עו"ד ירקוני: רשות שדות התעופה הטעתה את שר התחבורה בנוגע לפתיחת נתב"ג בלילה

"נעשה ניסיון ציני לגרוף רווחים כספיים על חשבון איכות הסביבה"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

העימות על פתיחת נתב"ג להמראות מטוסים בלילות נוסק לשיא חדש: עו"ד אבנר (נרי) ירקוני, מנהל רשות התעופה האזרחית לשעבר ובא הכח המשפטי של פורום ראשי ערים אזור נתב"ג, המתנגדים לפתיחת השדה להמראות מטוסים בלילות, מאשים בגלוי את רשות שדות התעופה (רש"ת) כי הטעתה את שר התחבורה, ישראל כץ, בנושא.

בשיחה מיוחדת ל-TheMarker, בעקבות הצגת הנושא בסוף השבוע שעבר על ידי ראשי רש"ת, אמר ירקוני: "אין כל צורך בפתיחת נתב"ג בלילה על מנת לתת מענה לתנועות המטוסים הקיימות כיום גם בתקופת שידרוג השדה; מי שאומר אחרת טועה ובעיקר מטעה. נעשה כרגע ניסיון ציני מצד רשות שדות התעופה לנצל הזדמנות תחת הכותרת בטיחות טיסה, לגרוף רווחים כספיים על חשבון אחד העקרונות הרווחים בעולם התעופה המודרני והוא איכות הסביבה".

לדברי ירקוני, "אנחנו מקווים, כי לאחר שיובהרו העובדות לאשורן בהקשר זה לשר התחבורה, הוא יבין שהטעו אותו ויתן מענה לכל צרכי בטיחות הטיסה מבלי לפגוע מעל ההכרח הנדרש בישובי הסביבה. מעבר להיבט העובדתי, נגוע הניסיון לפתוח את נתב"ג בלילה באי חוקיות בסיסית. הננו סבורים ומקווים שלא נאלץ להביא זאת להכרעה משפטית, אם כי איננו חוששים מכך".

שר התחבורה, ישראל כץ, החליט לפתוח את נתב"ג להמראות מטוסים בלילה, עקב עבודות שדרוג המסלולים אשר יחלו ביוני ויימשכו כשלוש וחצי שנים. העבודות בהיקף של 760 מיליון שקל, נועדו לשפר את בטיחות הטיסה בנתב"ג ולהגדיל את קיבולת התנועה. במהלך העבודות ייסגרו לפעילות שניים מתוך שלושת המסלולים הקיימים, דבר שיחייב - לטענת רשות שדות התעופה - פיזור של ההמראות והנחיתות בלו"ז במשך כל שעות היממה.

על פי החלטת שר התחבורה, יורשו מטוסים להמריא בשעות 01.40 עד 04.50 לפנות בוקר בקיץ, ובשעות 01.40 עד 05.50 לפנות בוקר בחורף. זאת בניגוד למצב הקיים כיום בו מתאפשרות נחיתות בלבד.

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה כי "צריך לזכור, כי ירקוני הוא יועץ בשכר של הרשויות המקומיות במאבקם נגד רש"ת ויש להתייחס לדבריו בהקשר זה. רש"ת דוחה את הדברים מכל וכל. בטיחות הטיסה היא בראש מעייניה ופתיחת נתב"ג בלילה היא אמצעי למזער את הנזקים הכלכליים למדינת ישראל כתוצאה מפגיעה בתיירות; דברים אלה ידועים גם לירקוני".

בנוסף, נבחרו הקבלנים שיבצעו את פרויקט השדרוג של המסלולים בנתב"ג החל מיוני 2010 - מרדכי בנימין ובניו עבודות עפר וקבוצת אשטרום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום