מה נשאר מההבטחות של כחלון להוזלת משקפיים ומוצרי תינוקות?

שר האוצר הודיע כבר בספטמבר על ביטול המכסים אך דבר לא קרה ■ בסביבת האוצר רומזים כי המהלך נתקע במשרד הכלכלה, אך במשרד טוענים: אישרנו את הביטול כבר ביוני

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
משקפיים
צילום: טלי שני

לפני כחודשיים וחצי הודיע משרד האוצר כי המשרד ורשות המסים יבטלו את המכס על מוצרי תינוקות ועל עדשות ומסגרות למשקפיים כחלק מתוכנית "נטו משפחה" שהוכרזה באפריל. אלא שעד כה צווי הביטול לא נחתמו והמכסים לא בוטלו. בלשכת שר האוצר, משה כחלון, אף פירטו בזמנו כי מדובר במכסים שמסתכמים בכ-45 מיליון שקל בשנה, והבטיחו כי הצווים ייחתמו מיד לאחר קיומו של שימוע ציבורי ב-26 באוקטובר.

בסביבת משרד האוצר רומזים כי הסיבה לעיכוב טמונה בדין ודברים בנושא עם מינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה, אולם בסביבת משרד הכלכלה אומרים כי כבר ביוני הודיעו לאוצר במכתב כי הם תומכים בביטול המכס לתקופה מוגבלת של שנתיים. זאת בשל משא ומתן על הסכמי סחר חופשי מול שורה של מדינות במזרח אסיה שמהן מיובאים משקפי ראייה ועדשות, וכי הפחתת המיסוי עשויה לשחוק את קלפי המו"מ. אלא שהדבר לא היה אמור לפגוע בחתימת הצו, שכן מראש דובר על בהוראת שעה לתקופה מוגבלת בלבד. 

בין המוצרים שהמס עליהם היה אמור להתבטל נכללו עדשות מגה ומשקפי ראייה (עליהם מוטל מכס של 12% מהמחיר), מוצצים מגומי או סיליקון ופיות לבקבוקי הזנה (12%), בקבוקים לתינוקות, כסאות אוכל לתינוק, הליכונים ונדנדות (12%), מנשאים לתינוקות (6%).

רשימת ההבטחות של כחלון להורדת מחירי מוצרים

הורדת המכסים היתה אמורה להוות את החלק האחרון של תוכנית נטו משפחה שהוכרזה, כאמור, באפריל - ולא מומשה עדיין בחלקה הגדול. התוכנית כללה סדרה של הבטחות לביטול מסים ומכסים. המכס על יבוא נעליים בוטל כבר וכך גם מס הקנייה על מוצרים סלולריים. לעומת זאת, המכס על בגדי תינוקות לא בוטל לאחר שנתקל בהתנגדות של יצרני בגדים מקומיים, ובמקביל ברשות המסים נוצר חשש כי אכיפת הפטור ממכס על בגדים אלו בנפרד מבגדי מבוגרים תהיה מורכבת.

אין זו הפעם הראשונה שבה משרד האוצר מכריז על הורדת מכסים מוקדם מדי – כאמור, גם הודעה קודמת של השר, שלפיה יבטל את המכס על בגדי תינוקות, לא יצאה בסופו של דבר אל הפועל. בנוסף, לפני ארבעה חודשים הודיעו שר האוצר ושר הכלכלה כי תחליפי מזון לתינוקות יוכנסו לפיקוח. השר כחלון כתב אז בהודעה לעיתונות שהפיץ, כי "בהמשך ישיר לתוכנית 'נטו משפחה', אנחנו ממשיכים לייצר פתרונות שיקלו על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים ויורידו את יוקר המחייה בישראל. תחליפי מזון לתינוקות הם מוצר צריכה בסיסי". ואולם שלושה חודשים לאחר מכן הוחלט לקחת צעד אחורה בכל הנוגע לפיקוח על תחליפי מזון לתינוקות - מבלי להודיע על כך לציבור.

כאמור, כמו מרבית חלקיה של תוכנית נטו משפחה, גם המהלך של ביטול מכסים על מוצרי תינוקות ומשקפיים אמור היה להיעשות באמצעות הוראת שעה. המשמעות היא שאם בעוד שנה וחצי רוצים להותיר את הורדת המסים על כנה ולהופכה לקבועה, יש צורך במציאת מקור כספי חדש למימון הפחתת הגביה.

במקביל, הקמעונאים מתרעמים על כך שתוכנית הורדת המכסים בוטלה בלא שנמסרה על כך הודעה לציבור. "חבל שעם ישראל חושב שממשלת ישראל החליטה להוריד את המס על משקפי ראייה ועדשות מגע ובסוף זה לא קרה. אני כבר התחלתי להוריד מחירים כי הלקוחות באו בטענות על כך שהמחירים לא משתנים ואנחנו יוצאים המתנצלים והמתגוננים. משרד האוצר לא הודיע לציבור שזה לא קרה והציבור מצפה למחירים יותר נמוכים", אומר יעקב הלפרין, בעלי רשת אופטיקה הלפרין. "למעשה זה מס מיותר, שאני בכלל מגדיר אותו כקנס, כי אין ייצור של משקפי ראייה ועדשות מגע בארץ. זה לא  מוצר מותרות אלא מוצר רפואי – בנאדם צריך עדשות מגע, אז למה הוא צריך לשלם על זה עוד 12%?"

מרשות המסים נמסר: "לאחר שהושלמו השימועים ולאחר שנערכה התייעצות בעניין עם מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, העבירה הרשות בתחילת השבוע את המלצתה המקצועית לשר ולמנכ"ל האוצר".

תגובת שר האוצר לא נמסרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker