סיבוב נוסף לתיקון חוק החזר כספי: ניתן יהיה לקבל מזומן בהחזרת מוצר לחנות - צרכנות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סיבוב נוסף לתיקון חוק החזר כספי: ניתן יהיה לקבל מזומן בהחזרת מוצר לחנות

לפי טיוטת התקנות החדשות יוכלו צרכנים להחזיר מוצרים ולקבל בתמורה את כספם בחזרה או להנות מביטול החיוב

12תגובות

בחודשים האחרונים מתגבש סיבוב נוסף לניסיון לאשר את תקנות ההחזר הכספי, שיאפשרו לצרכן לקבל את כספו בחזרה במידה ויחליט להחזיר לחנות מוצר שרכש. כבר לפני חמש שנים עבר תיקון לחוק הגנת הצרכן שקבע כי יש להתקין תקנות בנושא, שיקבעו מה הם התנאים לפיהם יוכל הצרכן לבצע עסקה, לבטלה ולקבל את כספו בחזרה, ולא זיכוי כספי כפי שנהוג כיום.

באפריל 2008 התקנות הועלו לדיון בועדת הכלכלה של הכנסת, אך הן לא אושרו. בחודשים האחרונים חזרה הלשכה המשפטית במשרד התמ"ת, בראשות עו"ד מיכאל אטלן ועו"ד חנה טירי, לטפל בנושא ניסוח התקנות ביתר פעלתנות, וזאת בשיתוף עם סגנית שר התמ"ת אורית נוקד וגורמים צרכניים כמו המועצה לצרכנות, ארגון אמון הציבור, הרשות להגנת הצרכן וגם איגוד לשכות המסחר שייעץ בקביעת וניסוח התקנות.

כיום חוק הגנת הצרכן קובע כי הצרכן יוכל לקבל החזר כספי רק כאשר מדובר בעסקאות רוכלות או עסקאות מכר מרחוק, וגם אז - רק בתנאים מסויימים המפורטים בחוק. לגבי החזר כספי אחר, כל עסק מפעיל מדיניות החזרת מוצרים כרצונו, כאשר חובה עליו להציגה במקום בולט בעסק. לרוב ההחזר הכספי מוענק לצרכן בצורה של זיכוי שתקף למספר חודשים בלבד ולא כסף מזומן. עם זאת נציין כי החזרת כסף במקום זיכוי היא מדיניות שכבר אומצה על ידי חלק מהרשתות בארץ ביניהן הום סנטר, אייס ואיקאה, ללא כל תקנות או חובה מצדן לפעול כך.

לפי טיוטת התקנות החדשות יוכלו צרכנים להחזיר מוצרים ולקבל בתמורה את כספם בחזרה או להנות מביטול החיוב, בעסקאות שסכומן עומד על יותר מ-50 שקל, לא כולל עסקות של מזון, תרופות או מוצרים מתכלים אחרים.

כדי להגן על חלק מהחברות המעניקות שירותים שונים לצרכן כמו שירותי תקשורת לדוגמא, נקבע בתקנות כי במידה ובוצעה התקנה או במידה והצרכן עשה שימוש יחסי בשירות, רשאי העסק לקזז עד 100 שקל מסכום הרכישה ובמקרים אחרים יוכל העסק לחייב את הצרכן בדמי ביטול העומדים על עד 5% או עד 100 שקל, לפי הנמוך מביניהם.

לפי טיוטת התקנות יוכל הצרכן להחזיר את המוצר בכל סניף של הרשת שבה קנה אותו. כמו כן נקבע בטיוטה כי הלקוח יוכל לקבל את כספו בחזרה אפילו אם רכש את המוצר באמצעות שוברי מתנה.

הבדל נוסף בין טיוטת תקנות זו לתקנות שהוגשו בזמנו לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת הוא בבידול שיצרה הלשכה המשפטית של התמ"ת בין המוצרים, כך שלכל קטגוריית מוצרים נקבעה תקופת זמן החזרה אחרת - לדוגמא בקטגוריית ההלבשה יצטרך הצרכן להחזיר את הפריט תוך יממה על מנת לקבל את כספו בחזרה.

כרגע התקנות הועברו לעיונם של משרדי הממשלה השונים, כל אחד בהתאם לתחומו: שר התקשורת, שר התיירות, שר התחבורה, שר הבריאות, שר החינוך, שר המדע, שר התרבות והספורט ושר האוצר. השרים התבקשו לעבור על התקנות כפי שהן מנוסחות היום, להעיר הערותיהן ובמידת הצורך יתבצעו השינויים הנדרשים. "ההליך נמצא כבר לקראת סופו" אומרת עו"ד חנה טירי מהלשכה המשפטית במשרד התמ"ת, "היום התקשרו אליי כל מיני ארגונים הקשורים לחברות שונות החוששות להיפגע מהתקנות ושאלו האם יש עוד מקום להתייעצויות ואמרנו שאנחנו מיצינו את העניין. ערכנו 2-3 סבבים עם כל הגורמים הרלוונטים והיום אנחנו נמצאים לקראת הגשת התקנות לוועדת הכלכלה של הכנסת".

סגנית שר התמ"ת והאחראית על הצרכנות אורית נוקד אמרה כי "אני מודעת לעובדה כי הנושא מטריד צרכנים רבים. מדובר במהלך תקדימי שיאפשר לצרכן לקבל את כספו חזרה, וזאת בניגוד למצב כיום בו הוא פעמים רבות 'נתקע' עם נייר זיכוי, אשר בנוסף גם מתכלה במהירות". עוד אומרת נוקד כי "בתקופה הקרובה תתגבש הטיוטה למסמך סופי ומוסכם על ידי כלל משרדי הממשלה הנוגעים לדבר ויעבור לועדת הכלכלה לאישור".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם