"הקנס שיוטל על בזק - 11.34 מיליון שקל - הוא המרבי שניתן להטיל על פי חוק"

במסמך שנחשף כעת במסגרת תביעה ייצוגית נגד בזק, מתבררים הנימוקים להטלת הקנס העצום על החברה לאחר שזו עיכבה את יישום הרפורמה של שירות הטלפוניה הסיטונאית

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין בזק בירושליםצילום: אמיל סלמן
הדר קנה

משרד התקשורת הטיל על בזק את הקנס המרבי האפשרי על פי חוק - בסך 11.34 מיליון שקל, בשל אי יישום שירות הטלפוניה הסיטונאית, כיוון שבמשרד סבורים כי ההכנסות שצמחו לבזק כתוצאה מההפרה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים. "אומדן התועלת הכספית שצמחה לבזק כתוצאה מההפרה, עולה להערכת המשרד בעשרות מיליונים על האומדן המוצג כאן", נכתב בהודעת המשרד על הכוונה להטיל עיצום כספי - שאותה שלח לבזק.

המסמך, שנשלח לבזק באוקטובר השנה, צורף כעת לבקשה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגד בזק על ידי עוה"ד שחר בן-מאיר ואופיר נאור - וכך נחשף לציבור. הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הוגשה בנובמבר 2015, והתבססה על טענות לפיהן בזק מפרה את הוראות החוק בדרך לא לגיטימית ופסולה - במטרה לסכל את הרפורמה בשוק הסיטונאי.

באוקטובר 2017 הודיע משרד התקשורת לבזק כי יש כוונה להטיל עליה עיצום כספי בסך 11.34 מיליון שקל - במסגרת הטיפול בסוגיית הסירוב של בזק למכור קווי טלפוניה למתחרותיה, אף שהיתה אמורה להתחיל בכך כבר באמצע 2015.

מהמסמך שנחשף כעת, מתבררות הטענות החמורות של משרד התקשורת כלפי בזק. בין היתר כולל המכתב, תחת הכותרת 'ההפרה משתלמת', הסבר על ההחלטה להטיל על בזק את הקנס המירבי: "אין בשיעור העיצום הכספי הנגזר כדי לאיין את ההכנסות הכספיות שצמחו למפר (בזק - ה.ק) כתוצאה מביצוע ההפרה. בהתאם לנתונים שקיימים בידי המשרד, אומדן ההכנסות שנצמחו לחברה מביצוע ההפרה מגיע לסך של לפחות X (הסכום המדויק מחוק- ה.ק)  שקל. לדעת המנהל, עיצום כספי בסכום נמוך יותר מסך ההכנסות שצמחו לחברה בשל ההפרה, לא יהווה הרתאה מספקת מפני ביצוע הפרות משתלמות. לפיכך קבע המנהל כי סכום העיצום הכספי שיוטל על החברה בנסיבות העניין הוא העיצום הכספי המרבי שניתן להטיל עליה על פי חוק", נכתב במסמך.

הקנס שהוטל על בזק בנושא הרפורמה בטלפוניה הוא גבוה יחסית לשוק התקשורת, אך נמוך יחסית להכנסותיה מהתחום. ענף הטלפוניה הקווית הכניס לחברה 708 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017, והוא מהווה את תחום הפעילות הרווחי ביותר של הקבוצה כולה.

מבזק נמסר כי "לא ברור על סמך אילו עובדות ונתונים הסתמך משרד התקשורת בחישוביו בעניין הטלפוניה הסיטונית, ובכל מקרה הוא לא הציג לבזק נתונים אלו. אך מעל הכל, בזק פעלה בעניין הטלפוניה הסיטונית על פי הנחיות המשרד ולא הפרה אותן בשום דרך, ולכן ההתייחסות לעניין כאל רווח הוא משולל יסוד מלכתחילה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker