מצעד מכונות הגילוח

ממהרים לעבודה? גילוח באמצעות מכונה הוא פתרון קל ומהיר כשהזמן קצר והמלאכה מרובה ■ בדקנו חמש מכונות מהחברות המובילות וגילינו שאין קשר הכרחי בין המחיר לטיב הגילוח

תמר טרוים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה דברים יכולים לחרב יומו של גבר, במיוחד אם הוא בדרך לפגישה חשובה או לדייט משמעותי: מכונית תקועה, כוס קפה שנשפכה על החולצה וחתך מדמם בעקבות תאונת גילוח. לצורך מניעת התאונה השלישית הומצאו מכונות הגילוח.

בשנים האחרונות נהפכו מכונות גילוח, כמו הרבה חפצים גבריים אחרים, לסוג של גאדג'טים. כיום שמות החברות את הדגש על עיצוב המוצר, צגים דיגיטליים, נוריות צבעוניות וחזות היי-טקית. בניגוד לעבר, את רוב המכונות ניתן כיום לשטוף במים, והן בעלות סוללות נטענות שמחזיקות מעמד זמן ארוך ופוטרות את המשתמש מטעינה חוזרת אחרי כל גילוח ומלהיות צמודים לשקע חשמלי.

בבסיסה, מכונת גילוח היא מכשיר מוגבל מאוד, ולפיכך נראה שהיצרנים שברו את הראש לא רק בנושאי שיפור יכולות הגילוח של המכונות ועיצובן, אלא גם בנושאים אחרים. בין היתר פיתחו אביזרים משלימים, בהם מתקני שטיפה וטעינה למכונות. כל אלה הקפיצו מאוד את מחירי המכונות.

באופן כללי ניתן לסווג את מכונות הגילוח לארבעה סוגים, על פי המחיר: מכונות זולות שעלותן 200-500 שקל; מכונות בינוניות שעולות 500-800 שקל; מכונות יקרות שעולות 800-1,000 שקל; ו"מכונות העל" שעולות יותר מ-1,000 שקל.

רבקה קהת, מנהלת קטגוריית מוצרי חשמל בראון, מעריכה כי בישראל נמכרים בכל שנה כ-130 אלף מכשירים והשוק מגלגל כ-50 מיליון שקל, כאשר טווח המחירים של המכונות הוא 150-2,000 שקל למכונה. קהת מציינת כי אפשר לחלק את הלקוחות לשלוש קטגוריות: דתיים, חיילים ולקוחות בני 45 ומעלה. "מאחר שההלכה היהודית אוסרת על שימוש בתער, ההערכה היא שיותר משליש מהצרכנים של המכונות הם דתיים. בריכוזי אוכלוסייה דתיים, כמו בירושלים לדוגמה, אחראי קהל הלקוחות הדתי והחרדי על כ-60% מהמכירות", היא מסבירה. לדבריה, "שליש מהשוק שייך לצעירים (חיילים וסטודנטים) שמעדיפים גילוח במכונה בגלל קצב הגילוח המהיר בהשוואה לגילוח בסכין, והשליש הנותר הם לקוחות בגילאי 45 ומעלה שהתרגלו בעבר למכונות גילוח ולא מוכנים לשנות הרגלים".

מוטי פנאוסוב, מנהל תחום פיליפס באלקטרה, מוסיף כי אחוז המשתמשים במכונות גילוח בישראל לעומת כלל העולם הוא גבוה הרבה יותר: "בכלל העולם, 75% מהגברים שמתגלחים משתמשים בסכין ו-25% במכונה, ואילו בישראל 40% מהגברים משתמשים במכונות, בהם בעיקר דתיים וחיילים, המהווים אחוז ניכר מהמתגלחים ומשפיעים על צריכת המכונות בישראל".

כדי לבדוק את ההיצע הקיים היום בשוק, בדקנו חמש מכונות גילוח של החברות המובילות בתחום - פיליפס, רמינגטון ובראון. שלוש מהן מוגדרות כמכונות על ושתיים מוגדרות כמכונות פשוטות יותר. המטרה היתה לבדוק אם המכונות היוקרתיות שוות את המחיר הגובה שלהן, או שמא מדובר בפעלולי עיצוב שאינם משנים מהותית את איכות הגילוח.

הנסיין שלנו - "משתמש כבד" שמתגלח במכונות גילוח יותר מ-20 שנה, בהן התנסה ביותר מעשר מכונות - ניסה כל אחת מהמכונות במשך כשבוע, למעט מכונת בראון 7765, שלה לא צורף כבל טעינה, והיא נוסתה במשך ארבעה ימים. הציונים הסופיים למכונות ניתנו מתוך הנחת היסוד שגילוח בסכין הוא האיכותי ביותר, ומקבל את הציון 10.

במכונות שנבדקו לא נמצא קשר הכרחי בין המחיר לבין איכות הגילוח. עיקר ההבדלים בין היוקרתיות לפשוטות היה נעוץ בדברים שמסביב - עיצוב יוקרתי, אביזרים נלווים ולא הכרחיים ואמצעי חיווי משוכללים יותר - שמבחינת הגילוח עצמו אינם מוסיפים. מכונת הבראון 7765 נבחרה למכונה שמעניקה את התמורה הטובה ביותר בעבור המחיר שלה.

איך בוחרים מכונת גילוח?

* התאימו את המכונה לצרכים שלכם: למי שזקוק למכונת גילוח בשטח, כמו חיילים או מטיילים, מומלץ לרכוש מכונה עם משך טעינה קצר יחסית ומשך פעולה ארוך.

בעלי עור רגיש זקוקים למכונה המגינה באופן מלא על עור הפנים - לשם כך יש מכונות אשר ניתן להשתמש בהן תחת מים זורמים או עם ג'ל מקרר שמקל על הליך הגילוח.

* קנו מכונה בהתאם למסגרת התקציב שלכם. יש מכונות טובות מאוד במחיר סביר, כפי שראינו בבדיקה הנוכחית.

* בדקו את נוחות השימוש והאחיזה במכונת הגילוח, ומה משקלה.

* בדקו את תקופה האחריות למכונת הגילוח. בדרך כלל האחריות היא לשנה.

רמינגטון R730i

רמינגטון הוציאה לשוק שלושה מודלים של מכונות עם ראשים מסתובבים, מסדרת R בעיצוב R7 .BMW הוא היוקרתי שבהם. המראה של המכונות דומה והעיצוב הייחודי והמרהיב מזכיר מנסרה. הפרשי המחיר ביניהם מגיעים למאות אחוזים - ממאות בודדות של שקלים לסדרה R1 ועד ליותר מ-1,000 שקל עבור סדרה R7. ההבדלים בין המודלים והסדרות השונים מתמצים בעיקר בזמני טעינה שהם בין שעה ל-16 שעות; במנגנוני החיווי-צגים, נוריות בודדות או מדי טעינה; וזמן הגילוח בין טעינה אחת לשנייה. העיצוב של מכונת העל של רמינגטון R730i מסדרת R7 היוקרתית מרשים ביותר, ואולם כאן מסתיים פחות או יותר הפן החיובי. הצג של המכונה מאכזב - הוא אינו מואר, כמו צגים במכונות של פיליפס לדוגמה, אינו מעיר על הצורך בניקוי כפי שהיה במודלים ישנים יותר של רמינגטון ומשמש כטיימר בלבד. בנוסף, המכונה אינה עמידה במים, אלא רק ראש הגילוח.

התוצר הסופי סביר למדי. המכונה אמנם עומדת בדרישה לגילוח שאורך לא יותר מ-5 דקות, והתוצאות לא רעות. ואולם נתגלו קשיים בגילוח במקומות הבעייתיים - מתחת לאף, הסנטר והצוואר.

שורה תחתונה: העיצוב מרשים, המכונה לא רעה, אבל אינה מצדיקה את המחיר הגבוה שלה.

מחיר: 1,190 שקל.

ציון: 8

בראון 9585 Pulsonic

בראון הוציאה באחרונה את ה-Pulsonic מסדרה 9, והמכשיר שנוסה הוא 9585. המכונה מעוצבת בסגנון של מכונות בראון קודמות, אבל הצבע הכסוף מרשים מאוד. בבראון פחות אוהבים צגי חיווי דיגיטליים לעומת רמינגטון ופיליפס, וגם במכונה הזו מעדיפים להציג את מצב הטעינה בצורה של נוריות.

בנוסף למכשיר המרשים מגיעה ערכת ניקוי וטעינה, שדומות לה היו גם במודלים ישנים יותר של בראון, אך אין ספק שהיא המרשימה מכולן. זמן ניקוי המכונה באמצעות הערכה עשוי לארוך חצי שעה ויותר, והבחירה ההגיונית למתגלח המצוי היא פשוט להשתמש בברז המים ולשטוף. בנוסף, הערכה מצריכה מדי פעם רכישת קפסולת ניקוי, שוודאי תעלה לא מעט כסף וגם תצרוך מקום בחדר האמבטיה. ככלל, יש לקחת בחשבון בכל מכונות בראון, שיש להחליף את רשתות הגילוח מדי שנה וחצי, וגם זה עולה כסף. הפרסומים מטעם החברה מדברים על "שימוש בגלי קול להרעדה והרמה של זיפי הזקן, המעניקים את הגילוח הקרוב ביותר שקיים בשוק". הנסיין דיווח כי אמנם הוא אינו יכול לבדוק את אמיתות הטכנולוגיה המתוארת, אך בכל מקרה מדובר במכונה איכותית ביותר. הגילוח נמשך זמן קצר - שלוש-ארבע דקות, אינו פוגע בעור ועומד גם במבחן האפטרשייב, שאינו צורב את העור - סימן לגילוח בטוח.

שורה תחתונה: מכונה מצוינת במחיר גבוה. האם לקנות אותה או לא - זה עניין של טעם ויכולות כספיות, משום שכפי שיוכח בהמשך, יש אלטרנטיווה טובה מאוד במחיר נמוך יותר.

מחיר: 1,500 שקל.

ציון: 9

בראון סינכרו פלוס 7765

הדגם הצנוע יותר של חברת בראון מסדרת הסינכרו פלוס, מדורג בינוני מבחינת המחיר. העיצוב של המכונה סולידי, לא מאוד מתוחכם, אבל מרשים ואופייני לסדרה 7000 - שנחשבת לסדרה המוצלחת של בראון זה כמה שנים. נוריות החיווי מדווחות כראוי על מצב הטעינה, אבל מי שמחפש גאדג'ט, עדיף שיפנה למכונות אחרות.

בסופו של דבר מדובר במכונת גילוח, ועם כל הכבוד לעיצוב, מדובר במכונה מצוינת, שעשתה עבודה נהדרת על עור הפנים, ולמעשה תוצאות הגילוח שלה לא נפלו מאלה של ה-9585, שמחירה כמעט כפול.

החיסרון הבולט שלה הוא בכך שלא ניתן לשטוף אותה במים. ככלל, ניתן לצפות ממכונות מסדר גודל שכזה, שיהיו עמידות בפני מים. על אף זאת - מדובר מכונה מצוינת.

שורה תחתונה: אם מישהו מחפש לעצמו מכונת גילוח נטו, ללא קשקושים מיותרים, 7765 היא אפשרות מצוינת.

מחיר: 949 שקל.

ציון: 9

פיליפס HQ7180

המכונה הפשוטה יותר של פיליפס מגלחת ברמה נאותה, נותנת הרגשה נעימה אחרי הגילוח ואפשר לשטוף אותה במים. גם העיצוב שלה בהחלט יפה. הגילוח יצא סביר, אך לא הרבה יותר מזה. קוצץ הפאות, שביתר המכונות היה ברמה גבוהה למדי, הוא נקודת תורפה במכונה הזו, כמו במכונות דומות של פיליפס.

שורה תחתונה: טובה בעיקר לגילוח לא מחייב או לגילוח אצל בחורים צעירים, ללא זיפים רבים. גברים עתירי זיפים - חפשו מכונות אחרות.

מחיר: 660 שקל.

ציון: 7

פיליפס RQ1095

בכל מה שנוגע לעיצובים מרשימים - פיליפס שוברת שיאים. אחרי דגם ה-8894 השחור והמרשים שכיכב גם בסרט ג'יימס בונד, וה-9190 שנראה כמו שדרוג ממוחשב וחללי של מכונות פיליפס, שוב מדהימים אנשי העיצוב של החברה עם דגם שלוקח את המכונה צעד נוסף קדימה. RQ1095, בכיר סדרת RQ החדשה שכוללת שמונה מכונות גילוח דומות, ששונות ביניהן בעיקר באמצעי החיווי ובערכת הניקוי, נראית ממש עתידנית.

אמנם בתמונות של המכשיר הוא נראה מדהים, אבל במציאות הוא מרשים בהרבה. קשה שלא להתלהב גם ממתקן הניקוי והטעינה המרשים, שמזכיר פעולה של רובוט באופן שהוא מנקה את המכשיר. כמו במכונת היוקרה של בראון, המתקן הזה גוזל מקום באמבטיה, ולאחר זמן מה אפשר להעריך שהוא יימאס על המתגלח המצוי, שיעדיף לפרק את הראש של המכונה ולנקות אותו במים. אבל כשנראה היה שהתואר "מכשיר הגילוח המדהים ביותר בעולם" נמצא בכיס של פיליפס, הגיע שלב הגילוח - וכאן ההתלהבות הצטמצמה.

ה-RQ1095 היא מכונה טובה למדי, אבל לא יותר מזה. היא אטית יחסית למכונות האחרות, ומדי פעם עושה בעיות בחיתוך השערות שעל הצוואר והסנטר.

שורה תחתונה: מכונה טובה, שלא עומדת במבחן עלות-תועלת.

מחיר: 1,890 שקל.

ציון: 8

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker