 שבועות מדי שנה. מדובר בשווי הטבה בסך 2 מיליון שקל. שטראוס תהיה מחוייבת להודיע לציבור באמצעות פרסום בעיתונות כי מדובר בהטבה שנובעת מהסדר הפשרה ולא כתוצאה ממבצע נקודתי שהיא עורכת. ובנוסף תתרום סכום של כחצי מיליון שקל למחלקות ילדים בבתי חולים בפריפריה.

לטענת בית המשפט מדובר במקרה שנגע לסוגיה הלכתית השנוייה במחלוקת שכן מצד אחד הודתה החברה כי לא היה ברשותה אישור כשרות פורמאלי לשיווק המוצרים בניגוד למה שהוצג לציבור אך מאידך העדר כשרות מהותי למוצרים. סך התביעה הכולל שצויין בבקשה עמד על כ-15 מיליארד שקל ובית המשפט קבע פיצוי נמוך משמעותית.

מחברת שטראוס נמסר כי שטראוס מברכת את החלטת בית המשפט לקבל את ההסדר אליו הגיעו הצדדים - ובעוד התביעה הוגשה על סך 15 מיליארד שקל, היא הסתכמה בהטבה בלבד שתיתנן לציבור בדמות חלוקת מיטב מוצריה של שטראוס לנזקקים ובתרומתה לקהילה. יש לציין כי מילקי אינו מכיל ג'לטין, מזה כ-6 שנים.

את חברת שטראוס ייצגה עו"ד תמי קרת ממשרד נשיץ ברנדס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker