הבעלים נעלם עם המקדמה ל–90 חתונות: שני אולמות אירועים נסגרו במפתיע

האולמות כליף והחמאם ביפו נסגרו ללא התראה מוקדמת — ועשרות זוגות שאמורים להינשא בהם בקרוב חוששים שלא יספיקו למצוא אולם חלופי בזמן ■ מנכ"ל התאחדות בעלי האולמות: הענף סובל מרגולציה עודפת ■ מנכ"ל חברה לארגון חתונות: "מי שיודע לנהל — מסתדר"

הדר קנה
הדר קנה
אולם הכליף
אולם הכליף צילום: מגד גוזני

"עברנו יומיים של סיוט. הצלמים והמאפרים התקשרו אלינו בדאגה, כי הם שמעו שהאולם נסגר ופחדו שנשאיר להם 'חור'. האורחים כבר הוזמנו ועכשיו צריך להודיע לכולם על השינוי. זה מלחיץ" — כך סיפרה אתמול קטיה פינצ'וק, שאמורה להתחתן ב–3 במאי באולם כליף ביפו, שנסגר שלשום במפתיע.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

ביום שלישי הסתבר לכ–90 זוגות מודאגים כי שני אולמות האירועים הפופולריים ביפו, כליף והחמאם, נסגרו במפתיע. שני האולמות שייכים לחיים רובין ויעקב קורץ.

פינצ'וק הצליחה למצוא אולם חלופי באותו תאריך דרך חברת ארגון החתונות שעמה עבדה, אך רבים מהזוגות האחרים נותרו ללא אולם וללא המקדמות ששילמו לשכירתו — אחרי שכבר שכרו ספקים ושלחו הזמנות לאורחים.

קטיה פינצ'וק ואלכס, שהיו אמורים להתחתן ב–3 במאי באולם כליף
קטיה פינצ'וק ואלכס, שהיו אמורים להתחתן ב–3 במאי באולם כליףצילום: ללא קרדיט

"הפסדנו 15 אלף שקל מקדמה, אבל לא משנה לי הכסף. אני רק רוצה למצוא תחליף ולהצליח להתחתן בעוד שבוע", אמרה אתמול ל–TheMarker לקוחה נוספת.

עמית בר ציון, מנכ"ל החברה לארגון חתונות easywed, טוען כי זיהה סימנים מקדימים בהתנהלות האולמות ואף הכין את לקוחותיו מראש לאפשרות שהם ייסגרו. לדבריו, "זה ענף קטן ובשבועות האחרונים התרוצצו שמועות. אני גם יודע שלפני כמה חודשים היה משא ומתן בין הבעלים לבין קונה פוטנציאלי של האולמות, אבל הם לא הגיעו להסכמה על המחיר".

גם דוד שטרית, מנכ"ל התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים, אומר כי הקריסה היתה צפויה: "אני מכיר את שני הבעלים ולא חושב שמישהו עשה את זה בכוונה. זה חמור, אבל זה היה צפוי ורק מראה כמה אין בענף הזה 'ביטוח'". למרבה האירוניה, רובין וקורץ הם בעלי תפקידים בהתאחדות בעלי האולמות — רובין הוא הגזבר וקורץ הוא יו"ר ועדת הביקורת.

לדברי שטרית, בהתאחדות יוזמים בימים אלה תוכנית שתסייע לבעלי האולמות להתמודד עם התנודתיות והקשיים בענף, ולטענתם התוכנית עשויה להוביל להפחתה של 15% בתעריפי החתונות גם בעונות השיא. התוכנית תקודם בקרוב במסגרת דיוני הוועדה להפחתת רגולציה, ותעלה לדיון גם בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.

בעיה כלל־ענפית או עניין של ניהול?

אולם החמאם
אולם החמאם צילום: מגד גוזני

האם ענף אולמות האירועים נמצא במצוקה, או שהבעיות באולמות החמאם וכליף קשורות יותר באופן ניהולם? תלוי את מי שואלים. לדברי שטרית, מדובר בבעיה כלל־ענפית. "הענף כולו סובל מעודף רגולציה. זו קטסטרופה שיכולה למוטט עסקים". הוא הוסיף כי "מחירי התשומות רק עולים, ובחורף יש מעט חתונות. מעבר לכך אנחנו משלמים ארנונה גבוהה מאוד. אנשים חושבים שבעלי אולמות אירועים הולכים עם שקי כסף הביתה, אבל היום צריך להזיע בשביל להרוויח".

מנגד, בר ציון סבור כי מי שיודע לנהל את העסק שלו יכול להרוויח היטב: "לדעתי, אין בעיה ענפית", אמר. "יש תפוסה גבוהה לקראת הקיץ, והמחירים רק עולים. יש אולמות גדולים ועשירים. אם אתה יודע לנהל את העסק, מובטחת לך אחלה פרנסה. הכל מתחיל ונגמר בניהול". בר ציון סיפר על אולם בגן יבנה שנסגר בחודש האחרון: ""הבעלים לא נעלם, והוא החזיר לזוגות את הכסף. צריך גם לדעת איך לסגור דברים".

עמית בר ציון
עמית בר ציוןצילום: ורד רונן

שטרית ביקש לעודד את הזוגות המאוכזבים, ואמר כי התאחדות בעלי האולמות הקימה מוקד מיוחד לטיפול בבעיות מסוג זה. "20 אלף שקל מקדמה זה לא סכום פעוט", אמר. "אנחנו מנסים למצוא פתרונות באותם אזורים ובאותם מחירים. כמעט כל האולמות בתל אביב אמרו שהם מוכנים לעזור בכל מה שאפשר, ואפילו להוריד את המחירים שלהם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker