בעקבות הפרסום ב-TheMarker: ועדת הכלכלה תדון בטענות הקשות נגד כביש 6

הדיון, ביוזמתה של ח"כ רחל עזריה, יעסוק בתלונות המתקבלות בקרב ארגוני צרכנים נגד זכיינית כביש 6 בנושאים כמו קנסות כפולים, הליכי הוצאה לפועל לא מנומקים וחיובים על נסיעות שלא התקיימו

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 6צילום: עופר וקנין
הדר קנה

ועדת הכלכלה של הכנסת תקיים מחר (ב') דיון מיוחד בנושא התלונות נגד כביש חוצה ישראל, הידוע ככביש 6. הדיון נערך בעקבות הפרסום ב-TheMarker לפיו מדי שנה מתקבלות מאות תלונות מארגונים צרכניים נגד כביש 6 בנושאים כמו קנסות כפולים, הליכי הוצאה לפועל לא מנומקים, חיובים על נסיעות שלא התקיימו. 

הדיון יתקיים בעקבות פנייתה של ח"כ רחל עזריה (כולנו) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שבה שטחה את עיקרי הטענות נגד כביש 6 כפי שעלו מהכתבה - כדוגמת צרכנים המקבלים התראה על חוב שלא שולם, כשבכלל לא ראו את הפנייה המקורית. בנוסף, תלונות רבות נוגעות להליכי גבייה לא מסודרים, לזמן ההמתנה למענה טלפוני ולטרטור הצרכנים לאחר המענה.

לקראת הדיון אסף ארגון אמון הציבור נתוני אמת לגבי התלונות נגד כביש 6, ומהן עולה כי 58% מהתלונות נגד כביש 6 נוגעות לחיוב לא מוצדק, 32% עוסקות בשירות לקוחות לקוי, 5% על אי סדרים והעלאת תעריפים ללא יידוע הצרכנים ו5% נוספים על בעיות בהליכי גבייה.

"בעקבות תלונות חוזרות ונשנות של אזרחים רבים, המגלים שהם חייבים בתשלום שמגיע לעתים לאלפי שקלים לכבישי האגרה על חובות זעומים שלא ידעו כלל על קיומם - ברצוני לברר בדחיפות כיצד ניתן להסדיר את הליך אכיפת גביית אגרות השימוש בכבישי האגרה של מדינת ישראל", כתבה עזריה.

עזריה גם התייחסה לדו"ח מבקר המדינה מ-2016, שבו פורט כי הזכיין מטעם המדינה, חברת כביש חוצה ישראל, צברה עודפי גבייה בסך 156 מיליון שקל עד לתום 2015. "גביית ריביות על פיגור בתשלום חוב מחייבת כל חברה כיום בתקנות מחמירות ובהודעות מקדימות, על פי חוק הגנת הצרכן. לא ייתכן כי דווקא זכיינית מטעם המדינה תתחמק מקיום תקנות אלה - בשל מעמדה", אומרת עזריה.

אל בקשתה של עזריה הצטרפו חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני), אחמד טיבי, (הרשימה המשותפת) ויעקב אשר (יהדות התורה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker