האם בועת הקניונים קרובה לפיצוץ?

קבוצות הקניונים הצליחו לחמוק מהורדה רשמית של שכר הדירה, בין השאר בזכות הטבות בשווי מיליוני שקלים שהן מעניקות לרשתות האופנה. אלא שהיום שבו לא תהיה להן ברירה אלא לקצץ את דמי השכירות שהן גובות - מתקרב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון הראל במבשרת ציוןצילום: אמיל סלמן

הריכוזיות בענף האופנה מאיימת לא רק על השחקנים הקטנים והבינוניים, אלא גם על עתידן של קבוצות הקניונים החזקות ביותר.

עד 2017, קבוצות הקניונים הגדולות הראו צמיחה יפה בפדיונות של 4%–5% מדי שנה, אבל מתחילת השנה ניכר קיפאון בפדיונות הקניונים, במקביל לירידה במניות של עזריאלי וקניוני עופר. קבוצת קניוני עופר (מליסרון) פירסמה בשבוע שעבר את הדו"חות שלה, שהראו ירידה של 1.4% בפדיונות השוכרים ברבעון השלישי. אמנם בקניוני עופר טוענים כי הדבר נובע מעיתוי חגי תשרי, אבל אי־אפשר להתעלם מכך שמדובר בפעם הראשונה מזה חמש שנים שבה החברה מציגה ירידה בפדיונות.

>> הישראלים מסתערים על אמזון ועליבאבא - הקניונים והרשתות נאבקים על עתידם

בינתיים קבוצות הקניונים הצליחו לחמוק מהורדה רשמית של שכר הדירה, בין היתר על ידי כך שהן מעניקות לקבוצות האופנה הטבות בשווי מיליוני שקלים לפתיחת חנויות ושיפוצן ולהשקעות בפרסום — אולם התחזית היא שלא יהיה להן מנוס גם מהפחתה בדמי השכירות. מנכ"ל ביג, איתן בר זאב, אמר באחרונה בראיון ל–Markerweek כי המענקים לרשתות מאפשרים לקניונים לשמור על דמי השכירות גבוהים, "והם עושים זאת כדי שהשמאים ישמרו על הערך של הקניון. זה יתפוצץ כשהרגולטור יבוא ויגיד, 'תפסיקו לרמות את המשקיעים'". בר זאב העריך שהפחתת דמי השכירות "במתכונת כזו או אחרת" תימשך, וציין כי "הקניונים מתמודדים עם קבוצות אופנה חזקות מאוד".

אילנית שרף, מנהלת מחלקת המחקר בפסגות, אומרת: "כרגע יש עדיין כניסה של מותגים חדשים לישראל, אבל זאת מגמה שנמצאת בירידה. המגמה הזאת, יחד עם העלייה בנסיעות לחו"ל והתחזקות המכירות באונליין, צפויים להביא לכך שהקניונים יצטרכו להוריד את רמות דמי השכירות. הקניונים החזקים ימשיכו ליהנות מביקוש, אבל באזורים שבהם התחרות גדולה יותר או בקניונים חלשים יותר — נראה ירידה בפדיונות השוכרים, דבר שיצטרך לבוא לידי ביטוי גם בהפחתת דמי השכירות". בנוגע לדוח"ות של קניוני עופר, היא אומרת: "גם אם כרגע מדובר בירידה נקודתית בפדיונות, אנחנו מניחים שזה ייהפך למגמה ויגרום לשוכרים להפעיל לחץ להורדת דמי השכירות. כדי להתמודד, הקניונים יצטרכו להסב שטחי מסחר לפנאי ולבידור".

בכיר בקבוצת קניונים גדולה טוען שהקניונים עומדים בפני תקופה לא קלה: "אם 40% מהשוכרים משלמים 25% מהכסף, אז ה–60% הנותרים צריכים לשלם 75%. הבעיה היא שאותם 60% (רשתות האופנה הקטנות והבינוניות) לא מסוגלים לעשות את זה. בינתיים, הקטנים משלמים את מה שדורשים מהם, אבל זה לא יחזיק מעמד הרבה זמן, וברגע שזה ייפסק יהיה קשה להקים קניונים חדשים ולעמוד בעלויות הקרקע, המימון, ההקמה והאחזקה. כשזה יקרה, והיום הזה לא רחוק, הקניונים יצטרכו להיות יצירתיים ולשנות תמהיל כדי לעמוד בעלויות של קניונים חדשים. הרי חנויות אופנה לא מוכנות או לא יכולות לשלם הרבה, וגם סופרמרקטים וחדרי כושר לא יכולים לשלם הרבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker