לאחר שנה בתפקיד: מנכ"ל המועצה לצרכנות הודיע על פרישה

מקורבים לג'וש (יהושע) גולדשמיד: "המועצה לצרכנות היא מקום קטן, עם תקציב של פחות מ-10 מיליון שקל. הוא הגיע לתחושה של מיצוי"

ג'וש גולדשמיד
ג'וש (יהושע) גולדשמיד צילום: דקלה גרסין
הדר קנה
הדר קנה

כשנה לאחר שנכנס לתפקיד מנכ"ל המועצה לצרכנות בפועל, הודיע ג'וש (יהושע) גולדשמיד על עזיבתו. גולדשמיד נבחר לתפקיד באוקטובר 2016 על ידי הדירקטוריון הממונה על המועצה, והחל לכהן בפועל בתפקיד רק בפברואר 2017. במועצה עוד לא מצאו מחליף לגולדשמיט.

גורמים בסביבתו של גולדשמיד אומרים כי הסיבה לעזיבה היא "תחושת מיצוי" מבחינתו. לדבריהם, "המועצה לצרכנות היא מקום קטן, עם תקציב של פחות מ-10 מיליון שקל". בכיר בתחום טוען מנגד כי עזיבתו קשורה לחילוקיי דעות שהיו לו עם דירקטוריון המועצה לצרכנות. "הם פשוט לא הסתדרו", אמר. 

המועצה לצרכנות היא חברה ממשלתית הממומנת מכספי מסים. תפקידה להגן על הצרכנים ולהביא למיצוי זכויותיהם על פי חוק מול גופים פרטיים וציבוריים, לרבות מול גופי הממשלה.

בשנים האחרונות סבלה המועצה מבעיות רבות בתפקודה בשל כמה סיבות, כאשר אחת הבולטות שבהן היא פעילותה ללא דירקטוריון במשך כשנה וחצי (2016-2014). בעקבות זאת, נפגעו פעילויות שונות של המועצה, כמו הובלת תביעות ייצוגיות המצריכות את אישור הדירקטוריון, וכן היכולות שלו להכווין פעילות, לקבוע אסטרטגיה ולבחון סוגיות שונות.

ד"ר אורנית רז
אורנית רז, יו"ר דירקטוריון המועצה לצרכנותצילום: עופר וקנין

בינואר 2016 מונו שישה דירקטורים שאיפשרו את חזרת הדירקטוריון לפעילות. כיום יו"ר הדירקטוריון היא אורנית רז, שהיתה מנהלת איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים. כמו כן, חברים בו בין השאר דלית שטאובר, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך; העיתונאי יעקב אייכלר; ועו"ד רחל בן ארי, שכיהנה בעבר בוועדה למינוי שופטים.  

בעיה נוספת סבבה סביב המנכ"ל הקודם אהוד פלד. ביולי 2016 פירסם TheMarker תחקיר על התנהלות המועצה תחת ניהולו של פלג. התחקיר חשף כי תוכנית העבודה של המועצה עמומה וחסרה, ושעיקר פעילותה - טיפול בתלונות צרכנים - מתנהל באופן שערורייתי, כאשר אלפי תלונות נמחקות מבלי שטופלו. עוד נטען, כי התפוקה של המחלקה המשפטית של המועצה נמוכה.

מינוי הדירקטוריון החדש לצד מינויו של גולדשמיד היו אמורים להוביל את המועצה למסלול חדש ולהפוך אותה לשחקנית מרכזית יותר בזירה הציבורית. מאז המינויים האלה אכן נראה היה כי המועצה התחזקה - תקנים אוישו ותביעות קטנות הוגשו, ובאוקטובר האחרון אף הגישה המועצה תביעה ייצוגית נגד אל על בסכום של כ-40 מיליון דולר, בטענה כי גבתה דמי ביטול שלא כחוק על כרטיסי טיסה מאלפי צרכנים.

כעת מקווים במועצה כי התפטרותו לא תוביל להחרפה במצבה וחזרה לתפקוד בעייתי, כפי שהיה בעבר.

מגולדשמיד נמסר: "לאחר תקופה שבה ניהלנו והובלנו תהליכי התייעלות, הבראה וצמיחה רבים במועצה הישראלית לצרכנות לטובת הצרכנים בישראל, ביקשתי באחרונה לסיים את תפקידי. אני שמח על ההזדמנות שניתנה לי להוביל את השינוי המשמעותי שנעשה במקום חשוב זה העומד כיום חזק, מקצועי ורלוונטי יותר. המועצה לצרכנות משפיעה, נוכחת ויוזמת בתחומים רבים הנוגעים לחיי כולנו כצרכנים, ואני חש כי הגיע הזמן להמשיך לאתגר הבא".

מדירקטוריון המועצה נמסר: "חברי הדירקטוריון מודים לג'וש על עבודתו במועצה. הפרישה נעשתה בהסכמה וברוח טובה ואנו מאחלים לו בהצלחה רבה בהמשך".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker