הקנסות בכביש 6: "נשנה את כללי המשחק; תודיעו לנהגים על החוב - בסמס"

ח"כ איתן כבל בדיון בוועדת הכלכלה: "תנו הסברים לעניין הקנס הכפול בכל קטע" ■ ח"כ עיסאווי פריג': "מציע לכם להקדים תרופה למכה" ■ היועצת המשפטית של מפעילת כביש 6: "פותחים בהליכים רק אם יש לנו אינדיקציה חיובית שאדם מודע לחובו"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 6
הדר קנה
הדר קנה

ועדת הכלכלה של הכנסת כינסה היום (ב') דיון מיוחד בריביות שגובה חברת דרך ארץ, זכיינית כביש חוצה ישראל, הידוע ככביש 6, בגין חובות נהגים. הדיון נערך בעקבות הפרסום ב-TheMarker לפיו מדי שנה מתקבלות מאות תלונות מארגונים צרכניים נגד כביש 6 בנושאים כמו קנסות כפולים, הליכי הוצאה לפועל לא מנומקים וחיובים על נסיעות שלא התקיימו.

הישיבה התקיימה לבקשת ח"כ רחל עזריה וחברי הכנסת אלעזר שטרן, יעקב אשר ואחמד טיבי, שטענו כי אזרחים רבים מגלים שצברו חובות של אלפי שקלים על חיובים זעומים וחברת כביש חוצה ישראל צברה, לפי דו"ח מבקר המדינה, עודפי גבייה של יותר מ-150 מיליון שקל עד סוף 2015.

ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, התייחס לבעיה ואמר: " אנחנו רואים גבייה אגרסיבית, יש בלבול בין נתיבי מנויים ונתיבי לקוחות מזדמנים, כאשר בלבול מצד אזרח ונסיעה בנתיב מינויים תוביל לקנסות של בין 200 ל-300 שקל, לדברי החברה, על עלויות איתור רכב. הם גם גובים על כל קטע בנפרד את הקנס הזה".

ח"כ רחל עזריה אמרה במהלך הדיון: "אני פונה למשרד התחבורה – חייבו את כבישי האגרה להודיע לנוסעים על החוב באמצעות מסרון. כיום המספרים הסלולריים הרבה יותר צמודים אלינו מהדירות. הדואר לא תמיד מגיע, מסרונים הם הדרך שלנו להתעדכן. מדובר בתופעה החוזרת על עצמה, אנשים נוסעים, לעיתים לא מבחינים כי עלו על כביש אגרה, הם לא מקבלים את החיוב הראשוני ואחרי כמה חודשים או שנים מקבלים סכום אסטרונומי שהתחיל מ-17 שקל - עד כדי עיקול חשבון בנק".

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, הוסיף לדבריה: "המדינה היא שקבעה כללי משחק כאלה והמדינה צריכה לשנות את מערכת היחסים שלה מול הכביש".

עו"ד שרון פלורנטין, היועצת המשפטית של חברת דרך ארץ, מפעילת כביש 6 ענתה לטענות ואמרה: "החוק קבע מנגנון מסוים לסכומי הפיצוי ללקוחות שלא משלמים במועד והדבר מפוקח על ידי חברה ממשלתית, חברת כביש חוצה ישראל. סכומי הפיצוי והחזרי הוצאות הופחתו ב-70% אנחנו לא במציאות של 2004. אנחנו בנקודת איזון שהסכומים סבירים בהחלט. אם אדם טעה באופן חד פעמי הוא לא מחויב בקנסות אלא רק מי שמתחמק ונוסע שוב ושוב. סיכוי קטן שלא יהיה יידוע לקוח בכביש 6 אלא אם נפלה טעות.

"המדיניות שלנו היא שלא פותחים בהליכים, אלא אם יש לנו אינדיקציה חיובית שאדם מודע לחובו. אני לא יודעת מה סכום הקנסות השנה, בשנים הקודמות זה היה בסביבות 25 מיליון. המנגנון אומר שמה שאנחנו גובים זה מה שזה עולה לנו. הטענה לעודפי גבייה, שהובאה בדו"ח המבקר, נשענה על נתון של הגוף שבדק אותנו. חברת כביש ישראל ושר התחבורה מצאו כי הנתון אינו משקף את המציאות".

שמעון אברהם, סמנכ"ל פרויקטים בחברת כביש חוצה ישראל, המפקחת על חברת דרך ארץ אמר: "בסך הכל אנחנו מזהים עמידה של הזכיינים בכללי המשחק שנקבעו, אנחנו מבצעים בקרות ראויות, בכל מקום שאנחנו מזהים סוגיה רוחבית אנחנו פועלים במסגרת הכלים שניתנו לנו. ישנה ועדת ערר בלתי תלויה בכל מקרה בו משתמש רואה עצמו נפגע מפעילות כזו או אחרת של הזכיין".

ח"כ עיסאווי פריג' אמר כי המדינה צריכה לחשוב על שינוי החוק: "לא בושה לומר שהגיע הזמן לראות איך אנחנו משנים את כללי המשחק. כשאני משלם אגרה - אני רוצה איכות. אם כביש 6 איננו - אין משק, אין מדינה, הוא הפך העורק הראשי ואני צריך לשלם על זה אגרה, זה לא מסתדר. אני מייעץ ליזום תרופה לפני המכה. אנחנו הולכים להציע מנגנון חלופי, תחשבו על שינוי מנגנון שיבוא ביוזמתכם".

לסיכום, כבל ביקש נתונים מכביש 6 לגבי כמה אזרחים לא עמדו בתשלום בזמן ב-3 השנים האחרונות, כמה מהם קיבלו קנסות, מה גובה הקנסות ומה גובה הריבית וההצמדה ואמר: "כיום כבישי האגרה האלה הם מבחינתי צורך בסיסי, זה מזמן לא מותרות, אם היתה אלטרנטיבה ראויה היינו אומרים שיש לאותם אדם אפשרות בחירה. אני מבקש לקבל את החישוב של אותה גבייה לאיתור משתמש מזדמן, אבקש לקבל כמה אנשים נקנסים בשל כך, איך נקבעת העלות. אבקש לקבל הסברים לעניין הקנס הכפול בכל קטע. נעשה את כל אשר עומד לרשותנו ויותר בתחום כבישי האגרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker