המשחקים הקלאסיים שידברו אל הילדים שלכם

משחקי קופסה על זמניים כמו רמי קוב, מונופול ושבץ נא הצליחו לשרוד בעידן הפייסבוק, וברשתות הצעצועים מדווחים על מכירות של אלפי יחידות בכל שנה ■ מה סוד קסמם ואיך תצליחו להעביר כמה שעות מהנות בחופש עם הילדים בלי לצאת מהמזגן ■ יוצאים מהרשת נכנסים למשחק

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי

>> כבר קניתם לילדים את משחק הפיפ"א האחרון לפלייסטיישן ואולי גם השתכנעתם להוסיף להם עוד בובת מוקסי לאוסף. אבל כעת, כשהחופש הגדול בשיאו, ההורים מנסים לחשוב על משחק חדש ומאתגר לילדים, ואולי אפילו כזה שיוכלו להשתתף בו בעצמם; משחק שיגרום להם לתקשר האחד עם השני, לדבר ולצחוק בקול רם ובעיקר - ירחיק את הילדים מהפייסבוק לכמה שעות טובות.

"אנחנו רואים בחנויות הורים רבים שמגיעים עם ילדיהם ומבקשים לרכוש מונופול או רמי קוב. המשחקים האלה תמיד יקבלו אצלנו מקום של כבוד, כי אין כמו הכיף שיש לילד כשהוא מציץ לרגע לילדות של ההורים", מספרת נעה אשר, מנהלת השיווק ברשת טויס אר אס.

ב-2009 נמכרו ברשת טויס אר אס 15 אלף יחידות ממשחק המונופול - שחוגג 76 שנים - 6,500 יחידות רמי קוב ו-4,500 יחידות פלונטר. אגב, לטמגוצ'י, החיה הווירטואלית שהילדים גידלו בשנות ה-90, כבר כמעט שאין דורש.

אז מה בעצם סוד קסמם של המשחקים האלה, מה הופך אותם לעל זמניים? "אני נפגש עם כל המפתחים והממציאים הגדולים בעולם בניסיון לפתור את התעלומה. אם היינו יודעים את התשובה - כל המשחקים היו כאלה", אומר אלי דגני, מנהל השיווק של קודקוד.

דני עמית, פסיכולוג חינוכי במכון אדלר, סבור שיתרונם הבולט של המשחקים הקלאסיים על פני הצעצועים ומשחקי המחשב הפופולריים כיום, טמון בשוני החברתי שהם מציעים: "מדובר במשחקים שדורשים ישיבה בצוותא, פנים אל מול פנים, תוך יצירת קשר ישיר ובלתי אמצעי", הוא אומר. "הקצב כאן הוא לעתים פחות מהיר, דבר שמאפשר יותר זמן למחשבה ולילד להיות עם עצמו, אך במקביל גם עם אחרים".

כך או אחרת הנה כמה משחקים שיכולים להעביר כמה שעות של חופש בנעימים.

מונופול

שנת ייצור ושם מקורי: 1934, Monopoly

מדינת מוצא: פנסילבניה, ארה"ב

גילאים מומלצים: 8 ומעלה

מספר משתתפים: 2-6

איך זה עובד: המשתתפים מקבלים הון התחלתי ומטרתם לקנות ולמכור נכסי נדל"ן. המנצח הוא בעל הנכסים והמזומן הרב ביותר.

למה זה עובד: משחק המונופול הארוך ביותר שהתקיים נמשך יותר ממספר ימי החופש הגדול - 1,680 שעות (70 יום ברציפות). "הקסם במשחק הוא בכך שהוא מאפשר לילדים להרגיש כמו גדולים. המונופול מאפשר חוויה של ניצחון והפסד, חוויה של צבירת רכוש ואיבוד רכוש עם כל הרגשות הנלווים לכך, וגם למידה מניסיון - איזה אסטרטגיות רכישה הן יעילות ואילו לא", אומר הפסיכולוג דני עמית. אם תצליחו לגרום לילדיכם להתמכר למשחק, תוכלו להרוויח הרבה שעות של שקט. במקום לבזבז שעות בקניון בלהוציא כסף, יוכלו הילדים ליהנות מחוויית קנייה ומכירה של רכוש, בלי שהמינוס בחשבון הבנק יגדל.

הפיראט האדום: 130 שקל כפר השעשועים: 100 שקל טויס אר אס: 180 שקל

בלאנקו - שבץ נא

שנת ייצור ושם מקורי: 1931, Lexico

מדינת מוצא: ניו יורק, ארה"ב

גילאים מומלצים: 7 ומעלה

מספר משתתפים: 2-4

איך זה עובד: המשתתפים מקבלים מקבץ אותיות המנוקדות בהתאם לשכיחותם בשפה, המטרה - ליצור מלים ארוכות לפי תור, כשהתנאי הוא שימוש בלפחות אחת מהאותיות הנמצאות על הלוח. צוברים נקודות ומקבלים אותיות חדשות עד שנגמר המאגר או אוצר המלים הפרטי.

למה זה עובד: 20 שנה דשדשו מכירות המשחק וגרמו הפסדים כספיים. פריצתו האמיתית נזקפת לג'ק שטראוס, המנכ"ל של רשת הכלבו Macy's, שהכניס את המוצר לחנויותיו לאחר ששיחק בו במהלך חופשה משפחתית.

מועדון השבץ נא התל אביבי, למשל, מאכלס כ-30 מבוגרים נלהבים שמשחקים בצוותא מדי יום שני בערב, אבל לא מעט ילדי אינטרנט ישראלים נכבשו כבר במשחק האותיות, שמלבד העבודה שהוא יכול להעביר כמה שעות משפחתיות בנעימים, הוא גם משפר את יכולות השפה של הזאטוטים.

הפיראט האדום: 80 שקל כפר השעשועים: 80 שקל טויס אר אס: 100 שקל

רמי קוב

שנת ייצור ושם מקורי: 1952, Rummikub

מדינת מוצא: רומניה / ישראל

גילאים מומלצים: 7 ומעלה

מספר משתתפים: 2-4

איך זה עובד: המטרה היא לסדר את כל הקוביות שעליהן מספרים הנמצאות בידו של השחקן בסדרות ורצפים ולהיות השחקן הראשון שנפטר מכל הקוביות ביד.

למה זה עובד: בכל שש שניות מיוצר משחק רמי קוב במפעל למדא בערד, והפיתוח הישראלי מבית קודקוד, נחשב לאחד משלושת המשחקים הנמכרים בעולם. איך זה ייתכן? עמית טוען שהמשחק דומה קצת לפוקר של המבוגרים וזה דורש "שימוש בזיכרון, התייחסות לאחר, שמירה על קור רוח ופאסון ויכולת ריסון עצמי". אבל לא רק. רמי קוב הוא משחק חברתי המשלב מיומנות ואסטרטגיה, הוא קשור גם במזל, דורש מחשבה ופתרון בעיות, ויש בו כמו בכל המשחקים הקלאסיים הטובים - צורך ליצור קשר חברתי.

הפיראט האדום: 50 שקל כפר השעשועים: 65 שקל טויס אר אס: 65 שקל

הרמז

שנת ייצור ושם מקורי: 1948, Cluedo

מדינת מוצא: בריטניה

גילאים מומלצים: 8 ומעלה

מספר משתתפים: 3-6

איך זה עובד: בלייק, האנתרופולוג הנודע, כך מוסבר בדף המשחק, נרצח בערב לפני שהתחלתם לשחק, על ידי אחד מאורחיו וגופתו נמצאה ליד המרתף. במקום הונח תיק סודי עם פרטים מפלילים: זהות הרוצח, זירת הרצח וכלי הרצח. כל אורחי האחוזה הם חשודים. כל אחד מהשחקנים הוא אורח שיוצא למסע בילוש כדי להוכיח את חפותו (או לנסות ולגלגלה על אחר). המשתתפים מצטיידים בדף חקירה ונעים על מפת האחוזה המשמשת כלוח. בכל עת רשאי משתתף להכריז על ממצאיו ולהציץ בתיק הסודי. מי שצדק - ניצח, מי שטעה - סיים את קריירת הבילוש ויצא מהמשחק.

למה זה עובד: "אלמנט המסתורין מאפשר לילד להתעלות מעל החיים הרגילים ולהרגיש כל יכול", אומר עמית. מה שברור הוא שזירת רצח, חשודים והרבה מתח הם מתכון מוצלח לרתק ילדים לכמה שעות. מלבד זאת, המשחק כולל עוד כמה מרכיבים חשובים כמו דיאלוג בין השחקנים ויכולת חשיבה.

הפיראט האדום: 100 שקל כפר השעשועים: 110 שקל טויס אר אס: 150 שקל

4 בשורה

שנת ייצור ושם מקורי: 1974, Connect Four

מדינת מוצא: מסצ'וסטס, ארה"ב

גילאים מומלצים: 4 ומעלה

מספר משתתפים: 2

איך זה עובד: כל משתתף מקבל דסקיות צבעוניות וכל אחד בתורו מפיל דסקית לתוך לוח אנכי. יצרתם רצף של 4 אסימונים במאונך, מאוזן או אלכסון? ניצחתם.

למה זה עובד: "זה סוג של איקס מיקס מורכב", אומר עמית. "גם כאן יש מרכיב של תפיסת מקום על חשבון האחר. יש כאן תחרות, יכולת תכנון, יכולת להתרגש מכמעט ניצחון והתמודדות עם רגשות של אכזבה, פספוס והפסד".

המשחק נפתר מתמטית ב-1988, ומאז ידוע כי הבחירה הראשונית של השחקן הפותח קובעת את אפשרויות התוצאה הסופית. ספויילרים ניתן למצוא בקלות ברשת.

הפיראט האדום: 35 שקל כפר השעשועים: 45 שקל טויס אר אס: 60 שקל

פלונטר

שנת ייצור ושם מקורי: 1966, Twister

מדינת מוצא: רוד איילנד, ארה"ב

גילאים מומלצים: 6 ומעלה

מספר משתתפים: 2 ומעלה

איך זה עובד: בוחרים משתתף שיסובב מחוגה. בעצירתה היא מצביעה על צבע ואחת מן הגפיים שיש להציב על לוח המשחק המנוקד בצבעים. העניינים מסתבכים כאשר כמה משתתפים נכנסים למשחק - והצהוב נמצא בדיוק מאחורי היד של האדם השני ועליך הוטל לשים שם את כף הרגל. עירוב הגפיים נקרא "פלונטר", וכשמגיעים למצב פלונטר, קשה שלא לצחוק בכל רם - מה שבוודאי לא עוזר לשמור על שווי משקל. המשתתף הראשון שנופל הוא המפסיד.

למה זה עובד: במאי 1966 שיחקו אווה גאבור וג'וני קרסון פלונטר ב-Tonight Show. כמה דקות של פריים טיים הספיקו כדי להפוך את המשחק לפופולרי. בפלונטר, להבדיל ממשחקי קופסה אחרים, יש אתגר פיסי והוא דורש גמישות, חוזק ויציבות. מלבד זאת, הוא כולל אלמנטים של הפתעה, מגע פיסי והתמודדות עם מצבים בלתי שגרתיים ומשעשעים.

הפיראט האדום: 90 שקל כפר השעשועים: 85 שקל טויס אר אס: 100 שקל

המחירים נבדקו בטויס אר אס והפיראט האדום בסניף געש ובחנות כפר השעשועים בסניף כפר סבא

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker