זהות אבודה: איך מתמודדים עם אובדן מסמכים בחו"ל? - צרכנות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זהות אבודה: איך מתמודדים עם אובדן מסמכים בחו"ל?

לאבד מסמכים ותעודות חשובות זה מרגיז תמיד, אבל בעת חופשה במיוחד; TheMarker בדק מה כדאי לעשות במקרה כזה ואיך אפשר לשחזר ולגבות את כל המסמכים החשובים שאתם לוקחים אתכם לנסיעה

תגובות

אובדן הארנק ומסמכים חשובים הוא כאב ראש לא קטן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בארנק ובמסמכים בזמן שהייה בחופשה בחו"ל. הנסיעה לחו"ל כוללת את המסמכים החשובים ביותר שלנו: דרכון, כסף, אישורי שהייה, אישורי הזמנות למלון ולרכב, רישיונות ועוד. בין אם מדובר בפריצה לחדר המלון או סתם באיבוד התיק בפארק, המציאות המרה היא שאתם נמצאים ללא דרכון וללא כסף במדינה זרה.

TheMarker בדק בעבורכם, בעזרת דיזנהויז-יוניתורס מה כדאי לעשות במקרה כזה ואיך אפשר לשחזר ולגבות את כל המסמכים החשובים שאתם לוקחים אתכם לנסיעה

דרכון ואשרת הכניסה למדינה

הדרכון הוא אולי אחד המסמכים החשובים ביותר שלכם בחו"ל. הוא מהווה תעודת זהות ותעודת מעבר בין מדינות. במקרה של אובדן הדרכון יש לדווח מיד למשטרה המקומית ולשגרירות ישראלית מקומית. הפנייה למשטרה חשובה היות שיהיה עליכם להציג אישור דיווח על אובדן או גניבת המסמכים כשתגיעו לשגרירות המקומית. בנוסף, הצטיידו בשתי תמונות פספורט עדכניות. במקרה זה יונפק לכם דרכון חדש או תעודת מעבר זמנית. כשתחזרו לישראל יהיה עליכם לפנות למשרד הפנים להמשך טיפול - הארכת דרכון או הנפקת דרכון חדש במקרה של קבלת תעודת מעבר.

כדי להקל על התהליך, מוצע לצלם לפני הנסיעה את העמודים החשובים בדרכון (עמודי הפרטים והתמונה ואת אשרת הכניסה למדינה) ולשמור אותם במקום שונה מהדרכון. צילומים אלה יעזרו לכם למסור פרטים ולקבל טיפול יעיל.

הנפקת דרכון חדש במקום אבוד/גנוב עולה 450 שקל (225 שקל + קנס של 225 שקל). באם מדובר בקטין - הדרכון יעלה 300 שקל (75 שקל + 225 שקל). הנפקת תעודת מעבר עולה 150 שקל

כרטיסי טיסה, אישורי הזמנות מלון ורכב

ברוב המקרים, האסון לא גדול מאוד, אם אבדו לכם מסמכים, כגון: כרטיסי טיסה אלקטרוניים, הזמנות למלון ולרכב השכור. כשאתם מבצעים הזמנה, הנתונים מתעדכנים במחשבים בעולם, כך שנציגי החברה יוכלו לאתר את ההזמנות שלכם בתוך שניות על פי שמכם או פרטי ההזמנה.

שחזור כרטיסי טיסה שאינם אלקטרוניים (נייר) מורכב יותר. יש לפנות לדלפק חברת התעופה בשדה והם ישחזרו את הכרטיס בסכום של 75-100 דולר. במידה ויש כרטיס מודפס - כדאי לשמור צילום של הכרטיס במקום שונה ממקומו של הכרטיס המקורי.

כסף, המחאות נוסעים, כרטיסי אשראי

כסף שהיה ונגנב בחו"ל דינו כדין כסף שהיה ונגנב בארץ. במלים פשוטות וכואבות - הלך הכסף. יחד עם זאת, אם מדובר בהמחאות נוסעים, יש ליצור קשר מיידי עם הבנק ולבטל את ההמחאות. רצוי גם לא לחתום בשני צדי ההמחאות מראש ובכך להגביר את בטיחותם.

לגבי כרטיסי אשראי - שיחת טלפון מיידית עם חברת האשראי לביטול הכרטיס תפתור את הבעיה. אם נשארתם ללא מזומנים, ניתן למשוך כסף בעמדות בינלאומיות להעברת כספים או ליצור קשר עם הבנק שלכם, ולבדוק כיצד ניתן להעביר כסף מחשבונכם לבנק באזור בו אתם נמצאים.

מסמכים רפואיים ותרופות

נוסעים רבים לוקחים אתם תרופות מרשם מיוחדות שהם צריכים ליטול באופן קבוע. אובדן מזוודה עם תרופות הכרחיות יכול להסתכם בסכנת חיים של ממש. ביטוח נסיעה לחו"ל יספק ביקור אצל רופא ומתן מרשם חדש. במקרה זה מומלץ להצטייד מראש ברשימות התרופות הקבועות אותן נוטלים, כולל מינונים מהרופא המטפל בישראל.

יש ביטוחי נסיעות לחו"ל שמכסים גם מקרי אובדן תרופות ומאפשרים קבלת החזר לפי מחיר התרופה בישראל, בניכוי השתתפות עצמית (ראו מסגרת). עם זאת, אין המדובר בכיסוי משמעותי לאור העובדה שמחיר התרופות המסובסדות בישראל נמוך יותר באופן משמעותי בדרך כלל מהמחיר בחו"ל.

כדי להימנע מאי הנעימות מומלץ לחלק את כמות התרופות לשתי מזוודות שונות, ואם זה אפשרי לשאת את התרופות עליכם לאורך כל הטיול ובכך להבטיח מינימום נזק.

כרטיסים להצגות ומופעים

שירותים רבים בחו"ל מוזמנים ישירות מהבית עוד לפני הנסיעה. כיום ניתן להזמין כרטיסים להצגות ומופעים גם באמצעות האינטרנט, ובכך להבטיח מקום מראש. הבשורה במקרה של כרטיסי מופעים שנקנו ואבדו היא רעה: סיכוי רב שלא תוכלו לממש את ההזמנה. במקרה כזה מדובר בנזק כספי שעשוי להיות כבד במיוחד. מצד שני, אם הזמנתם את השירותים דרך האינטרנט מומלץ לשמור את אישור ההזמנה בתא הדואר האלקטרוני - כך תוכלו לגבות את עצמכם במקרה של אובדן.

מסמכי ביטוח

במקרה של ביטוח, מכיוון שאתם מוכרים לחברה ורשומים בה, השחזור לא יהיה קשה - צילום המסמכים או שמירת מספר הפוליסה שלכם יספיקו לצורך כך. מבחינת עלויות השחזור: חלק מחברות הביטוח מחייבות כ-40 שקל על שחזור מסמכים במקרה של אובדן, אך מחיר זה משתנה מחברה לחברה. ישנן חברות שלא גובות דבר.

רישיון נהיגה

במדינות מסוימות לא מסתפקים ברישיון הנהיגה הישראלי ומבקשים גם רישיון בינלאומי רשמי, שאותו ניתן להנפיק בכל עמדת משרד רישוי ברחבי ישראל.

אם לא הנפקתם רישיון נהיגה בינלאומי מראש, במדינה המחייבת זאת, חברת השכרת הרכב לא תוכל לעזור לכם גם אם שילמתם מראש על הרכב. כך גם במקרה של אובדן או גניבת רישיון הנהיגה, לא תהיה לכם אפשרות לשכור את הרכב.

במשרד הרישוי אומרים כי במקרה של אובדן רישיון נהיגה - ישראלי או בינלאומי - במהלך שהות קצרה בחו"ל אין דרך נוחה לשחזור הרישיון, מכיוון שאלה יונפקו לכם רק בישראל.

הנפקת רישיון ישראלי מצריכה יצירת קשר עם משרד הרישוי ובקשת שחזור הכרוכה בתשלום של 51 שקל. הרישיון יישלח לכתובתכם בישראל בתוך כמה ימים ויוכל להשלח אליכם על ידי מכרים מישראל. אך זהו פתרון יעיל רק במקרה שנותרו לכם עוד כמה שבועות לשהות בחו"ל. גם רישיון בינלאומי לא ניתן להנפיק בחו"ל אלא רק בישראל (במ.מ.ס.י עלותו 14 שקל).

עם זאת, יש חברות השכרת רכב שמוכנות לעתים להסתפק בהעתק של הרישיון, לכן כדאי בכל מקרה להכין העתקים ולשמור אותם במקום נפרד.

אם אתם רוצים להיות בטוחים, ניתן להנפיק מראש שני רישיונות ולשמור אותם במקומות שונים.

ועוד כמה עצות:

? מומלץ לא לשאת את המסמכים על הגוף או בתיק, אלא לאחסנם בכספת הנמצאת בלובי או בחדר בבית המלון.

? כרטיסים מקוריים לקרוזים, מופעים, כרטיסי רכבת וכרטיסי כניסה לאתרים מיוחדים, מומלץ לשמור בארנק ולא בנרתיק מסמכי הנסיעה - הם בדרך כלל לא ברי שחזור.

? מומלץ להשאיר אצל קרובים בישראל עותק של כל המסמכים הנמצאים בנרתיק הנסיעות שלכם

? את מספרי הטלפונים של חברות התעופה, פוליסות הביטוח, מענה חירום בישראל, חברות כרטיסי אשראי, בנק, רופא ועוד - מומלץ להזין במכשיר הטלפון הנייד.

? כיום מרבית המסמכים מתקבלים מסוכן הנסיעות באמצעות הדואר האלקטרוני, ולכן מומלץ לשמור בתיקייה נפרדת את המסמכים האלה. כך ניתן להנפיק אותם באמצעות המחשב הנישא או באמצעות גישה לכתובת הדואר האלקטרוני של הנוסע מכל מקום בעולם.

? מומלץ לפצל את מיקום המפתחות של מנעולי המזוודות, כך שאובדן של סט אחד לא ימנע מכם לפתוח את המזוודות.

שימו לב! (1)

למי שנוטל תרופות מרשם, מומלץ להצטייד מראש ברשימות התרופות הקבועות, כולל מינונים מהרופא המטפל בישראל

-

שימו לב! (2)

רישיון נהיגה, ישראלי או בינלאומי, אין דרך לשחזר אלא בישראל. מומלץ לשקול הנפקת שני רישיונות מראש ושמירתם במקומות שונים

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם