100 מגה? סמנכ"ל הטכנולוגיות של בזק מסר עדות לרשות להגנת הצרכן

הרשות פתחה בחקירה מינהלתית בעקבות תלונות צרכנים על פערים בין מהירות הגלישה המובטחת לבין המהירות בפועל ■ ספקיות אינטרנט ותשתית נוספות צפויות להיחקר בקרוב

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משרדי בזק בתל אביב
משרדי בזק בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פתחה בחקירה לבדיקת הפער בין מהירות הגלישה המובטחת באינטרנט לבין המהירות שמקבלים הצרכנים בפועל. במסגרת החקירה זומן אתמול (ג') סמנכ"ל הטכנולוגיות של בזק, יעקב (יקי) ז'אנו, למסור עדות. ל-TheMarker נודע כי ספקיות אינטרנט וחברות תשתית נוספות צפויות להיחקר בנושא בעתיד הקרוב.

חקירת הרשות להגנת הצרכן היא חקירה מינהלתית ולא פלילית. לרשות יש סמכות להטיל עיצומים כספיים על חברות שחשודות בהפרות של החוק להגנת הצרכן. במהלך מסירת העדות נשאל ז'אנו בנוגע לתשתית האינטרנט והקווים, כמות הסיבים והמשתנים שמשפיעים על מהירות הגלישה. הוא שיתף פעולה באופן מלא וסיפק הסברים בנוגע לרכיבי רשת האינטרנט בישראל. ז'אנו אף טען כי בשונה מחברות אחרות בתחום, בזק פועלת בשקיפות, מבצעת בדיקת היתכנות לקצב הגלישה ומיידעת את הצרכנים על קצב הגלישה המוערך שהיא מסוגלת לספק להם.

בישראל פועלות כיום רק שתי חברות תשתית מרכזיות - בזק ו-HOT - לצד שורה של ספקיות אינטרנט. מהירות הגלישה היא נושא מרכזי באופן שבו חברות התשתית וספקיות האינטרנט משווקות את עצמן - אך גולשים רבים מצטרפים לתוכניות גלישה שמבטיחות להם מהירות גלישה של 100 מגה, אך בפועל הם מקבלים מהירות נמוכה בהרבה.

מהירות הגלישה תלויה הן בספקיות התשתית והן בספקיות האינטרנט, אך מורכבת גם ממשתנים חיצוניים אחרים כמו אזור מגורים, מרחק מארון הספק, מבנה הבית ועוד. בשנים האחרונות מתרבות תלונות של צרכנים שטוענים כי החברות לא עומדות במהירות הגלישה שהן מבטיחות. התלונות הללו הובילו לפתיחת החקירה.

בשנה האחרונה פועלת הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן נגד שיטות עבודה לא הוגנות של חברות הסלולר והאינטרנט. בינואר האחרון הודיעה הרשות לחברות פלאפון ופרטנר כי תטיל עליהן קנסות בסך 4.5 מיליון שקל (2.85 מיליון שקל על פלאפון ו-1.7 מיליון שקל על פרטנר) בגין מה שזכה לכינוי "שיטת המתנות" - חיוב לקוחות עבור מוצרים והטבות שהם סבורים שקיבלו בחינם. במקביל פצחה הרשות בקמפיין תקשורתי שנועד להזהיר את הציבור מפני השיטה.

במהלך 2017 הודיעה הרשות על כוונתה להטיל קנסות בסך כ-1.5 מיליון שקל על שלוש חברות הסלולר הגדולות, וזאת בגין "הטעיה לגבי התאמה לדור הרביעי". היא אף הטילה עיצומים של כ-5 מיליון שקל על סלקום וגולן טלקום בגין "גביית יתר".

מבזק נמסר בתגובה: "כיוון שהרשות להגנת הצרכן ביקשה ללמוד על דרך הפעולה הטכנולוגית של רשת האינטרנט בישראל, סמנ"כל הטכנולוגיות של בזק סיפק להם מידע בעניין, מתוך כוונה ורצון לסייע להם בעבודתם. כך או כך, נציין כי הוא לא זומן לחקירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker