"80 חברות אופנה נמצאות בסכנת קריסה"

ממוצע מדד הסיכון של CofaceBdi עלה מ-6.45 (מתוך 10) ב-2014 ל-7.02 כיום ■ מנכ"לית משותפת בחברה: "דמי הניהול והשכירות במרכזים המסחריים ממשיכים להיות גבוהים באופן שאיננו מאפשר לחנויות רווחיות שמצדיקה את הפעלתן"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון ריק. למצולמים אין קשר לנאמר
הדר קנה
הדר קנה

80 חברות אופנה, שבהן רשתות, חנויות מעצבים וחנוית עצמאיות, נמצאות בסכנת קריסה, כך על פי נתוני חברת המידע העסקי CofaceBdi. בענף האופנה קיימות כיום 890 חברות והמדד מדבר על חברות שנמצאות בדרגות סיכון 8-10, דרגות הסיכון הגבוהות ביותר במדד הסיכון של CofaceBdi (בדירוג של 1-10).

רשתות האופנה בישראל עוברות ימים קשים. בשבוע שעבר היתה זו רשת האופנה הוניגמן-TNT, שהתחילה בהליכי חדלות פירעון לאחר שנקלעה לחובות של 240 מיליון שקל, קודם לכן היתה זו רשת הדיסקאונט יפו-תל אביב, שנכנסה להקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות של עשרות מיליוני שקלים, ולפניהן נקלעו לקשיים גם הרשתות סליו ומיש-מיש. במקביל, גם רשתות אופנה בינלאומיות - ביניהן פול אנד בר ופוראבר 21 - סגרו באחרונה לא מעט חנויות בישראל.

מעבר לכך, בשנה האחרונה פורסם כי חברות האופנה הגדולות כמו קסטרו, הודיס, טופ טן ואחרות, מבקשות לצאת מקניונים בולטים מקבוצת עזריאלי, זאת לאור הרווחיות הנמוכה או הפסדים שסניפים אלו תורמים לרשתות.

מדד הסיכון של CofaceBdi משקלל בתוכו, בין היתר, את הפרמטרים הבאים: הכנסות, ותק, מספר מועסקים, חוות דעת עסקית של לקוחות, חוות דעת עסקית של ספקים, מוסר תשלומים, מגמת רווחיות, מצב עסקי של חברות קשורות, היסטוריה עסקית של הבעלים והשוואה למצב של חברות ועסקים מתחרים בענף. מהמדד עולה כי יותר מ-68% מהחברות בתחום האופנה נמצאות בדרגות סיכון מעל הממוצע של 7-10, כאשר דרגת הסיכון הממוצעת לענף עומדת כיום על 7.02, גבוהה משמעותית מדירוג הסיכון הממוצע במשק העומד על 6.75.

מדובר בהחמרה של הסיכון בענף האופנה מזה מספר שנים כשב-2014 הגיע הסיכון בענף ל-6.45 בלבד, מתחת לסיכון המשק שהגיע ל-6.69. ב-2015 עלה הסיכון בענף ל-6.85, ב-2016 הוא הסתכם ב-6.91, וכיום כבר הגיע ל-7.02.

לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-CofaceBdi, "תחום האופנה נמצא כבר מספר שנים במרכז מגמת שינויים בטעמי הרכישה של הלקוחות, שמפחיתים את רכישותיהם בסניפים בקניונים, לטובת רכישות ברשת – גם מחו"ל. בנוסף לכך, דמי הניהול והשכירות במרכזים המסחריים ממשיכים להיות גבוהים באופן שאיננו מאפשר לחנויות רווחיות שמצדיקה את הפעלתן. חלק מהקניונים ומרכזי המסחר במרכזי הערים מגלגלים לשוכרים שלהם את עלויות הארנונה הכבדות של העיריות, כאשר בסופו של דבר אנחנו רואים כיום את התוצאות של התהליכים הללו".

ינאי מוסיפה כי "השנה היתה תרומה גדולה של האיחור האופנתי של החורף להפסדי רשתות האופנה. רשתות האופנה נוהגות לייצר את הרווחים המשמעותיים שלהן עם תחילת העונה, ולהתחיל בסיילים כמה שבועות לאחר מכן, כשאת הרווחיות שלהן הם יצרו בתחילת המכירות של הקולקציה. השנה, החודשים הראשונים של עונת החורף היו עוד חמים, מה שפגע במכירות, ולכן חברות האופנה החלו את מכירות החורף ישירות בסיילים, ללא כרית הביטחון הפיננסית של תחילת העונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker