תובע את טורקיש ואקספדיה: לא הגעתי לטיסה - וסירבו להחזיר לי מסי נמל

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה על ידי נוסע שרכש כרטיסי טיסה בחברת התעופה טורקיש איירליינס באמצעות אתר אקספדיה ■ סכום התביעה: 6.5 מיליון שקל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס טורקיש איירליינס בנתב"ג
מטוס טורקיש איירליינס בנתב"גצילום: אבי שרף

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 6.5 מיליון שקל הוגשה באחרונה נגד חברת אקספדיה וחברת התעופה טורקיש איירליינס, בטענה כי החברות לא מחזירות את מסי הנמל הכלולים בעלות הכרטיס לנוסעים שלא עשו בסופו של דבר שימוש בכרטיסי הטיסה שרכשו.

הנוסע מיכאל שפירא, שהגיש את הבקשה לתביעה הייצוגית על ידי עו"ד מיכאל אדלר ממשרד אדלר שחר אדלר ושות', רכש כרטיסי טיסה של טורקיש איירליינס באמצעות אתר אקספדיה, אך בשל שינוי של הרגע האחרון בתוכניותיו, הוא לא הגיע לטיסה ולא השתמש בכרטיס שרכש.

מחיר הכרטיס חולק לשני מרכיבים: 123 דולר בגין הטיסות ו–142 דולר בגין מסי הנמל. כמה ימים לאחר מועד הטיסה, שפירא פנה לטורקיש איירליינס בבקשה כי תשיב לו את עלות כרטיס חזור, שאותו ביטלה מיד עם אי התייצבותו לטיסת ההלוך, וכי תשיב לו את מסי הנמל.

חברת התעופה אמרה לשפירא כי לא תשיב לו את עלות כרטיס החזור ובגין מסי הנמל תחזיר לו סכום של 40 דולר. כמה שעות לאחר מכן החברה יצרה עמו שוב קשר ועידכנה כי בתגובתה הראשונה נפלה טעות, ומכיוון שהנוסע ביצע את ההזמנה באמצעות אקספדיה, עליו לפנות אליה לקבלת החזר בגין מסי הנמל. לפי הבקשה שהוגשה, גם לאחר שפנה שפירא לאקספדיה, הוא לא זכה לתשובה למעט הודעה כי פנייתו בטיפול.

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית נכתב כי לפי תנאי הכרטיס המופיעים באתר של טורקיש, החברה "מתחייבת כי לקוחותיה יהיו זכאים להשבת רכיב מסי נמל בעת אי התייצבות (No Show). זכות זו מוצגת ללא כל סייג והיא אינה מותנית בכך שהלקוח ירכוש את כרטיס הטיסה ישירות ממנה. לכן, בהתנערותה המוחלטת של טורקיש יש אף משום הפרת חוזה ברורה".

עוד נכתב בבקשה, כי "אקספדיה נוקטת אי־גילוי פסול ומקומם בדבר זכותם של לקוחותיה לקבל חזרה לידיהם את מסי הנמל. זכותו של הצרכן להשבת מסי הנמל אינה מוזכרת באתר אקספדיה או במסגרת הליך רכישת הכרטיסים דרכה".

לטענת התובע, מדובר במערכת יחסית צרכנית שבמסגרתה הופקדו הכספים על ידי הצרכנים אך ורק לצורך תשלומם לרשויות המס הרלוונטיות. "משפקעה המטרה לשמה הופקדו הכספים ממילא פקעה הנאמנות, וברי כי זכותו של הלקוח לקבל חזרה לידיו את הכספים ששילם, ואשר בסופו של יום לא הועבו ליעדם", נכתב בבקשה.

מטורקיש איירליינס נמסר כי "החברה מקפידה להתנהל בנושאים משפטיים בתוך כותלי בית המשפט. קיבלנו את כתב התביעה, נלמד את פרטיו ונגיב בערכאות הרלוונטיות". מאקספדיה נמסר: "החברה אינה מגיבה להליכים משפטיים קיימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker