מה קורה כשנותנים לשופרסל כוח אדיר

ניסיון העבר מלמד כי כשניתן לשופרסל כוח רב, היא אינה משתמשת בו כדי להוריד מחירים - אלא בעיקר כדי לשפר את רווחיותה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
סניף שופרסל דיל בירושלים
סניף שופרסל דיל בירושליםצילום: אמיל סלמן
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

העובדה שרכישת ניו־פארם בידי שופרסל לא הביאה בינתיים לירידת מחירים בתחומי הטואלטיקה והקוסמטיקה, כפי שעולה מבדיקת TheMarker, לא צריכה להפתיע את מי שמכיר את שוק המזון והפארם בכלל, ואת שופרסל בפרט.

אף שרשות ההגבלים העסקיים אישרה את המיזוג (בכפוף למכירת תשעה סניפים) תחת ההנחה - התמוהה לכאורה - שלפיה הכוח הגדול של שופרסל יוכל לבלום את השליטה הבלתי־מעורערת של סופר־פארם בשוק רשתות הפארם, הדעה הרווחת בקרב קמעונאי המזון והפארם המתחרים היתה שמיזוג לא יביא לירידת מחירים בתחום, ואף יוביל לעלייתם. הם האמינו שהרכישה תעניק כוח שוק בלתי־סביר לשופרסל.

החוב וההכנסות של שופרסל במיליארדי שקלים

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

עם הכוח הנוסף שיינתן לה, שופרסל, שכבר כיום מחזור העסקים שלה יותר מכפול מזה של הרשתות הגדולות הנוספות - רמי לוי שיווק השקמה ויינות ביתן - תוכל ליהנות מבדידות מזהרת בפסגה ומכוח אדיר מול הספקים. אם תרצה, תוכל למנף את הכוח הזה להורדת מחירי הקנייה ולהעלאת המחירים לצרכנים, ובכך להגדיל את רווחיותה בשופרסל וגם בניו־פארם.

ניסיון העבר מלמד כי כשניתן לה כוח רב, שופרסל אינה נוטה להשתמש בו כדי להוריד מחירים, אלא בעיקר כדי לשפר את רווחיותה. כך היה כשרכשה את קלאבמרקט שקרסה ב–2005. אז נהפכה לשחקן הדומיננטי בענף קמעונות המזון, במהלך שסימן את תחילת העלייה של מחירי המזון בישראל. בסופו של דבר, חלק ממנהליה הורשעו וריצו עונשי מאסר בגין ניצול כוחם לרעה.

אמנם מאז אותם אירועים מנהליה הבכירים של שופרסל התחלפו, אך גם כיום ניכר כי שופרסל עוסקת בעיקר בשליחת זרועות לענפים נוספים, ובהם תיירות, ביטוח ופארם, ובביסוס מעמדה כגוף השולט בשוק המזון והמשקאות - כרשת, כספקית החמישית בגודלה בשוק (עם המותג הפרטי שופרסל) או כמוכרת בסיטונות למכולות - ומנסה פחות להשתמש בכוחה בכדי להוריד את המחירים בענף המזון. לראיה, השליטה שלה בשוק המזון לא הביאה עד כה לירידת מחירים, להפך - לפני סטורנקסט, ב-2017 מדד מחירי המזון עלה ב–0.6%, אחרי שנתיים שבהן נרשמה ירידה במדד. בתוך כך, שיעורי הרווחיות שלה משתפרים כל הזמן, והמניה שלה נמצאת בשיא.

המחירים יישארו גבוהים

התירוץ היחיד ששופרסל יכולה לספק לעליות המחירים הוא שצריך לתת לה עוד זמן. היא יכולה לטעון שאמנם הבעלות והניהול של ניו־פארם עברו לידיה כבר לפני כחודשיים וחצי, והיא כבר התחילה בשינוי מראה הסניפים, אך עדיין לא השיקה מיתוג מחדש סדור, הכולל שם חדש לרשת - ואת השינוי במחירים אנחנו עוד עתידים לראות בהמשך. בינתיים, אנחנו רואים שגם סופר־פארם מנצלת לכאורה את ההיערכות של ניו־פארם תחת הבעלות החדשה להעלאת מחירים, והעלתה אותם ב-6% בממוצע במוצרים שנבדקו.

דבר אחד בטוח: לא צפויה הורדת מחירים בענפי הטואלטיקה, הקוסמטיקה והניקיון בפסח הקרוב ובחודשים שיבואו אחריו. סביר להניח שגם בטווח הארוך רכישת ניו־פארם בידי שופרסל לא תביא להורדת מחירים בתחום. שופרסל תדע אולי לשקם את ניו־פארם, ליצור רשת פארם בעלת חוויית קנייה משופרת ולהעביר אותה מהפסד לרווח, אך המחירים בענף יישארו גבוהים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker