מהיום: הרשתות יידעו אתכם עד כמה אתם משלמים יותר מהאירופאים

בשלב זה פער המחירים בין ישראל לאירופה יצוין על 7 מוצרים בלבד ■ המוצרים שנבחרו נמכרים בארץ במחיר גבוה ביותר מ-50% ולעיתים אף פי שניים מהמחיר הממוצע שבו הם נמכרים במדינות שנבדקו בחו"ל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קולגייט טוטאל
קולגייט טוטאלצילום: בלומברג

החל מהיום, רשתות המזון והפארם יחייבו לפרסם בסניפים את מחיריהם של מוצרי טואלטיקה שונים בחו"ל, וזאת כדי שהצרכן יוכל להשוות אותם למחירים בישראל.

בשלב זה מדובר על 7 מוצרים בלבד, בהם שלושה סוגי משחת שיניים של קולגייט, שלושה מוצרי דאודורנט לגברים של המותגים ספיד סטיק וג'ילט, ודאודורנט לנשים של המותג דאב. המוצרים נבחרו מאחר שבהם מצאה הרשות להגנת הצרכן את המחירים הגבוהים ביותר בהשוואה למחירים ממוצעים בחו"ל - עם תוספת של 50% במקרה הנמוך ביותר ותוספת של 107% למצור שמחירו בארץ היה הגבוה ביותר באופו יחסי. עסקים שיפרו את הוראות הפרסום יהיו צפויים לקנס של 22 אלף שקל, שיוטל על ידי הרשות להגנת הצרכן. הקנס יוטל בגין כל שלט שאמור היה להיות מוצב ליד המוצר הנמכר, אך בפועל לא הוצב.

במשרד הכלכלה מקווים כי השילוט לעיני כל ירתיע הן את היבואנים והן את רשתות המזון והפארם, ויגרום להם להוריד מחירים.

ההוראה נכנסה לתוקף החל מהיום באמצעות צו סימון המוצרים שעליו חתם שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן. זאת לאחר השלמת הליך שימוע של הוועדה לבחינת המחירים, שבה הוחלט על רשימה ראשונה של השוואת מחירים. הוועדה גיבשה מתודולוגיה וקווים מנחים לבחירת המוצרים שמחירם בלתי הוגן לצרכן. המוצרים עליהם המליצה הוועדה כוללים מוצרים בהם נתח הצריכה הן של המותג והן של המוצר גבוה בשוק המקומי, וכן שרמת המחירים שלהם גבוהה ביחס למוצרים אחרים באותה קטגוריה.

פרסום מחירי המוצרים בחו"ל ייעשה באתר של הרשות להגנת הצרכן, ויתעדכן מדי רבעון. המחירים יתבססו על נתוני הקופות של נילסן ב-12 מדינות השוואה - בהן רומניה, בריטניה, יוון, צרפת, בולגריה, הולנד, פורטוגל, גרמניה וארה"ב. המחירים הנוכחיים מתבססים על המחיר הממוצע בין יולי 2016 עד יולי 2017. בחלק מהמוצרים שיסומנו נרשמת ירידת מחירים מהמועד שדווח על הכוונה לפרסם בגינם השוואה: קולגייט Cool Mint 19%, ג'ילט AI קליר 12%, קולגייט טוטאל 8% וקולגייט משפחתי 100 מ"ל 6%.

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עו"ד מיכאל אטלן, מסר כי: "מצאנו כי מדובר בפערי מחירים גדולים ולא הוגנים, מחיר לא הוגן לצרכן על פי אמות המידה של הרשות הוא מחיר שמשקף כוחנות כלכלית וגובים אותו רק כי אפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker