הישראליות משלמות עד 60% יותר על מוצרי היגיינה מאשר נשים במדינות המפותחות

לאחר שזימן את היבואניות לבירור, פירסם משרד הכלכלה את פערי המחירים שמצא: "היבואנים הבלעדיים גוזרים קופון על הצרכן הישראלי" ■ בקטגוריית הטמפונים ישראל יקרה ב-27% בממוצע, במגני תחתון ב-18% ובתחבושות ב-9%

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היגיינה נשית
טמפקסצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

משרד הכלכלה והתעשיה פירסם היום (א') את תוצאות בדיקת השוואת המחירים במוצרי הגיינה נשית בין ישראל למדינות המפותחות, שאותה ביצע באמצעות חברת נילסן.

על פי הממצאים, במוצרי היגיינה נשית קיימים פערי מחירים של 14% בממוצע בין ישראל לעולם. כך, בקטגוריית הטמפונים ישראל יקרה ב-27% בממוצע, כשבמותגים מסוימים (O/B) הפער מגיע גם ל-61%; בקטגוריית מגני תחתון ישראל יקרה בממוצע ב-18%, ובמותגים מסוימים הפער מגיע אף ל-20%; בקטגוריית התחבושות ישראל יקרה בממוצע ב- 9%.

מוצרי פרוקטר אנד גמבל, שמייבאת לארץ דיפלומט, מהווים 61% מהשוק בתחבושות הגייניות, 56% במגני התחתון ו-32% בטמפונים. מוצרי ג'ונסון אנד ג'ונסון, שמייבאת שסטוביץ', מהווים 32% משוק הטמפונים ו-17% משוק מגני התחתון. מוצרי קימברלי קלארק, שמייבאת קימברלי, מהווים 25% משוק הטמפונים, 33% משוק התחבושות ההגייניות ו-20% משוק מגני התחתון בארץ.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר בתגובה לממצאים כי "ישנם גורמים עסקיים בשוק הישראלי שפועלים ליצור יתרונות לגודל, שלא במטרה להיות תחרותיים כלפי הצרכן אלא בכוונה לגבות מחירים מופרזים. זאת, תוך ניצול האופי הייחודי של השוק הישראלי כ'כלכלת אי', בנוסף לחסמים רגולטוריים שלהם אחראית הממשלה, שאותם אנו פועלים בנחישות לתקן".

משרד הכלכלה והתעשייה עם רשות ההגבלים פעלו בתקופה האחרונה לריסון פגיעה בתחרות מצד רשתות פארם ויבואנים בלעדיים. בין השאר, באחד ביולי נכנס לתוקף חוק שקיפות המחירים גם ברשתות הפארם, ומוצרי היגיינה נשית נכנסו אף הם לחובת דיווח מחירים ומפורסמים באתר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. בנוסף, בוטלו הסדרים בלעדיים של סופר פארם בקניונים.

החוק להגבלת כוחם של יבואנים בלעדיים עבר גם הוא בוועדת שרים לענייני חקיקה. על פי התיקון המקודם לחוק ההגבלים, יוכרז על יבואנים בעלי כוח שוק גדול כמונופול. בנוסף, משרד הכלכלה בשיתוף פעולה עם הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, יתמכו באפליקציות שיעודדו השוואת מחירים בין הרשתות השונות.

הסקירה שפורסמה היום מבוססת על דו"ח נתוני נילסן, הכולל את המחיר הממוצע ב-2016 של קטגוריות, מותגים ומוצרים ספציפיים במדינות הבאות: ארה"ב, איטליה, דרום קוריאה, שוודיה, קנדה, בלגיה, גרמניה, פורטוגל, צרפת, יוון, בריטניה, אוסטריה, ספרד, אסטוניה, לטביה וישראל. על מנת ליצור בסיס נתונים המאפשר השוואה בין המדינות, בוצעו מספר התאמות בהן נטרול מע"מ ותרגום לשער חליפין.

הסקירה מבוססת על עיבודי משרד הכלכלה והתעשייה לנתוני דו"ח נילסן, הכולל את המחיר הממוצע ב-2016 של נתוני הקופות בפועל. משרד הכלכלה והתעשייה הדגיש כי מדובר בסקירה כלכלית שנועדה לאבחן קיומם של פערי מחירים משמעותיים, ואף שאינה עומדת במבחני מובהקות סטטיסטיים, היא מהווה אינדיקציה חד משמעית לעניין פערי המחירים מול המדינות האחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker