מה יקרה כשייגמרו המים במקלחת של דליה איציק

הפופוליזם של קדימה חוצה גבולות

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

לדליה איציק נגמרו המים באמצע שטיפת הכלים מהצהריים ובמקלחת של רונית תירוש כבר שלושה ימים אין טיפה אחת של מים לשטוף את הסבון. אל תשאלו מה קורה בשירותים של שמעון פרס. אבל הכי קשה והכי נורא, שאת המים לשתייה שואבים חברי הכנסת של קדימה מהבאר שבחצר הכנסת.

הכי מרגש יהיה לראות את הדוגמנית רננה רז, שתופיע בקמפיין של קדימה על פניה המקולפות מיובש ותספר לנו שלא השקתה את פניה כבר חודש ימים כי לא היה לה כסף לשלם את היטל הבצורת. ככה, אומרים, צפוי להיראות הקמפיין החדש של קדימה נגד "היטל הבצורת", שהגב' איציק מכנה אותו "מס אלים ולא צודק".

"כי הרי מה כבר ביקשנו", יאמרו בקמפיין הזה, "להתקלח, לשטוף כלים ולשתות מים. אבל לביבי זה לא איכפת לכן ישראל מתביישת. ביבי, תבטל את מס הבצורת".

אפשר להציע לקדימה כמה סיסמאות נוספות שהציבור בוודאי ישמח מאוד לאמץ: "חיסכון הוא אסון"; "נייבש את הכנרת ולא את הגינה"; "נצהיב את המטעים ולא את הדשאים", "עדיף גולף על נוף" וכולי.

נניח שנתניהו, פופוליסט לא קטן בפני עצמו, יקבל את הדרישה לבטל את ההיטל של סיעת קדימה ושל כמה וכמה מחבריו לסיעה, שהמובילה בהם היא הח"כית הטרייה מירי רגב, שקשה לדעת מה היא מבינה במשק המים אבל ברור שבפופוליזם היא מבינה לא רע.

התוצאה עשויה להיות שמפלס הכנרת ירד אל מתחת לקו השחור ובשנה הבאה המים שבה לא יהיו ראויים לשתייה, אקוויפר החוף ימליח עד כדי כך שגם את הדשאים בכפר שמריהו ואת מגרשי הגולף בקיסריה, כבר לא ניתן יהיה להשקות מהמים שישאבו ממנו. ומה עם אקוויפר ההר? הוא פשוט יעלם לו אי שם בין סלעי הגיר והדולומיט של הרי השומרון.

אם בטעות חשבתם שלאיציק ולתירוש אין פתרון למצב - טעיתם. צריך, היא אומרת, "היה לפתור את בעיית המים על ידי הקמת מאגר של תשתיות, בדמות של התפלת מתקני מים. ביקשנו שההכנסות מגביית היטל הבצורת יהיו ייעודיות ויופנו להתפלת מים אבל לא נענינו".

מה שאיציק אומרת הוא שקדימה לא הייתה מתנגדת להיטל הבצורת, אם ההכנסות ממנו היו מופנות להקמת מתקני התפלה. כלומר שאז היא הייתה מסכימה לייבש את מדיח הכלים שלה ולשאוב את מי השתייה שלה מהבאר בחצר.

ואנחנו חשבנו שאיציק וחבריה בקדימה יודעים שהבעיה במשק המים היא כבר מזמן לא הכסף להתפלה אלא קצב הקמת המתקנים. מתקן התפלה לא מקימים בשבועיים ולא בחודשיים. הקמת מתקן התפלה בהספק של 100 מיליון מ"ק בשנה (כולל התכנון והמכרזים) בהליך מהיר, דורשת 3 שנים לפחות.

לפני 5 שנים החליטה הממשלה לקחת הימור ודחתה את מועד ההקמה של מתקני ההתפלה הגדולים. זו הייתה טעות נוראה, שלתקן אותה לוקח זמן. בינתיים אסור לתת למשק המים להרס. אז שנה, שנתיים ואולי שלוש, יצהיבו הדשאים ויקמלו הפרחים במעוז אביב ובהרצליה הצעירה. יש אסונות גדולים מזה. בינתיים יוקמו מתקני ההתפלה ובמארס 2012 יהיה מים לכ-ו-ל-ם. רק שהמים הללו, כדאי לבעלי הגינות והגנים לדעת, לא יהיו זולים. הם יהיו יקרים, יקרים מאוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker