מה הן מנסות להסתיר? רשתות המזון מסרבות לפרסם נתונים על המותג הפרטי

חברת סטורנקסט, המספקת נתוני אמת מהקופות ברשתות המזון, לא תוכל להציג את נתח השוק של כל מותג פרטי ואת השפעתו על המחירים בענף ■ האיסור יחול גם על פרסום נתונים משנים קודמות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
צילום: עופר וקנין

מה רשתות המזון מנסות להסתיר? חברת סטורנקסט, המספקת נתוני אמת מהקופות של רשתות המזון, הודיעה בימים האחרונים ללקוחותיה כי לא תוכל להמשיך לספק להם נתונים לגבי המותגים הפרטיים של רשתות המזון.

בהודעה של סטורנקסט נכתב כי "כל פריטי המותג הפרטי של כל הרשתות יופיעו תחת ערך אחיד בשדה המותג 'מותג פרטי'". כלומר, אם הרגולטורים, התקשורת, חברות המזון או כל גורם אחר ירצו לדעת את נתח השוק של מותג פרטי ברשת מזון ספציפית, באופן כללי או מתוך קטגוריית מוצרים מסוימת, הם יהיו תלויים מעתה ברשת המזון ובהסכמתה למסירת המידע ולהצגתו, כראות עיניה.

המותג הפרטי החזק ביותר – בשופרסל
נתח המותג הפרטי ממכירות הרשתות המובילות בישראל

כך למעשה לא יתאפשר לבדוק כיצד מותג פרטי של רשת מסוימת השפיע על המחירים בקטגוריה כלשהי או אם כניסה לקטגוריה חדשה (כמו מוצרים לתינוקות, טואלטיקה וכדומה) הצליחה או כשלה. המידע והשליטה בו יהיו בידי הרשת. אם לא די בכך, התיקון אף התבצע רטרואקטיבית לגבי שנים קודמות.

"הקמעונאים הם אלה שמוסרים את הנתונים וזה מה שהם החליטו – הם לא רוצים לחשוף אותם משיקוליהם. זה מה שהם דרשו מאתנו ולכן עשינו את השינוי", אמר ל-TheMarker מנכ"ל סטורנקסט, גיא מלישקביץ. כשנשאל אם היתה זו דרישה אחידה מצד כל הקמעונאים, השיב: "מספיק שאחד לא רוצה. אי-אפשר לחשוף את הנתונים של כולם חוץ מאחד. זאת היתה דרישה מנדטורית, זאת זכותם וזה המצב". מלישקביץ סירב לומר מיהו אותו קמעונאי שדרש להפסיק את פרסום הנתונים על המותג הפרטי שלו.

כיום, המותג הפרטי הגדול ביותר בישראל שייך לרשת שופרסל. 21% מהמכירות בשופרסל הן של המותג הפרטי – מה שהפך אותו לספק המזון והמשקאות החמישי בגודלו בענף המזון, בדיוק באמצע בין החברה המרכזית למשקאות ליוניליוור. אחרי שופרסל, נמצא רמי לוי, בעלי רמי לוי השיווק השקמה, שלדבריו המותג הפרטי של הרשת הגיע ל-16% מהמכירות בתוך שנה וחצי מהשקתו. ברשתות שופרסל ורמי לוי הכחישו כי הם אלה שפנו לסטורנקסט בדרישה לא לפרסם את נתוני המותג הפרטי.

משופרסל נמסר בתגובה: "חברת סטורנקסט פנתה לשופרסל בבקשה לבצע שינוי הנוגע לשינוי ההגדרות לסימון מוצר תחת המילים 'מותג פרטי' ולא עבור כל מוצר בנפרד. שופרסל הסכימה לבקשה זו של סטורנקסט".

מרמי לוי שיווק השקמה נמסר כי לא היתה פנייה מטעמם בנושא לסטורנקסט.

תגובות