קריסה גדולה באופנה |

קבוצת הוניגמן ו-TNT הגישה בקשה להקפאת הליכים; החובות - 240 מיליון שקל

הקבוצה הוותיקה, המונה 150 חנויות ומעסיקה כ-1,000 עובדים, נכנסה לחובות לאחר ש"לא הצליחה להתאים את עצמה לשינויים בשוק ולהגעת הרשתות הבינלאומיות" ■ בכיר באחת מקבוצות הקניונים: "הכתובת היתה על הקיר כבר מזה שנתיים-שלוש"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות הוניגמן
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

קריסה גדולה בענף האופנה: קבוצת הוניגמן הגישה בקשה להקפאת הליכים, לאחר שנקלעה לחובות של 240 מיליון שקל. הקבוצה מחזיקה שלוש רשתות גדולות ומוכרות: הוניגמן נשים, הוניגמן קידס ו-TNT, הפונה לקהל צעיר יותר, ומפעילה כ-150 סניפים בפריסה ארצית ומעסיקה כאלף עובדים.

הקבוצה הוותיקה נמצאת בבעלות האחים יעקב ומיכה הוניגמן. היא התחילה כחנות לבגדי ילדים בתל-אביב ב-1947, כשלפני כ-30 שנה הוקמה חברת 'הוניגמן ובניו'. רק לפני כחודש הודיעה הקבוצה על החלפת מנכ"ל, כאשר מיכה רונן חזר לתפקיד המנכ"ל והחליף את קובי מויסה.

הבקשה הוגשה לבית המשפט המחוזי בנצרת. בית המשפט נעתר לבקשת החברה והורה על מינוים של רו״ח בועז גזית ועו״ד קרן רייכבך-סגל לנאמנים של החברה בתקופת הקפאת הליכים שניתנה בעת זו ל-60 יום. במסגרת צו המינוי, הוענקו לנאמנים סמכויות שונות לניהול החברה, תפיסת נכסיה, קידום ענייניה השונים והפעלתה בתקופת הקפאת ההליכים.

בכיר באחת קבוצות הקניונים אמר כי "הכתובת היתה על הקיר כבר מזה שנתיים-שלוש. בעוד שקסטרו ורנואר ידעו להתאים את עצמם למותגים הבינלאומיים שהגיעו לישראל מבחינת קולקציות עיצוביות, הוניגמן לא הצליחה לעשות את זה. גם מבחינת תמחור, הוניגמן קידס היו יקרים ביחס לענף הילדים, שנכנסו אליו הרבה מתחרים חדשים וזולים מחו"ל בשנה האחרונה. הקהל הישראלי הפסיק לרצות לשלם הרבה כסף. עם זאת, אני מניח שהם ימצאו רוכש לרשת כי זאת בסה"כ רשת ישראלית ותיקה וטובה עם בעלי מניות טובים והגונים, שהשקיעו כסף מהכיס וניסו, אבל בכל זאת נשארו מאחור ולא הצליחו לעשות את ההתאמה להתקדמות הענף".

מבצע בחנות הוניגמן. העיכוב בהגעת החורף הביא לירידה חדה במכירות בדצמברצילום: תומר אפלבאום

בקבוצת הוניגמן מסרו: "קבוצת הוניגמן היא חברת אופנה ותיקה ומובילה בשוק האופנה הישראלית שצברה במשך שנות פעילותה הרבות קהל לקוחות נאמן, והיא מהווה מקור לגאווה כבר יותר מ-70 שנה. הנושא המרכזי שעומד על הפרק הוא המשך פעילות החברה בשיתוף עובדיה הנאמנים באופן שיאפשר לחברה לצאת לדרך חדשה".

רק אתמול (ג') הגישה רשת האופנה המוזלת יפו תל אביב, המונה 17 סניפים, הקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות של עשרות מיליוני שקלים.

רשתות האופנה השונות מתמודדות עם מגוון בעיות שונות, ובהן עודף שטחי מסחר שמביא לקניבלזציה במכירות, מעבר לקניות באינטרנט ובחנויות פיזיות בחו"ל, מחירי שכר דירה גבוהים, העלייה בשכר העבודה ועוד. 2017 הסתיימה עם ירידה של 3% במכירות למ"ר בקניונים המובילים - כך עולה מנתוני חברת ריס, המסתמכים על הפדיונות של כ-2,800 חנויות שפעלו הן ב-2017 והן ב-2016.

מדובר בירידה אף גדולה יותר, אם לוקחים בחשבון שמדובר בנתונים נומינליים ולא ריאליים, וב-11 החודשים של השנה מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 1.29% לעומת ממוצע 2016. בנוסף, בכל שנה מתקיים גידול של כ-2% באוכלוסייה וחלה עלייה בהוצאה לצריכה פרטית.

עיקר הירידה במכירות נבע מהעיכוב בהגעת החורף, מה שהביא לירידה חדה במכירות בדצמבר. המכירות היו נמוכות ב-15.3% לעומת דצמבר 2016. עד נובמבר כולל, השוק הראה ירידה קטנה יותר - בשיעור של 0.19%. מי שבעיקר סבל בדצמבר היו, מטבע הדברים, חנויות האופנה וההנעלה, שהראו ירידה של כ-18% במכירות, לעומת ירידה של כ-6% במה שמוגדר כתחום ה'שונות'.

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, ב–2017 הוציאו הישראלים 2.5–3 מיליארד שקל על קניית מוצרי אופנה באינטרנט, בעיקר באתרים בינלאומיים, והירידה במחירי הטיסות הביאה לכך ש–1.1 מיליארד שקל נוספים הוצאו על קניות בחו"ל - מה שהותיר 15 מיליארד שקל בלבד לשוק האופנה הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker