החלו הדיונים על חוק היבוא האישי: "להפסיק להטעות צרכנים שמזמינים מוצרים מחו"ל"

הצעת החוק מבוססת על המלצותיה של הוועדה הבין משרדית להסרת חסמים ליבוא אישי שהגישה את המלצותיה בספטמבר 2017 לשרי האוצר והכלכלה

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחשב וכרטיס אשראי ליד
קניות באינטרנטצילום: dreamstime

ועדת הרפורמות החלה היום (ב') את דיוניה לגבי הצעת חוק הסרת החסמים ביבוא אישי - שאמורה להיכנס לתוקף במסגרת חוק ההסדרים הקרוב. הצעת החוק מבוססת על המלצותיה של הוועדה הבין משרדית להסרת חסמים ליבוא אישי שהגישה את  המלצותיה בספטמבר 2017 לשר האוצר, משה כחלון, ולשר הכלכלה, אלי כהן.

בחוק מוצע לקבוע כי מוצרי צריכה המיובאים ביבוא אישי, יהיו פטורים מחובת עמידה בדרישות תקן רשמי. כמו כן, הוועדה המליצה, בין השאר, כי הכמות הסבירה ליבוא אישי תהיה 30 יחידות של אותו מוצר במשלוח בסך של עד 1,000 דולר, או עד חמש יחידות של מוצר במשלוח בסך של יותר מ–1,000 דולר.

עוד יומלץ כי מזון, תמרוקים ותוספי תזונה לא יעוכבו יותר על ידי המכס במשלוחי בלדרות, ולא תיגבה אגרה בגינם. בנוסף, מספר מוצרי התעבורה (מוצרים לרכב) הנעצרים במכס לצורך בדיקה יופחת מ–20 אלף מוצרים בשנה כיום ל–70 בלבד, ושרשות המסים תפרסם מחשבון מסים באינטרנט שיאפשר לצרכן לבדוק בקלות את עלויות המס והמכס על המוצר.

הקניות באינטרנט הפכו פופולריות בקרב הישראלים שלמדו כי אחת הדרכים להתמודד עם יוקר המחיה ולחסוך מאות שקלים היא באמצעות הזמנה של מוצרי אופנה, אלקטרוניקה וטואלטיקה מחו"ל באינטרנט.

לראייה, על פי נתוני דואר ישראל, ב-2017 נשברו שיאים בהזמנת חבילות לארץ דרך האינטרנט - הישראלים הזמינו 61 מיליון חבילות, במשקל כולל של 10,800 טונות, ובגידול של כ-15% לעומת השנה הקודמת. עם זאת, קמעונאים רבים טוענים כי יש קשר בין היבוא המוגבר לבין הקריסות האחרונות בתחום האופנה (הוניגמן-TNT, רשת הדיסקאונט יפו-תל אביב, סליו ומיש מיש) בשל האפליה המובנית לפיה אתרי  האינטרנט הבינלאומיים, נהנים מפטור ממס מלא (מע"מ ומכס) עד לסכום של 75 דולר, בעוד המותגים המקומיים מחויבים בתשלום מע"מ מהשקל הראשון.

במהלך הדיון הסבירה מי שעמדה בראש הוועדה, שירה גרינברג, סגנית הממונה על התקציבים במשרד האוצר את ההצעה: "עמדתי בראש ועדת היגוי ממשלתית להסרת חסמים ביבוא אישי במטרה להפחית את יוקר המחייה במוצרי צריכה. כבר היום אנו רואים עלייה בחבילות המגיעות מחו"ל וסקר מראה כי פערי המחירים הם הגורם המוביל בכך. עם זאת, סברנו כי כחלק מהרפורמות השונות ליצירת תחרות בתחום היבוא צריך ללמוד מהם החסמים בפני היבוא האישי. הצרכן היום לא יודע מה ייעצר לו במכס, גם בגלל שההגדרה של 'כמות סבירה' איננו ברורה לו, וגם בגלל שאינו יודע אם מוצר מסוים דורש אישור מקדים של משרד ממשלתי מסוים".

עו"ד דן כרמלי, משנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר הציג את עמדת הקמעונאים: "האיגוד לא מתנגד לייבוא אישי ומבין שהוא  מהעולם החדש שהקמעונאים המקומיים צריכים להתחרות במסגרתו, אך חייב להיות בסיס שווה לתחרות. הפער המשמעותי הוא במע"מ, אותו היבואן חייב לשלם, ומכן שזה מועבר לאזרח, בעוד אדם פרטי פטור ממע"מ ברכישה מקוונת עד 75 דולר. האפליה הזו כבר קיימת, והתיקון המובא כאן רק יעמיק אותה, עד למצב שגם הקמעונאים הגדולים ביותר לא יעמדו בו ויקרסו, ומדובר ב-256 אלף מועסקים המפרנסים כמיליון איש. אין כאן גם הגבלה על כמות המשלוחים שרשאים לעשות, כל עוד הכמות סבירה בכל משלוח, וייתכן שנעבור כאן ליבוא מסחרי, כתחפושת של יבוא אישי, כשכל השנה פורים".

יו"ר הוועדה ח"כ רחל עזריה (כולנו) השיבה: "המוצצים הם דווקא דוגמה מצוינת למצב בו הורים הופכים עבריינים בעל כורחם, הן בשל המחירים והן בשל חוסר ידיעת התקינה. הורים רוצים מוצץ מחברה מוכרת וטובה, בשביל לא להסתכן, וכבר היום המון קונים מוצצים בחו"ל, בגלל היוקר בארץ, ואין להם דרך לדעת שיש תקן רשמי למוצץ. בסוף יש גבול כמה זה אחריות המדינה וכמה אחריות על ההורים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker