מוצרים אלקטרוניים מוזלים כבר באוגוסט: אושרו ההקלות ליבוא אישי

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית את רפורמת ה-Wi-Fi ■ לדברי בכיר במשרד האוצר, המהלך צפוי לחסוך לצרכנים 350 מיליון שקל בשנה

הדר קנה
הדר קנה
אייפד של אפל
אייפד של אפלצילום: איי.פי
הדר קנה
הדר קנה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ב') לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית את רפורמת ה-Wi-Fi, להקלה ביבוא מוצרים אלקטרוניים. הרפורמה, העוסקת בתיקונים לפקודת הטלגרף האלחוטי ואמורה להיות מאושרת במסגרת חוק ההסדרים (הצעת חוק התוכנית הכלכלית), צפויה להיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט ותסיר חסמי יבוא מעל שורה של מוצרי תקשורת אלחוטית, בהם טלוויזיות חכמות, מחשבים ניידים, ראוטרים, רחפנים ועוד.

הרפורמה מגיעה במסגרת המלצותיה של ועדת ההיגוי הבין־משרדית שגיבשה המלצות להסרת חסמים בתחום היבוא האישי, בראשותה של הסגנית הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שירה גרינברג. הוועדה ביקשה, בין היתר, להקל בבדיקות יבוא אישי של מוצרי תעבורה (חלפים לכלי רכב), מזון ותוספי תזונה, ולהפחית את הבדיקות ביבוא אישי של מוצרי תקשורת.

עד כה דווח לא אחת על הקשיים שבהם נתקלים חברות ואנשים פרטיים בקבלת מוצרים שהזמינו מחו"ל, כמו סטרימרים, נתבים ורחפנים. הסיבה לקשיים בקבלת מוצרים אלה נובעת מעיכוב בבדיקתם ושחרורם, בשל הוראת משרד התקשורת. הבדיקה מחויבת כדי לוודא שהמוצר פועל רק בתדרים המותרים בישראל ואינו מפריע למערכות אחרות, בעיקר צבאיות.

מהות הרפורמה היא הקלה על היבואנים בכך שתאפשר יבוא על סמך הצהרה בלבד. עם זאת, נקבע כי שר התקשורת יוכל לפנות לוועדה בצו ולבקש דחייה של 4 חודשים, כך שהרפורמה תיכנס לתוקף לכל המאוחר בתחילת השנה הבאה. התיקונים נועדו, בין היתר, להסיר חסמי יבוא על מוצרי תקשורת אלחוטית (Wi-Fi), לאפשר לייבא לישראל, בצורה קלה ופשוטה, מוצרים אלקטרוניים - ובכך לחסוך לצרכן מאות מיליוני שקלים בשנה.

טלוויזיות
טלוויזיותצילום: בלומברג

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, "מדובר בתיקון לחוק שמקורו בפקודה מנדטורית מ-1924, שהתיקון המשמעותי האחרון שלו נעשה בתחילת שנות ה-70. זאת, בעוד עולם התקשורת עשה קפיצה אדירה מאז".

עוד אמר כבל בישיבות הקודמות של הוועדה כי אין מחלוקת שהרפורמה נחוצה ויכולה לחסוך כסף רב לצרכנים, אולם הזהיר מהטיפול בתופעת הרחפנים ומסיכונים נוספים שבכניסה לא מבוקרת של מכשירי אלקטרוניקה. "אין ספק שיש כאן מהפכה, אבל העולם החדש מייצר עבורנו אתגרים בלתי רגילים שצריך לתת עליהם את הדעת. הרחפנים יכולים להפוך לכלי מלחמה לכל דבר ועניין, והשאלה היא לא אם זה יקרה, אלא מתי".

בשבוע שעבר הציג עידו סופר ממשרד האוצר את הרפורמה, ואמר כי היא משלבת בין הפחתת הנטל הרגולטורי להפחתת יוקר המחייה. הוא הוסיף כי גודל השוק נאמד בכ-10 מיליארד שקל בשנה, כאשר מדובר על מוצרים רבים שמצריכים את אישור משרד התקשורת. "משרד התקשורת מעניק למעלה מ-15 אלף אישורי התאמה בשנה, והדבר אורך זמן רב ומקשה על היבואנים. הוא הסביר כי במסגרת הרפורמה היבואנים לא יצטרכו לקבל אישור מראש במוצרים שאינם מסוכנים, ומשרד התקשורת יבצע אכיפה בשווקים, כאשר המהלך צפוי לחסוך לצרכנים 350 מיליון שקל בשנה.

ראש ועדת החקירה הפרלמנטרית, ח"כ איתן כבל
יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות

מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה, התייחס לאיומים ולסוגיית הרחפנים, ואמר כי כיום כל מוצר אלקטרוני שנכנס לישראל, גם ביבוא אישי, צריך לקבל את אישור משרד התקשורת. לדבריו, לאחר הרפורמה מוצרים רבים שאינם מסוכנים לא יצטרכו לקבל את האישור, אך רחפנים ימשיכו להיבדק. "אנחנו לוקחים סיכונים מחושבים, ואם יקרה אירוע נדע לטפל בו. הרחפנים יצטרכו לעבור בדיקות קפדניות, ורק אחרי שיוסדר השימוש בתדרים שלהם, ניתן יהיה להקל על היבוא שלהם", אמר.

במהלך הדיונים הקודמים ביקש היו"ר כבל לדעת האם בכוונת משרד התקשורת לבצע הסברה לציבור, על מנת שהצרכנים יידעו מה מותר מעתה להביא לארץ, אם ביבוא אישי או אם ברכישה בחו"ל. נציג משרד התקשורת, רועי ברית, השיב כי המשרד מפרסם באתר רשימה של המוצרים המותרים, והיו"ר כבל אמר בתגובה כי הציבור לא יודע לגשת לרשימה והרוב המכריע של האנשים לא היו מביאים מראש משהו שהיו יודעים שהוא אסור. הוא דרש מנציגי הממשלה להגיש לוועדה נייר מסודר שיסביר לציבור, בצורה פשוטה, מה מותר ומה אסור להביא לארץ, והזהיר כי בלי זה לא יאשר את ההצעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker