המדריך המלא לבחירת מורה פרטי

בחירת מורה פרטי לילד היא משימה לא פשוטה ■ זהו שוק ענק עם הכנסות של מיליארד שקל בשנה והיצע עצום של מורים, שנותר פרוץ ואינו נתון תחת פיקוח ■ כדי להקל את החיפוש, בדקנו אילו פרטים כדאי לבחון, כמה זה עולה ומה יש לרשת המקוונת להציע

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

תמי זיתן מהרצליה החליטה שבתה בת ה-12 זקוקה לשיעורים פרטיים באנגלית. "מאחר שלבתי היו הישגים נמוכים בשפה, היתה לי תחושה שאם אני לא אממן לה מורה פרטי לאנגלית אני אשאיר אותה מאחורי התלמידים האחרים בכיתה", היא מנמקת את ההחלטה. זיתן בחרה מורה שילמד את הילדה צעד אחר צעד את רזי השפה.

ילדים רבים במגוון רחב של גילאים נעזרים כיום במורים פרטיים כדי לשפר הישגים בלימודים וכדי לצמצם פערים. מנתוני משרד החינוך עולה כי כ-40% מכלל התלמידים מדווחים כי הם מסתייעים בשיעורים פרטיים לפחות במקצוע אחד מתוך מקצועות המיצ"ב (מתימטיקה, אנגלית, לשון, מדע וטכנולוגיה). המקצוע המבוקש ביותר הוא מתמטיקה (71%), אחריו בדירוג ממוקמים אנגלית (62%), לשון (28%), היסטוריה (16%), ואחרונים הם מקצועות בחירה כמו פיסיקה, מחשבים, ואלקטרוניקה (33% יחד). שוק המורים הפרטיים מכניס כמיליארד שקל בשנה. מרבית המורים משתכרים באופן "שחור", ללא חשבוניות מס או קבלות, ובדרך כלל עושים זאת לשם השלמת הכנסה. מכיוון שמדובר בשוק פרוץ ללא כללים וחוקים, עם היצע גדול מאוד של מורים, הבחירה לא תמיד פשוטה. כדי להקל על המלאכה, אספנו כמה המלצות:

1. בקשו המלצה ממורים בבית הספר או מהורים לילדים אחרים. המלצה מפה לאוזן היא תמיד התחלה טובה. "גם אם קיבלתם המלצה מורה ממישהו שאתם מכירים, אל תתביישו ובקשו מהמורה טלפונים של הורים נוספים שמהם אתם יכולים לשמוע חוות דעת נוספת", אומר אבי גור מארגון ההורים הארצי. אם המליצו לכם על מורה מבית הספר שבו לומד ילדכם, דעו כי לפי תקנות משרד החינוך, אסור למורה להעביר שיעורים פרטיים לתלמידים מבית הספר שבו הוא מלמד, אך תקנה זו לא מונעת ממנו להמליץ על קולגות בבתי ספר אחרים.

2. שימו לב לניסיון של המורה ולגישה שלו לילד - אלה חשובים יותר מתעודות. "לפעמים אין הבדל בין סטודנט למורה ותיק", אומר רן רחימזאדה, מבעלי אתר allteachers.co.il. "יש לנו דוקטורים שרוצים הכנסה נוספת ופשוט לא מצליחים להתחבר עם ילדים. לעומת זאת, יש לנו סטודנטים שעושים עבודה מצוינת איתם. זה לא עניין של תעודה, אלא היכולת של האדם להעביר את החומר. גם אם יש לו תואר ראשון במתמטיקה, זה לא שווה אם הוא לא יודע להעביר את החומר כמו שצריך. כדאי לשים דגש על הגישה של המורה וליכולת החיבור שלו עם הילד כבר משיחת הטלפון הראשונה".

לטענת גור, אם מחפשים מורה פרטי שילווה את הילד במהלך כל השנה, לא כדאי לפנות לסטודנטים. עדיף לפנות אליהם רק כאשר דרושה השלמת פערים קלה. בכל מקרה, חייבים לבדוק את הניסיון של המורה בתחום - זה יכול לעשות את ההבדל.

3. ערכו סקר מחירים. מאחר שכל מורה יכול לנקוב מחיר שנראה לו ראוי ואין חוקים מוגדרים, מומלץ לעשות סקר מחירים. הבדל בין מורה ותיק לסטודנט יתבטא לרוב גם בשכר. במרבית המקרים הסטודנטים יבקשו סכומים הנמוכים בעשרות שקלים לשיעור מאלה שידרשו מורים ותיקים.

כך למשל, שיעור מתמטיקה עם סטודנט עשוי לעלות 60-80 שקל, לעומת מורה ותיק שיבקש 120-150 שקל. ואולם גם עניין המחירים והפערים ביניהם משתנה, ותוכלו למצוא סטודנטים שמבקשים מחירים גבוהים, ולחילופין מורים שמבקשים מחירים נמוכים יותר. עם זאת, מזהיר שי ברקוביץ, מנהל שיווק של אתר lamdan.co.il, כי "אם אדם מוכר עצמו בזול זה אומר דרשני - או שהוא לא מבוקש או שהוא לא יודע להסביר את החומר לתלמיד".

4. ודאו כי המורה הבין את הצרכים של הילד. "אם בשיחת הטלפון הראשונה הרגשתם שהמורה רק מחפש לתאם שיעור, זה צריך להדליק נורה אדומה. מורה טוב צריך לברר באופן ספציפי לגבי הקשיים של הילד", אומר ברקוביץ', "ואחר כך עליו לחקור לגבי הסיבות. שאלות כגון כמה זמן הוא מתקשה, באיזה פער מהחומר הנלמד בכיתה הוא נמצא, האם הוא ילד שבדרך כלל טוב בלימודים ומתקשה רק בחומר המסוים הזה, מה הציונים שלו במקצועות אחרים, הן שאלות רלוונטיות. המורה גם צריך להתעניין באיזה ספר לומד הילד, כדי לדעת באיזו שיטה מלמדים בבית הספר".

"המורה הפרטי לא צריך רק לבוא ולשפוך את החומר. הוא צריך לטפל במכלול הבעיות שיש לילד עם הלימודים", אומר רחימזאדה. "לפעמים ילדים מגיעים למבחן ומתחילים להזיע, חשים חוסר ביטחון לגשת לתרגיל, מפחדים לנסות לענות על השאלה והמורה צריך לספק להם את תחושת התמיכה הזאת. יש תלמידים שקשה להם לקלוט את החומר עם 40 תלמידים בכיתה, או שהם מתביישים לשאול את המורה כשהם לא מבינים. יש תלמידים טובים עם קוצים בישבן שצריכים שמישהו יישב אתם ולפעמים להורים אין זמן. אם לא יהיה לו מורה פרטי, התלמיד הטוב יהפוך לתלמיד גרוע, כי הוא פשוט לא ילמד לבד".

5. סכמו מראש את אורך השיעור. כל רבע שעה של לימוד חשובה והיא צריכה להיכלל בקריטריונים שלהם בבחירת המורה הפרטי. חלק מהמורים יציעו לכם מחיר לפי שעה מלאה וחלקם לפי שעה אקדמית - 45 דקות בלבד. יהיו גם כאלה שיתחכמו ויסכימו ללמד שעה מלאה רק אם תסכימו לשעתיים רצופות.

6. אם הילד זקוק לאימון למבחני הבגרות - ודאו כי המורה מוסמך לכך. לא כל מורה יכול ללמד לבחינות מגן או בגרות, וצריך לחפש מורה שמשרד החינוך הסמיך לכך. גור מציע שלילד שמתקרב למבחני הבגרות יש לקחת מורה פרטי כבר שנה מראש, מכיוון "שחלק עיקרי מציון הבגרות הסופי הוא ציון מגן שמורכב מציונים של שנה קודמת ותחילת שנה נוכחית. לכן לא צריך להשאיר את העניין לרגע האחרון".

7. בדקו אם בעירכם מתקיימים מרכזי למידה במתנ"סים. מרכזים אלה קיימים בכ-60 יישובים ברחבי הארץ ומשרתים 10,000 תלמידים בשנה בכיתות א' עד י"ב. השיעורים במתנ"סים אמנם אינם פרטניים ומתקיימים לרוב בקבוצות של עד חמישה תלמידים, אך המחירים זולים יותר ויכולים להגיע עד 100 שקל בחודש לכשני מפגשים בשבוע, ולמרבית הילדים זה יכול להיות פתרון מספק.

מחפשים מורה ברשת

אם לא הצלחתם למצוא מורה פרטי בעזרת ההמלצות, עומדים כיום לרשות המחפשים מגוון רחב של אתרים ייעודיים לשיעורים פרטיים.

אלה מציעים מאות מורים שעברו סינון, ראיון ובדיקת רקע על ידי מנהלי האתר. לא בטוח שכל מורה שהם יציעו יתאים לילד שלכם, אבל לפחות הוא עבר שלב סינון כלשהו ואתם יכולים להיות בטוחים שמדובר במורה בעל ניסיון תעסוקתי בשיעורים פרטיים, עם המלצות.

גם לוחות דרושים מציעים מורים פרטיים. אתרים כמו techers4u.biz ,madas.co.il ו-yad2.co.il מאפשרים למורים לפרסם את שירותיהם, עלות השיעור ואת אפשרויות ההתקשרות עמם. באתרים אלה אין פיקוח לגבי המורים, הרקע שלהם והניסיון, וכל אחד יכול להציע את שירותיו באתר אם ישלם סכום סמלי או אפילו בחינם בחלק מהמקרים. את התחקיר לגבי המורה צריך ההורה לעשות לבד.

אלה שמעדיפים שיעור פרטי בלי לצאת מהבית ומבלי לארח מורה בביתם, יכולים לנסות מורה פרטי אונליין, באתרים כמו teacheronline.co.il או Eteachers.co.il, המציעים שיעורים מקוונים. אתר אי-טיצ'רס, למשל, עובד בשיתוף עם רשויות מקומיות כמו חיפה, אשדוד ונתניה, המציעות לתלמידים עזרה מדי ערב ישירות לביתו, באמצעות המחשב, ללא תשלום.

מפגש מול המורה הוא אישי ומתנהל באמצעות טכנולוגיית וידיאו קונפרנס ובאינטראקציה של דיבור וכתיבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker