בעלי יינות ביתן מגיב לשמועות: "הכל מאבקי אגו. ב-2018 נצמח"

נחום ביתן מסכם שנה של כותרות שליליות: הוא הסתכסך עם בעלי נטו, הרשת שלו ספגה קנס של 26 מיליון שקל בגין פגיעה בתחרות ושניים מסניפיה נסגרו בגלל בעיות תברואה ■ מנגד, הרשת מציגה צמיחה במספר הסניפים, במכירות ובנתח השוק

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
נחום ביתן
נחום ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

2017 היתה שנה מורכבת עבור רשת הקמעונות יינות ביתן: מצד אחד, החברה מציגה נתונים על צמיחה במספר הסניפים, במחזור המכירות ובנתח השוק; מצד אחר, החברה, ובמיוחד הבעלים נחום ביתן, עלו לכותרות בהקשרים שליליים רבים - ובהם סכסוכים עם ספקים כמו קבוצת נטו של דודי עזרא, בעיות תברואה שהובילו לסגירה זמנית של שניים מהסניפים על ידי משרד הבריאות, והודעה של רשות ההגבלים על כוונתה לקנוס את החברה ב–25.6 מיליון שקל בשל פגיעה בתחרות.

קבוצת יינות ביתן היא חברה פרטית ולכן אינה מחויבת בהצגת נתוניה הכספיים, אך אתמול היא החליטה לחשוף אותם - אף אם באופן חלקי. לטענת הרשת, ב–2017 ביקרו בסניפי הרשת 2 מיליון לקוחות בחודש. על פי הנתונים, החברה גדלה ממחזור מכירות של כ-3 מיליארד שקל לפני רכישת מגה ביולי 2016 (נתח שוק 5%) למחזור מכירות של כ-5.5 מיליארד שקל (נתח שוק 9.5%). על פי החברה, החוב של הרשת הוא כיום 500 מיליון שקל.

היעד של הרשת ל-2018 הוא צמיחה לנתח שוק של 10.4%. "אנחנו מאמינים שב–2018 תהיה צמיחה יפה לקבוצה", אומר ביתן. למרות הנתונים שמסרה יינות ביתן, בשורה התחתונה היא לא הציגה שום פרט פיננסי משמעותי על הרשת הממוזגת שיסייע להפיג את חששות הספקים. לשאלות שהפנינו לגבי הרווח התפעולי והכנסות החנויות לפני ואחרי הרכישה, בחרו בחברה לא להתייחס.

186 סניפים

רשת יינות ביתן התחילה בסניף אחד שנפתח ב-1982 באשקלון, וכיום היא כוללת 186 סניפים של שלושה מותגים: 103 של מגה בעיר - חנויות במרכזי הערים, הנשענות על תמחור גבוה; 63 סניפים של רשת יינות ביתן ורשת הדיסקאונט ביתן שוק; ו-20 סניפים של שוק מהדרין, המיועדים לקהל החרדי. ההתרחבות המשמעותית היתה ב-2016 כאשר ביתן שילם 455 מיליון שקל על רכישת הרשת הקורסת מגה. המיזוג הגדיל את מספר הסניפים פי שלושה כמעט.

עם הרכישה התחילו הסתבכויות. בפברואר 2017 רשות ההגבלים הודיעה ליינות ביתן על כוונתה לקנוס אותה ב-25.6 מיליון שקל בשל הפרת תנאי המיזוג עם מגה באופן הפוגע בתחרות, ולהטיל עיצום כספי אישי בסך 700 אלף שקל על נחום ביתן. העיצום הכספי הגבוה נבע מכך שיינות ביתן לא עמדה בתנאי שהציבה לה הרשות כשאישרה לה לרכוש את מגה - שלפיו היה על מגה למכור סניפים בשמונה אזורים שונים, הסמוכים לסניפים של יינות ביתן, מחשש לפגיעה בתחרות. ביתן אומר כי לפי החלטת הממונה על ההגבלים הרשת תמכור ב–2018 שני סניפים, בקרית שמונה ובמגדל העמק. מעבר לכך הוא רק מוכן לומר: "אנחנו במשא ומתן מול הרשות וזה ייפתר בקרוב".

"מי שנותן לימחיר טוב - אני קונה"

ביולי 2017 עלה לכותרות סכסוך שהסעיר את ענף הקמעונות: קבוצת נטו, אחת מקבוצות המזון הגדולות, בבעלותו של דודי עזרא, עצרה את אספקת המוצרים ליינות ביתן ולמגה. מקורבים לנטו אמרו שמאחורי המהלך עומדת הערכה של נטו כי סיכון האשראי גבוה מדי, וכי ייתכן מצב שבו יינות ביתן לא תוכל לפרוע את חובותיה. בקבוצת ביתן טענו שזה סכסוך עסקי. במקביל צצו שמועות כי חברת יוניליוור - המשווקת מוצרים של מותגים רבים ובהם תלמה, קנור, דאב, קליר ובדין - מצמצמת את האספקה לרשת. עוד נטען כי גם מול תשלובת מילואות - המשווקת פירות ואת מותג העוף מילועוף - התפתח משבר.

"יש לנו שיתוף פעולה מעולה, אדיר, עם הספקים", אומר ביתן. על הטענה בנוגע למשבר עם יונילוור הוא עונה: "זה לא נכון". על מילועוף הוא אומר: "לא היה ולא נברא. אני עובד עם משחטות. מי שנותן לי מחיר טוב - אני קונה. מדי פעם אני לא קונה. זה מקובל וסטנדרטי".

מנגד, הוא מודה שאכן היה משבר מול נטו. עם זאת, לדבריו, המשבר נפתר בדצמבר 2017 כשנטו ויינות ביתן חזרו לשתף פעולה. "היחיד שהיתה לנו מחלוקת מולו הוא דודי עזרא. זה היה בעיקר אגו שלי ושל דודי, והגענו לאן שהגענו. היתה מחלוקת מסחרית בין הקניין שלו לשלי בנושא מחירים, ולמדנו שלא צריך להגיע למקומות האלה ושצריך לדעת לשים את האגו בצד. מאז הסקנו מסקנות, פתרנו את הבעיה וחזרנו לעבוד יחד".

סניף של יינות ביתן ברחובות
סניף של יינות ביתן ברחובותצילום: נימרוד סונדרס

"משקיעים המון בווטרינריה"

מקור נוסף של צרות ליינות ביתן הוא התברואה. בתוך שלושה חודשים החליט משרד הבריאות לנקוט צעדים נגד שני סניפים של הרשת. כך, בנובמבר האחרון הוציא צו סגירה לסניף במרכז המסחרי בעתלית בשל מצב תברואתי ירוד, מוצרים שהיו חשופים לשמש זמן רב, מוצרים קפואים שנמצאו מופשרים ושלל תקלות נוספות. ב-10 בינואר הודיע משרד הבריאות על השמדה של מוצרי עופות בסניף קיבוץ גלויות באשקלון, בנימוק שתנאי התברואה באטליז היו ירודים.

ביינות ביתן אומרים כי שיפור מצב התברואה והבטיחות הוא חלק מהאסטרטגיה שלה ל–2018. בחברה סיפרו כי וטרינר של הרשת מבצע שתי ביקורת בחודש בכל סניף. בנוסף, החלה הכשרה והדרכה של עובדים בתחום התברואה, והוטמעו מצלמות בוויטרינות של האטליזים. לדברי ביתן, "המקרה בעתלית נבע מתקלה שטופלה ותוקנה - סגרו לנו פשוט בגלל עובדת שהתנהגה לא יפה. מתוך 186 חנויות משרד הבריאות ערך ביקורת ב–85–90 בתוך שלושה שבועות, וכל הבדיקות יצאו בסדר. אם יש פה ושם תקלה זה מינורי, אבל אנחנו לוקחים את הנושא בכובד ראש ומטפלים. אנחנו משקיעים המון בווטרינריה".

"מה שאפשר להוזיל - נוזיל"

התוכנית של ביתן להגדלת נתח השוק כוללת החזרת האמון של הלקוחות שנטשו את מגה בעבר; הכפלת הקניות אונליין; שיפור טכנולוגי באמצעות הטמעה של מערכת מחשוב ותוכנה חדשות, שבהן השקיעה הרשת 10 מיליון שקל; אחסון והפצה במרכז לוגיסטי מתקדם בשטח של 50 דונם, הנמצא בקיבוץ אייל; השקת שירות קופות עצמאיות בסניפים; והתרחבות בקטגוריות פופולריות כמו מוצרי בריאות וללא גלוטן.

ביתן מבטיח הוזלות - בעיקר ברשת מגה, המתאפיינת במחירים גבוהים יחסית. לדבריו, "ב-2018 נהיה עם היד על הדופק מבחינת מחירים, ומה שאפשר להוזיל - נוזיל. אנחנו משתדלים למכור במחירים הוגנים. ביום הראשון שנכנסתי למגה הורדתי 15–20 שקל לק"ג בשר, מכיוון שראיתי מחירים מטורפים. כוח הקנייה שלי טוב יותר, אז הוזלתי. אני רוצה להיות תחרותי, ולכן מסתכל על המחירים שלי כל הזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker