פרטנר ופלאפון ייקנסו במיליוני שקלים - בגלל "מתנות" ללקוחות

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לשתי חברות הסלולר כי החליטה להטיל עליהן עיצומים בסך כולל של 4.5 מיליון שקל בשל פרקטיקה של חיוב לקוחות עבור מוצרים שהם סבורים שקיבלו בחינם

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמארטפונים
צילום: רויטרס

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לחברות הסלולר פלאפון ופרטנר כי תטיל עליהן קנסות בסך כולל של 4.5 מיליון שקל (2.85 מיליון שקל לפלאפון ו-1.7 מיליון שקל לפרטנר) בגין "שיטת המתנות" - חיוב לקוחות עבור מוצרים והטבות שהם סבורים שקיבלו בחינם. הקנס מתייחס לשנים 2017-2015. החברות רשאיות לעבור שימוע שבו ישטחו את טענותיהן ובסופו עשוי הקנס להצטמצם. שתי החברות מדגישות כי מדובר במקרים ישנים וכי הן שינו את מדיניותן.

"שיטת המתנות" היא אחת מהפרקטיקות הוותיקות של חברות הסלולר, שבאמצעותה הן מוציאות מהלקוחות מאות ולעיתים אף אלפי שקלים. השיטה פשוטה: הלקוח מתקשר לחברה בבקשה לקבל שירות כלשהו (טיפול בתקלה, שדרוג מכשיר, מעבר תוכנית וכו') ונציג השירות מנסה לשכנע אותו להחליף מכשיר, תוך שהוא נוקב במחיר מופרז שלכאורה כולל גם "מתנה" (טאבלט, טלוויזיה, אוזניות וכו').

לקוחות רבים גילו רק כשקראו בפירוט את החשבונית שקיבלו בדואר כי הם מחויבים על מוצרים שאינם זקוקים להם. ברשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן החליטו להיאבק בשיטה. כפי שפורסם ב-TheMarker, בשנים האחרונות הודיעה הרשות על כוונתה להטיל קנסות על חברות הסלולר בגין "הטעיה לגבי התאמה לדור הרביעי". הקנס הכבד ביותר - כ-4.2 מיליון שקל - הוטל על סלקום.

מפרטנר נמסר בתגובה: "העיצום מתייחס לטענות לגבי מספר מקרים ספציפיים מ-2015, ואנו נבחן כל מקרה ומקרה. אנו משקיעים משאבים רבים במטרה שחוויית השירות בפרטנר תהיה כזאת שלקוחותינו ראויים לה".

מפלאפון נמסר בתגובה: "פלאפון מובילה בשנתיים האחרונות מהפכה אמיתית בשירות במטרה להבטיח שקיפות ונגישות מלאה אל מול הלקוח. הפנייה מהרשות לסחר הוגן והגנת הצרכן הגיעה למשרדנו ואנו לומדים אותה. חשוב לציין כי מדובר על תלונות בדבר מקרים בודדים שאירעו לפני מספר שנים. אנו לומדים כל מקרה לגופו ונגיש את התייחסותנו המפורטת לרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker