אושר: יבוא מקביל של מוצרי קוסמטיקה - גם מדרום קוריאה

ועדת הבריאות של הכנסת ממשיכה ממשיכה לאמץ את עקרונות הרגולציה האירופית, שלפיה מוצרים יכולים להיכנס לשוק לאחר תהליך קצר ופשוט ■ יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "אין שום סיבה שמוצרי יומיום יישארו בבלעדיות של מונופול"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדפי תמרוקים בסופר-פארם
הדר קנה
הדר קנה

דרום קוריאה תצורף כמדינה ה-37 ברשימת המדינות המורשות לייבוא מקביל במסגרת רפורמת התמרוקים - כך סוכם היום (ה') בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שדנה בנושא תקנות התמרוקים.

כיום רשימת המדינות המוכרות כוללת את מדינות האיחוד האירופי, אוסטרליה, איסלנד, ארה"ב, יפן, נורווגיה, ניו זילנד, קנדה ושוויץ. המשותף להן הוא שמדינת ישראל סומכת על הרגולציה הפנימית שלהן לגבי רישוי מוצרים.

לדיון בכנסת הגיע יונגוואן צ'וי, שגריר דרום קוריאה בישראל, ואמר כי "להרבה אנשים פה יש מכשירים סלולריים מתוצרת קוריאה ואנחנו טובים גם בייצור קוסמטיקה. הקוסמטיקה הקוריאנית היא מספר 4 ביצוא בעולם. בכל העולם אוהבים קוסמטיקה קוריאנית, ולכן אני רוצה שתכללו את קוריאה ברשימה".

הדיון עסק בתקנות החדשות של רפורמת התמרוקים, הנמצאות במחלוקת כבר חודשים ארוכים בין משרדי הבריאות, הכלכלה והאוצר, ולקראת חקיקה בנושא. עיקר המחלוקות נוגעות ליבוא מקביל של "המוצרים הרגישים". מדובר בתמרוקים המיועדים לתינוקות, ילדים, נשים בהיריון ונשים מניקות, וכן במוצרים המכילים רכיבי ננו או כאלה שנועדו להגן על העור מפני קרינת השמש. משרד הבריאות מתעקש להגביל את היבוא המקביל של מוצרים אלה, לעומת משרדי הכלכלה והאוצר שדורשים להקל את הרגולציה בנושא.

הרעיון מאחורי התקנות החדשות הוא להתבסס על עקרונות הרגולציה האירופית, שלפיה מוצרים יכולים להיכנס לשוק לאחר תהליך קצר ופשוט יותר מהתהליך המורכב שעמו מתמודדים כיום יבואנים. הרפורמה צפויה לפתוח את השוק הישראלי לתחרות שכן היא אמורה להקל על היבוא המקביל של מוצרי טואלטיקה לישראל, ובכך אולי להביא להוזלת המוצרים לצרכן.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף (כולנו), הסביר במהלך הדיון כי לדעתנו חשוב לפתור את סוגיית היבואנים הבלעדיים, שנטען כי הם מנסים למנוע תחרות בתחום, ואף סיפר כי הוא יוזם הצעת חוק בעניין: "הבלעדיות והמונופול היא על חשבון האזרח הפשוט. אנחנו נקדם הצעת חוק שתאסור יבוא בלעדי בשוק התמרוקים, כפי שנעשה בשוק הרכב. זה נמצא כרגע בבדיקות משפטיות. אין שום סיבה שמוצרי יומיום יישארו בבלעדיות של מונופול".

יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

בר סימן טוב התייחס אף הוא לנושא: "אנחנו מנסים לפתוח את הדלת ליבוא מקביל רחב ככל הניתן. אנחנו רוצים שהיבואנים המקבלים יהיו רשמיים. למה זה לא קורה? כי נוצרים הסכמים בלעדיים לא-חוקיים שפוגעים פגיעה קשה בסחר, בתחרות וביוקר המחיה. צריך לטפל בשורש הבעיה, ואם זה היה בידיים שלי, הייתי אומר שמעל נפח שוק מסוים אסור שיהיה יבואן אחד בלבד. היום זה לא קורה כי יש יבואנים שמונעים את זה - אסתי לאודר, לוריאל, ועוד".

הדיון ברפורמת התמרוקים הסתיים ללא הצבעות וללא הסכמות על סעיפים עיקריים. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), שהקציב לדיון 3 שעות, נעל אותו כעבור שעה וחצי ואמר: "אנחנו טוחנים מים. משרד הבריאות, המבקש לתקן את התקנות, צריך לקחת על עצמו את ההובלה ולהגיע להסכמות עם משרדי האוצר והכלכלה תוך פרק זמן סביר. אם זה לא יקרה, נבטל את הרפורמה".

ח"כ אלאלוף גם מתח ביקורת על קצב הטיפול של משרד הכלכלה מול מוסדות האיחוד האירופי, בסוגיית ההכרה ההדדית שתאפשר שיתוף פעולה וכניסה מהירה של מוצרים שאושרו על ידי האיחוד לשוק הישראלי. "מדוע לא התחלתם לטפל בנושא כבר כשאישרנו את החוק ב-2016? בקצב הזה, לא נראה לי שיהיה הסכם בשנתיים הקרובות". יועצת משפטית לנושאים בינלאומיים במשרד הכלכלה , עו"ד דבי מילשטיין, הדגישה: "הבדיקה לא פשוטה. זה תהליך ארוך של שנים, הדורש הדדיות".

יו"ר מועצת המנהלים של ד"ר פישר, ד"ר נורית הראל, אמרה: "בזמן שפה מתמהמהים, אנחנו נאלצים להיערך מבעוד מועד ליישום הרפורמה, שוכרים כוח אדם ומקיימים הכשרות, וזה עולה לנו מיליונים.  אתם על יבוא מקביל, אבל מה עם התעשייה המקומית? אנחנו לא יכולים עם הסחבת הזאת יותר". היו"ר אלאלוף הודיע כי יקבע בהקדם דיון שיוקדש כולו להיבטי התעשייה המקומית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker