כשהמבוטח מגלה את הנזק רק כעבור שנים

בג"ץ פסק: תקופת ההתיישנות מתחילה ביום התאונה

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד יחיאל

בדיוק לפני שנתיים ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון בפרשת דוד אמיתי. בפסק דין זה נחלקו שופטי בית המשפט העליון בשאלה מאימתי מונים את תקופת ההתיישנות בת שלוש השנים הקבועה בחוק חוזה הביטוח כאשר מדובר בתביעה לתגמולי ביטוח בגין נכות על פי פוליסת תאונות אישיות.

עינת מוכתר, תלמידת תיכון כבת 16, נפגעה בתאונה. את תביעתה לתגמולי ביטוח בגין הנכות שנגרמה לה עקב התאונה הגישה עינת כעבור שש שנים לבית משפט השלום בתל אביב, בהיותה כבת 22.

אלא שלעזרת מוכתר נחלץ דווקא המומחה הרפואי מטעם כלל. השופט הראל מוצא בחוות דעתו של המומחה מטעם כלל, כי מוכתר נהנתה "מבריאות שלמה" במשך כארבע שנים לאחר התאונה. בתקופה זו, על פי המומחה מטעם כלל, לא סבלה מוכתר ממום כלשהו בגינו יכולה היתה לתבוע נכות. אילו היתה מגישה תביעה בגין נכות בתקופה זו, דין התביעה היה להידחות, קובע השופט. רק לאחר מכן, קובע המומחה מטעם כלל בחוות דעתו, החלה מוכתר לסבול מתופעות שהקנו לה אחוזי נכות.

המומחה מטעם כלל, ממשיך השופט, נוקב בחוות דעתו במועד תחילת הנכות. ממועד זה, מוצא השופט, חלפו שנתיים ואחד עשר חודש עד להגשת התביעה. תביעת מוכתר אפוא, קובע השופט, הוגשה כחודש לפני חלוף תקופת ההתיישנות ומכאן שהתביעה לא התיישנה.

השופט הראל מוצא בחוות הדעת של המומחה מטעם כלל נימוק נוסף לדחיית טענת ההתיישנות. חוק ההתיישנות, מזכיר השופט, מאריך את תקופת ההתיישנות כאשר נעלמו מהתובע העובדות המהוות את עילת תביעתו. והנה, המומחה מטעם כלל מטיל בחוות דעתו ספק בקשר הסיבתי שבין הכאבים שהתחדשו בחלוף כארבע שנים מהתאונה (הגם שהמומחה מטעם בית המשפט קבע קשר סיבתי מלא לתאונה).

אם כך, תמה השופט, אם לשיטת כלל גם עתה מוטל הקשר הסיבתי לתאונה בספק, מה לה כי תלין על מוכתר על כי לא ידעה בזמן אמת על קיומו של קשר סיבתי לתאונה. השופט יחזקאל הראל דוחה, אם כן, את בקשתה של כלל לסילוק התביעה מחמת התיישנות.

-

הכותב הוא עורך דין

עינת מוכתר נגד כלל >>

סוג הביטוח: ביטוח תאונות אישיות לתלמידים

התובעת: עינת מוכתר

הנתבעת: כלל חברה לביטוח בע"מ

מהות התביעה: תגמולי ביטוח עבור נכות בעקבות תאונה

הסיבה שנתנה חברת הביטוח לדחייה: התיישנות

השופט: יחזקאל הראל מבית משפט השלום בתל אביב

נפסק ביום 29.3.10: התביעה לא התיישנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker