סכנה קיומית: קריסה במכירות חנויות האופנה

רשתות שונות לא עומדות בתשלומי דמי השכירות לקניונים וביקשו דחייה בתשלומים ■ "כבר שלושה חודשים שהשוק עומד על מינוס גדול במכירות. לא הייתה תקופה כזאת מעולם"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות של רשת יפו־תל אביב בקניון עזריאלי בתל אביב
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ענף האופנה סוגר שלושה חודשים של ירידה חדה במכירות, שמעמידה בסימן שאלה את המשך קיומן של לא מעט רשתות וחנויות אופנה והנעלה. פברואר הסתיים עם ירידה של 8.2% במכירות חנויות האופנה וההנעלה כך עולה מנתוני חברת ריס. הנתונים מסתמכים על נתוני הקופות של כ-2,800 חנויות במרכזים המסחריים. עוד עולה מהנתונים שבינואר ירדו מכירות חנויות האופנה וההנעלה ב-8% לעומת ינואר 2017.  שיא השפל היה בדצמבר 2017, שזכה לכינוי 'דצמבר השחור' בתחום, עם ירידה של 18% במכירות. בסך הכל מכירות חנויות האופנה וההנעלה בקניונים ירדו ב-12% מדצמבר עד פברואר.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

משיחות עם בכירים ברשתות האופנה עולה כי גם מארס התחיל בירידה גדולה במכירות. בנוסף, ל-TheMarker נודע כי בחלק מהרשתות מתקשים לשלם את דמי השכירות הגבוהים ופנו לקניונים בבקשה לדחות את תשלום דמי השכירות של מארס.

הדעה הרווחת בשוק האופנה ובקניונים היא שהוניגמן ויפו ת"א הן לא האחרונות ובחודשים הקרובים רשתות אופנה נוספות יקרסו ויגיעו לפתחו של בית המשפט.

"ראינו ירידה של 20% במכירות בשבת הראשונה של מארס השנה, לעומת השבת ראשונה של מארס לפני שנה", אומר בכיר באחת מרשתות האופנה הגדולות. "כבר שלושה חודשים שהשוק עומד על מינוס גדול במכירות, לא הייתה תקופה כזאת מעולם".

קניון עזריאלי. הקניונים העלו את דמי השכירות למרות האטה בפדיונות של הרשתותצילום: מוטי מילרוד

"הרשתות הקטנות צריכות להפסיק לממן את הגדולות"

"קבוצות הקניונים צריכות להפנים את המצב ולתת הנחות בשכר הדירה לרשתות האופנה הקטנות והבינוניות כמו שהן נותנות לקבוצות האופנה הגדולות. בכלל, לדעתי רשתות קטנות יותר לא צריכות לממן את דמי השכירות הנמוכים של הרשתות הגדולות", אומר בכיר ברשת אופנה בינונית. המצב כיום הוא שקבוצות האופנה המובילות - כמו פוקס, קסטרו-הודיס, גוטקס ישראל (זארה) ועוד - זוכות לתנאים מועדפים מהקניונים. הן מקבלות מהם מיליוני שקלים להקמת חנויות, דמי שכירות מופחתים, מיקומים טובים לבחירתן וחוזים ארוכי טווח. את המחיר משלמות יתר הרשתות והחנויות — שמשלמות יותר ומקבלות פחות, וכלל לא בטוח שיצליחו לשרוד בשנים הקרובות לנוכח הריכוזיות בתחום, בשילוב המעבר של הצרכנים לקניות באינטרנט.

חנויות האופנה סובלות בימים אלה מהמשך ירידה בפדיונות, הנובעת ממעבר קונים לאתרי אינטרנט בינלאומיים ולחנויות פיזיות בחו"ל בחסות "השמיים הפתוחים". לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, ב-2017 הוציאו הישראלים 3-2.5 מיליארד שקל על קניית מוצרי אופנה באינטרנט, בעיקר באתרים בינלאומיים. הירידה במחירי הטיסות הביאה לכך ש-1.1 מיליארד שקל נוספים הוצאו על קניות בחו"ל - מה שהותיר 15 מיליארד שקל בלבד לשוק האופנה הישראלי. בנוסף, רשתות האופנה נאלצות להתמודד עם תשלומי דמי שכירות גבוהים וזאת גם עקב כך ששתי קבוצות קניונים – מליסרון (קניוני עופר) ועזריאלי שולטות בכשליש מהפדיונות בענף הקניונים. אלה העלו ב-2017 את דמי השכירות למרות האטה בפדיונות של השוכרים.

סימני מצוקה מהרשתות

לפני פחות משלושה שבועות קבוצת הוניגמן הגישה בקשה להקפאת הליכים, לאחר שנקלעה לחובות של 240 מיליון שקל. הקבוצה מחזיקה שלוש רשתות גדולות ומוכרות: הוניגמן נשים, הוניגמן קידס ו-TNT, הפונה לקהל צעיר יותר, ומפעילה כ-150 סניפים בפריסה ארצית ומעסיקה כאלף עובדים.

יום קודם לכן הגישה רשת האופנה המוזלת יפו תל אביב, המונה 17 סניפים, בקשה להקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות של עשרות מיליוני שקלים.

בנוסף, גם רשת נעלי מרקו סגרה אתמול את חנויותיה, 11 במספר. בסוף 2015 מונה לנעלי מרקו נאמן אחרי שהגישה בקשה להקפאת הליכים אך לרשת לא נמצאו קונים. לפני כשנתיים אושר לה הסדר נושים ומחצית מחנויותיה נסגרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker