כדי לעשות קנייה מושכלת - צריך לנטרל את מניפולציות המבצעים

משדרגים אתכם בחינם למכשיר סלולר חדש, אבל מצניעים את העובדה שתמשיכו לשלם על המכשיר הישן ■ מציעים לכם מוצר להתנסות ללא תשלום - ובאותיות הקטנות מתגלה העלות האמיתית ■ המניפולציות הקטנות של השיווק והפרסום שכולנו נופלים בהן שוב ושוב ■ איך הן נעשות וכיצד ניתן להתמודד עמן

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

>> אנשי שיווק ופרסום נוקטים במגוון אמצעים כדי לגרום לנו לקנות. אחד התרגילים המוכרים הוא לפרסם מחיר מסוים למוצר או לחילופין לטעון שהוא ניתן בחינם, אבל כשהלקוח יוצר קשר עם נציגי החברה מתגלה המחיר האמיתי.

תומר בקלש, מומחה להתנהגות צרכנים ומנהל פלנינג במשרד ברוקנר-נטע-יער, מסביר כי הצרכן מפספס את קיומן של האותיות הקטנות לא רק בגלל גודלן, אלא גם בשל האופן שבו אנו קוראים. מדובר באפקט Z, או בעברית Z הפוכה. המשמעות היא שאת עיקר הקשב אנו מקדישים לכותרת העליונה, אחר כך לטקסט או לויז'ואל, ורק בסוף, אם בכלל, לאותיות הקטנות המופיעות בתחתית העמוד.

"הצרכן אולי התפתח בשנים האחרונות ונהפך למודע יותר, אבל הוא עדיין מתפתה ונורא אוהב מבצעים. כשאומרים לו את המלה מבצע הוא נדלק", אומרת עו"ד עינת ברכה, יועצת משפטית בארגון אמון הציבור.

כדי לבצע קנייה מושכלת צריך לנסות ולנטרל את המניפולציות האלה, אולם מדובר במשימה כלל לא פשוטה.

אם כן, מה אפשר לעשות כדי לקבל תמונה מלאה ולא רק את מה שהמפרסמים רוצים להדגיש?

הנה כמה הצעות יעול למקרים מוכרים.

מוצרי לייט ודיאט יכולים להכיל כמות קלוריות גבוהה

>> המלים "דיאט", "לייט" ו"ללא תוספת סוכר" מעטרות מגוון מוצרים, וגורמות לנו לחשוב שמדובר במוצר דיאטתי, למי שמבקש לשמור על הגזרה או לרדת במשקל.

איפה הצרכן נופל בפח: מוצר לייט או קל מוגדר ככזה המכיל שני שליש קלוריות מאותו מוצר מקביל רגיל, ואם כמות הקלוריות המקורית גבוהה כך גם כמות הקלוריות של המוצר הלייט תהיה משמעותית. בנוסף, מוצרים ללא תוספת סוכר יכולים להכיל כמות קלוריות גבוהה יחסית. כך לדוגמה שוקולד מריר פרה ללא תוספת סוכר מכיל 449 קלוריות ל-100 גרם.

מה נכון לעשות: מוצרים המוגדרים לייט, קל או ללא תוספת סוכר אינם בהכרח נטולי קלוריות, ועל הצרכן תמיד לבדוק את סימון הערך התזונתי המופיע על המוצר.

מקבלים מכשיר סלולר חדש בחינם, אבל ממשיכים לשלם על הישן

>> חברות הסלולר מציעות ללקוחות, לרוב לקראת סיום תקופת ההתחייבות, לשדרג את המכשיר הסלולרי שברשותם למכשיר חדש, מתקדם יותר, יפה יותר, מתוחכם יותר, וכל זה בחינם כהטבה בגין זיכוי עבור זמן אויר.

איפה הצרכן נופל בפח: לרוב הלקוח מחויב בתשלומים בגין המכשיר למשך 36 חודשים, אך למעשה הוא לא משלם עליו, מאחר ומדי חודש ניתן זיכוי למכשיר במידה ודיבר מספר דקות מסוים. ברגע שהלקוח משדרג למכשיר חדש, המכשיר הקודם נותר יתום במגירה אבל את החוב שנותר עדיין צריך לשלם.

מה נכון לעשות: לבדוק כמה יעלה לכם החינם הזה ולראות האם השדרוג באמת משתלם או שבמחיר שתצטרכו לשלם על המכשיר הישן שווה לכם להישאר איתו עוד כמה חודשים או שנים.

מוצר מזון מועשר עלול להתגלות כמוצר דל יותר לעומת המתחרים

>> על כל מוצרי קוטג' תנובה, מלבד ה-9%, רשום על האריזה כי הם מועשרים בסידן. התקן מתיר סימון זה לכל מוצר בו יש יותר מ-80 מ"ג סידן על 100 גרם מוצר.

איפה הצרכן נופל בפח: באופן טבעי הצרכן בטוח שהמוצר המונח לפניו על המדף מכיל כמויות סידן גדולות. בפועל, גבינות קוטג' אלו אומנם מכילות 100 מ"ג סידן על כל 100 גרם קוטג' אבל במוצר המתחרה, קוטג' שטראוס, יש כמות סידן כפולה מזו של תנובה - 200 מ"ג סידן ל-100 גרם קוטג'. הצרכן שקריטריון הסידן מהותי עבורו עלול לבחור במוצר של תנובה מתוך מחשבה כי הוא מועשר יותר.

מה נכון לעשות: תמיד תבדקו את המוצרים המתחרים על המדף ותראו מה הם מציעים לכם ואל תלכו שולל אחרי כיתוב מובלט על האריזה. לא פעם תגלו הפתעות.

משדרגים את שירות האינטרנט בחינם, ומשלמים יותר על התשתית

>> בקמפיין פרסומי של 012 סמייל שרץ לאחרונה, נאמר כי החברה מכפילה לכם את מהירות הגלישה מבלי שתצטרכו להוסיף אגורה.

איפה הצרכן נופל בפח: הצרכן מבין שכל הסיפור של השדרוג הזה לא יעלה לו כסף. ואולם, בפועל, אמנם הוא לא יצטרך לשלם ל-012 סמייל אפילו אגורה אחת נוספת אבל לחברת תשתית האינטרנט (HOT או בזק) הוא יצטרך לשלם יותר. כל שדרוג אצל ספק האינטרנט כרוך בשדרוג בחברת תשתית האינטרנט, ועבור השדרוג השני צריך לשלם כל עוד לא מצוין אחרת.

מה נכון לעשות: שירות האינטרנט שלכם מסופק על ידי שתי חברות, ולכן בררו את התשלום בשתיהן לפני ההתחייבות. גם אם שירות אחד מוענק חינם זה לא אומר דבר לגבי השירות השני.

התשלום נמצא באותיות הקטנות

>> בפרסומת של yes כתוב בגדול כי אפשר לקבל yes Max HD לשלושה חודשים ללא תשלום וללא התחייבות.

איפה הצרכן נופל בפח: הצרכן מבין שהוא מקבל yes Max HD בחינם. אם יאהב את השירות, ימשיך ויתחייב, ואם לא - יתנתק ללא נזק כספי וללא התחייבות. מה שהצרכן לא שם לב אליו הוא שבאותיות הקטנות מופיעה לה כוכבית, המסייגת כי אמנם השירות ינתן בחינם אך הוא לא כולל דמי התקנה. דמי התקנה, אומרים במוקד השירות, עומדים על 160 שקל.

מה נכון לעשות: לקרוא תמיד את האותיות הקטנות - הן חלק בלתי נפרד מכל פרסומת. חפשו אותן, תחקרו לגביהן, וצאו מנקודות הנחה שהן עלולות לשנות את התמונה המלאה.

חבילות נופש מוצגות במחיר ליחיד, אך לעיתים ניתנות לרכישה רק כזוג

>> באתר וואלה טורס, לדוגמה, הוצעה בימים האחרונים בעמוד הבית חבילת נופש אטרקטיבית לפראג ב-239 דולר, ובדקה ה-90 חבילת נופש לברלין ב-444 יורו.

איפה הצרכן נופל בפח: הצרכן מבין כי המחיר הוא לאדם יחיד, אולם כשמקליקים על החבילה המבוקשת באתר מועברים לחלון חדש המציע את החבילה במחיר כפול מזה שהוצג בעמוד הבית. הסיבה? המחיר באתר ניתן רק לזוג אנשים בחדר זוגי, ואין אפשרות לרכוש כרטיס יחיד בחדר ליחיד דרך האתר. באמצעות השירות הטלפוני תשיגו מחיר ליחיד ב-299 דולר לפראג (הבדל של 60 דולר) וב-796 יורו לברלין (הבדל של 352 יורו).

מה נכון לעשות: לא ללכת שבי אחרי מחירים זולים המוצגים באתר האינטרנט. יתכן ואחרי בדיקה קלה הם יעלו יותר.

אריזה גדולה אינה בהכרח חסכונית

>> במוצרי כביסה ומוצרים אחרים יש 'אריזות חיסכון' - אריזות גדולות יותר שאמורות לחסוך כסף.

איפה הצרכן נופל בפח: הצרכן בטוח שאריזה גדולה יותר מכילה יותר חומר אבל תעלה פחות מאותו המוצר באריזה קטנה. אבל בפועל לא פעם מדובר באותה כמות של חומר שתספיק לאותו מספר כביסות לשתי האריזות - האחת מכילה חומר מרוכז והשנייה לא; כך, לדוגמה, ג'ל מרכך של פרסיל עולה 47.90 שקל ואילו על המוצר המרוכז נשלם 25 שקל. בשני המקרים מדובר במוצר שיספיק לעד 30 כביסות. במקרה של מרכך כביסה סוד מרוכז באריזת 1 ליטר נשלם 21 שקל, ואילו על מרכך כביסה סוד רגיל באריזת 4 ליטר נשלם 22 שקל, למרות ששניהם מיועדים לעד 40 כביסות.

מה נכון לעשות: לא לסמוך על אריזות גדולות שנראות לנו חסכוניות, ולבדוק את התכולה שלהן מול מוצר מקביל.

על מתנות בדרך כלל משלמים

>> בשילוט חוצות של ג'רוזלם פוסט לייט, עיתון אנגלית למתחילים, כתוב כי מקבלים חודש ראשון מתנה ובאותיות קטנות כתוב "בכפוף לתנאי המבצע".

איפה הצרכן נופל בפח: הגיוני לחשוב שמקבלים מוצר מתנה לניסיון לתקופה מסוימת. אבל בפועל, כשמדברים עם הנציג הטלפוני, מתברר שעבור המתנה צריך להתחייב לשלושה חודשים וצריך לשלם על החודשיים הנוספים.

מה נכון לעשות: כשמציעים לכם חודש או שנה במתנה על שירות מסוים, מיד צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה וחובה לברר מה קורה אחרי אותה תקופה, איזה התחייבות המתנה הזו גוררת, וכמה היא תעלה לכם בסופו של דבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker