המדריך לקונה המתוחכם: איך מוזילים בהרבה את מחיר הקנייה - צרכנות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדריך לקונה המתוחכם: איך מוזילים בהרבה את מחיר הקנייה

עודפים של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה; מוצרים הנמכרים מתצוגה; או מחודשים; מוזילים בהרבה את מחיר הקנייה ■ איך עושים זאת נכון

תגובות

עודפי מבצע

>> שוק המוצרים מתצוגה והעודפים מפותח בענף מוצרי החשמל והאלקטרוניקה. ההתחדשות המהירה של ליין המוצרים, החזרות מוצרים על ידי לקוחות בישראל ואף יבוא מוצרים מוחזרים מחו"ל, זהו שוק הולך ומתרחב של מוצרים שאמנם אינם "יד שנייה", אך גם אינם בדיוק "חדשים" במובן הקלאסי של ההגדרה.ההערכות בשוק הן כי המוצרים החוזרים אל היבואן, בין אם בשל התחרטות לקוח, שימוש על ידי החנות לצורכי תצוגה, או החלפה בדגם חדש יותר, מהווים כ-8% מסך המוצרים בענף. מוצרים אלה נכנסים למעגל מכירה אחר שבו עוסקים היבואנים עצמם באמצעות חנויות ייעודיות, או ערוצי הפצה אלטרנטיוויים המתמחים במכירת מוצרים אלה. לדברי איתי גורפיל, מנכ"ל ושותף באולסייל הרצליה המתמחה במכירת עודפים ומוצרים מתצוגה, המגמה ניכרת יותר במערך מוצרי האלקטרוניקה (מחשבים, מצלמות, GPS, נגנים, מכונות גילוח ועוד) ממוצרי החשמל הלבנים (מכונות כביסה, מייבשים, מקררים, מדיחים). הסיבה לכך היא שבמוצרי אלקטרוניקה שיעור התקלות גבוה יותר, החזרות המוצרים על ידי לקוחות קלה ונפוצה יותר ותדירות רענון הדגמים גבוהה במיוחד ומייצרת יותר עודפים.

ואולם, בהיעדר חקיקה המגדירה את הסטטוס של כל מוצר בקטגוריה זו ואופן הטיפול בו ומכירתו, יש גם בעייתיות לא מבוטלת בשוק התצוגות, העודפים והמוצרים המוחזרים בענף. פער המחירים בין מוצרים אלה למקביליהם החדשים מגיע, על פי רוב, לעשרות אחוזים אך צרכנים רבים חוששים מהקנייה. בחלק מהמקרים, החשש מוצדק.

מכירה מתצוגה ועודפים

שוק המוצרים שאינם "משומשים" אך אינם "חדשים", נחלק לשתי קטגוריות מכירה עיקריות בישראל: שוק העודפים ושוק המוצרים מתצוגה.

עיקר העודפים הם של מוצרי אלקטרוניקה. לדברי סיגל כספי, סמנכ"ל סחר ושיווק וואלה שופס, מדובר במוצרים שאריזתם המקורית לא נפתחה ובשל לחץ למכור אותם, מחירם יורד לעתים באופן משמעותי ועשוי להגיע עד הוזלה של כ-50% מהמחיר המקורי. "אנשים נוטים לחשוב שמוצרי עודפים ישנים יותר אך פעמים רבות מדובר במוצרים עדכניים מאוד", מסבירה כספי. "זה קורה בעיקר בתחום האלקטרוניקה, שם הדגמים מתחלפים חדשות לבקרים. אך מכירת מוצרים כעודפים, היא יותר מכל מיתוג שיווקי של מוצר בצורה שלא מתייחסת למצבו או גילו. הלקוח מקבל מוצר שמעולם לא יצא מאריזתו אך במחיר זול יותר". לדברי כספי, רוב מוצרי האלקטרוניקה מתחלפים בתדירות של בין שלושה חודשים לחצי שנה ואילו שהמוצרים הלבנים מתחלפים בין שנה לשלוש שנים.

עם זאת, לדברי ינון חיימי, עורך אתר הצרכנות ומדריכי הקנייה WiseBuy.co.il, כדאי לא לקחת כמובן מאליו את המונח עודפים או מחירי עודפים: "מאחר שאין חוק המגדיר את השימוש במונחים אלה, ופעמים רבות השימוש שעושים בהם הוא לצורכי פרסום ואין מאחוריו בסיס, כדאי בכל זאת לעשות השוואת מחירים ולבדוק שאכן מדובר במחירים זולים".

מוצרים מחודשים

ההסתבכות מתחילה שמציעים לנו מוצרים מחודשים שבדרך כלל, נמכרים תחת ההגדרה: "מוצרים מתצוגה". תחת הגדרה זו נכנסים לא רק מוצרים מתצוגה, אלא פעמים רבות גם מוצרים מוחזרים על ידי לקוחות ישראלים או אמריקאים.

חלק מהמוצרים אכן שהו בתצוגה, רבים מתוכם אף הופעלו בכל פעם שלקוח ביקש הדגמה או ניסה את המוצר בעצמו. לגבי מוצרים כמו מסכי פלזמה ו-LCD, יתכן שהלקוחות לא נגעו בהם אך חלק מעצם הצבתם בתצוגה מצריך את הפעלתם במשך שעות פעילות החנות.

גם כאן מדובר יותר במוצרי אלקטרוניקה ופחות במוצרי החשמל הלבנים בתצוגה, אותם ממעטים להפעיל. אך גם אם לא נעשה נזק למוצר אלקטרוניקה מתצוגה שנעשה בו שימוש, כדאי לזכור שאורך החיים שלו מתקצר בהשוואה למוצר חדש.

תחת קטגוריית המוצרים מתצוגה נכנסים ברוב המקרים גם המוצרים המוחזרים על ידי לקוחות, בין אם עשו במוצר שימוש קל לפני שהחזירו אותו ובין אם לאו. להערכת ערן פישמן מנכ"ל WiseBuy.co.il, ככל שתופעת הסחר מרחוק באינטרנט גדלה, יותר לקוחות מנצלים את זכותם להחזיר מוצרים תוך שבועיים מיום קבלתם.

כמה מהמוצרים מתצוגה הם החזרות ובכמה מהן הצרכן המחזיר כבר עשה שימוש מסוים? ההערכות בשוק הן כי לא מדובר בשיעור גבוה. "רוב הצרכנים המקבלים את המוצר שקנו, אינם מחזירים ואלה שמחזירים בדרך כלל לא פותחים את האריזה", טוענת כספי. "המוצרים המוחזרים לאחר פתיחתם הם רק כאלה שבאמת יש אתם בעיה שמצריכה טיפול". לצורך השוואה, בארה"ב מתוך סך העודפים, התצוגות וההחזרות (או בעגה מקצועית אמריקאית: (Refurbished), רק 30% הן החזרות שיווקיות ומתוכן 5% מלבד מהמוצרים הופעלו לפני שהוחזרו.

ואולם בעוד החוק בארה"ב מחייב לסמן ולארוז את כל מוצרי ה-Refurbished באריזה מיוחדת, בישראל את המוצרים המוחזרים על ידי הלקוחות אורזים מחדש, באריזתם המקורית בדרך כלל, ומוכרים אותם פעמים רבות בתוך מוצר מתצוגה. "מעבר לכך, יש חנויות, בעיקר הקטנות, שאין להן הסכמי החזרה עם היבואנים, שהפיתוי שלהן למכור את המוצרים המוחזרים כחדשים הוא אדיר", מסביר רוני חכם, מנכ"ל רשת Camera וקבוצת 4H, "ככל שהחנות גדולה יותר היא פחות תסתכן בכזה סוג של רמייה".

הקטגוריה האחרונה הנכנסת תחת ההגדרה "מתצוגה" ולפעמים גם נקראת "מוצרים מחודשים", היא כל אותם מוצרי Refurbished המיובאים מארה"ב. לדברי כספי וחכם, התופעה רווחת בישראל בעיקר בתחום המצלמות ומכונות הגילוח. "ליצרנים האמריקאים יש תמריץ גבוה מאוד להוציא מארה"ב את ה-Refurbished כדי שלא יתחרו במוצריהם החדשים והעדכניים", מסביר חכם. ואולם לטענתו, דווקא בשיווק ה-Refurbished האמריקאי יש פחות סיכון ואי ודאות משוק התצוגות בישראל: "רוב הסיכויים שמדובר במוצרי עודפים שמעולם לא נגעה בהם ידו של צרכן הקצה. וגם כשמדובר במוצרים מוחזרים הם עוברים בדיקות קפדניות על ידי היצרנים לפני שהם מוצאים למכירה מחדש. הסיבה לכך היא פשוטה: אופן הגדרת מוצרים אלה ודרך הטיפול בהם מוגדר שם בחוק לעומת המצב ישראל, שנותר פרוץ".

אז איך בכל תוכלו למזער סיכונים? אספנו כמה טיפים שיעזרו לכם לקנות מוצרים חשמליים מעודפים או מחודשים:

1. דרשו אחריות מהיבואן: בין אם מדובר בעודפים או מוצרים מתצוגות, אל תוותרו על אחריות מרבית מהיבואן הרשמי. רוב הסיכויים שעבר משהו על המוצר שקניתם, בין אם זה זמן, פתיחת האריזה ואף שימוש במוצר. לא כדאי לקחת סיכון.

2. בדקו מה מסתתר מאחורי המלה עודפים: כשמדובר בעודפים, נסו לוודא מול המוכר כי אכן מדובר במוצר שמעולם לא הוצא מאריזתו המקורית. לאחר מכן, אל תתפתו לקנות רק מתוקף ההגדרה "עודפים", שכן מדובר בהגדרה שיווקית בלבד. ערכו השוואת מחירים.

3. בדקו מה מקור המוצר המוגדר כמחודש: במוצרים מתצוגה או תחת קטגוריית "מחודשים", כדאי לנסות להתחקות אחר המקור. אם המוצר יובא מארה"ב, תוכלו לזהות זאת באמצעות אריזה בעיצוב מינימליסטי שבדרך כלל מוטבע עליה שם היצרן אך לא שם הדגם המלא. ברוב הפעמים, ניתן גם לזהות לפי המדבקה שעל המוצר, עליה כן יהיה מודפס שם הדגם ולכל הפחות, הסימן RB (קיצור ל-Refurbished). אם לא מדובר ב-Refurbished מיובא, שאלו את המוכר מאיפה המוצר מגיע: תצוגה או החזרה של לקוח. בכל מקרה, נסו את המוצר בחנות או, במקרה של סחר מרחוק, בבית לפני תום 14 יום. ודאו שכל הפונקציות פועלות כשורה.

4. בדקו את שלמות המוצר בחנות: במוצרים לבנים טמון פחות סיכון - הן מבחינת רגישותם והן מבחינת סיכוי החזרתם הקטן יותר. מצד אחר, קשה יותר לעלות בהם על תקלות מבמוצרי אלקטרוניקה. בכל מקרה, כדאי לבצע סקירה חיצונית של המכשיר ולוודא שלמות הכפתורים, סגירת הדלת כמו שצריך, במקרר מומלץ לבדוק את האטימות של הדלת. אפשר לעשות זאת באמצעות סגירת הדלת על דף נייר. באיטום של מקרר חדש ותקין תגלו התנגדות בעת משיכת הנייר בכמה מקומות לאורך הגומי האוטם.

5. קנו רק אם פער המחירים מצדיק זאת: מעבר לרגישות של מוצרי האלקטרוניקה, כדאי לזכור כי לכל מוצר אורך חיים משלו, שמתקצר עם שימושם לצורכי תצוגה. נגני מוסיקה וטלפונים ניידים/נייחים פחות רגישים, למשל, ממצלמות. אין זה אומר שלא כדאי לקנות, בייחוד כשהמחיר אטרקטיווי במיוחד ובעיקר במוצרי אלקטרוניקה בהם התצוגה מתחלפת כל כמה חודשים. אולם במוצרים היקרים יותר, כגון מסכים דקים, מצלמות ומחשבים, פחות מומלץ להסתפק בהוזלה מינורית: אם פער המחירים בין המוצר מתצוגה לבין מקבילו החדש אינו עולה על 10%, כדאי לשקול שוב אם לא כדאי בכל זאת לקנות חדש.

6. אצל המשווקים הגדולים יותר בטוח: קניית מוצרי עודפים או מתצוגה כדאי לעשות אצל המשווקים הגדולים והמוכרים העובדים עם היבואנים הרשמיים. הסיכויים לרמייה ומכירת "חתול בשק" קטנים משמעותית.

7. הזהרו ממחירים נמוכים במכשירי GPS: בין אם מדובר בחדשים, עודפים או מתצוגה - היזהרו ממחירים נמוכים באופן מחשיד. חנויות רבות מוכרות מכשירים בפחות ממחירי עלות אך לאחר הקנייה מתברר שחסרים רכיבים חיוניים הקיימים באריזה המקורית, שהמוכר הוציא ועלול לדרוש עליהם תוספת תשלום.

היכן נמצאות חנויות העודפים והמוצרים מתצוגה

>> בחנויות העודפים והמוצרים מתצוגה לא קשה להיתקל אם יודעים איפה לחפש. חיפוש פשוט באתרי ההשוואות זאפ ו-WiseBuy מניב השוואת מחירים הכוללת גם את החנויות המשווקות מוצרים מתצוגה ועודפים. זאת בעיקר ממוצרים מגוונים יותר.

לחלק מהאתרים יש גם חנויות פיסיות המתמחות במכירת עודפים ותצוגות, כגון החנות אולסייל הרצליה. ליבואנים הרשמיים הגדולים יש חנויות עודפים ותצוגה משלהם ואפשר להציץ באתרי האינטרנט שלהם כדי לברר היכן הן ממוקמות.

רוב הרשתות עורכות מדי פעם ירידי עודפים ותצוגות בסניפיהן השונים (צריך לעקוב אחרי פרסומים) ולחלקן יש גם חנות ייעודית לשם כך, כמו זו של טרקלין חשמל מול קניון איילון, ברמת גן.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם