הבדיקה חשפה: אלה אתרי הבילוי שמתעלמים מהמבקרים הערבים

בדיקה שערכה עמותת סיכוי באתרים פופולריים בקרב הציבור הערבי, העלתה כי מחציתם לא מעניקים כלל שירותים בשפה הערבית ■ שלושת האתרים שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר הם בבעלות חברת עיר השעשועים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סופרלנד
סופרלנד

חצי מאתרי הבילוי הפופולריים למשפחות, בהם סופרלנד, לונה פארק, מימדיון וימית 2000, אינם מעניקים כלל שירותים בשפה הערבית, שפתם של כ-20% מהאוכלוסייה - כך מלמדת בדיקה שערכה עמותת סיכוי.

על מנת להבין אילו אתרים לכלול בבדיקה, ערכה סיכוי - עמותה העוסקת בקידום שוויון ושותפות יהודית-ערבית - סקר בבתי ספר וקייטנות בחברה הערבית. הילדים נשאלו מהם האתרים שאליהם מתכוונות משפחותיהם להגיע בחודשי הקיץ. בצורה זו גיבשה העמותה רשימה של 10 אתרי בילוי למשפחות ברחבי הארץ: סופרלנד, מיני ישראל, מימדיון, ימית 2000, גן החיות התנכ"י בירושלים, לונה פארק תל אביב, בלגאן-יגור, אגם חי בקיבוץ יראון , הלונה גל והספארי ברמת גן.

בחודשים יולי עד ספטמבר 2017 ביקרו באתרים אלה תחקירני העמותה עם שאלון אחיד ובדקו, בין היתר, את נוכחות השפה הערבית באתרי האינטרנט ובמענים הטלפוניים שלהם, בשילוט ובמפות באתרים, וכן בדקו האם מתקיימות הדרכות בשפה הערבית.

את הציונים הנמוכים ביותר בבדיקה (0/5) קיבלו שלושה אתרים בבעלות חברת עיר השעשועים - לונה פארק, הסופרלנד והמימדיון, ואילו הרביעי הוא ימית 2000. בארבעת האתרים נכוחות השפה הערבית הינה אפסית. עיר השעשועים היא גם החברה היחידה מבין כל מפעילי האתרים שלא טרחה אף להגיב על ממצאי הבדיקה, למרות פניות חוזרות ונשנות מטעם עמותת סיכוי ומעיתון TheMarker.

לונה גל
פארק המים לונה גלצילום: יעקב סער / לע"מ

לעומתם, ימית 2000 כן הגיבו, ומסרו כי במקום מתקיימות הדרכות בשפה הערבית לקבוצות מאורגנות, וכי ישנם במקום עובדים ערבים בתפקידים שונים. עוד הוסיפו שם כי "לקחנו לתשומת ליבנו את נושא נגישות אתר האינטרנט לדוברי השפה הערבית, ונדאג להוסיף שפה זו בחודשים הקרובים".

מיני ישראל, בלגאן, אגם חי, לונה גל והספארי קיבלו ציונים בינוניים (2-3/5) כאשר בדיקה מראה כי הם מספקים רק שירותים בסיסיים בערבית וכי יש עוד מקום רב לשיפור.

השפה הערבית מוכרת בישראל כשפה הרשמית השנייה, ולכן על פי החוק מוטלת חובה כללית על גופי הממשלה לפרסם את כל הפקודות, המודעות הרשמיות והטפסים הרשמיים בעברית ובערבית. כן מוכרת זכותו של הפרט לפנות לרשויות השלטון ולמשרדי הממשלה בעברית או בערבית.

האתר המצטיין היחיד בבדיקה, שקיבל ציון מיטבי (5/5), הוא גן החיות התנכ"י. בגן החיות אפשר למצוא גרסה של האתר בערבית, שילוט, מפות, אנשי צוות והדרכות בערבית.

גן החיות התנ"כי, אתמול
גן החיות התנ"כי, אתמולצילום: גיל כהן מגן

בעמותת סיכוי מבהירים כי מעבר לעמדתם העקרונית נגד הדרת הערבית כשפה רשמית בארץ, לבדיקה שערכו גם חשיבות פרקטית: "נוכחת השפה הערבית במקומות כאלה היא קריטית ביותר, בעיקר משום שרוב השילוט עוסק בהוראות בטיחות ובמידע חיוני למבקרים באתרים אלה, שחלק ניכר מהם הם ילדים ערבים שקשה להם להבין את השילוט בעברית".

זו אינה הפעם הראשונה שמתגלה אפליה כלפי האוכלוסייה הערבית באחד מהמתקנים שמפעילה עיר השעשועים. ב-2013 התגלה כי הסופרלנד מחלק את ימות השבוע בין לקוחות יהודים לערבים. הפרשה נחשפה כאשר מורה מיפו יצר קשר עם הסופרלנד כדי להביא לשם את תלמידיו ליום כיף. הוגשה תביעה ייצוגית בנושא, וב-2015 אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר פשרה נגד פארק השעשועים, שעל פיו עיר השעשועים תתרום 4,000 כרטיסי כניסה לפארק השעשועים לתלמידים מהמגזר הערבי.

חנאן מרג'יה
חנאן מרג'יה

עו"ד חנאן מרג'יה, רכזת פרויקטים ואדבוקציה במחלקה לחברה משותפת בעמותת סיכוי, אמרה כי "השפה הערבית היא שפת אמם של 20% מאזרחי המדינה. מחקרים מראים שנוכחות השפה מקדמת חברה שיוונית, מצמצמת את תחושת הניכור ותורמת לתחושת השייכות למרחב של האזרחים הערביים, וזו המטרה של הפרויקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker